Domů
Německo
Německo: Předběžná koaliční jednání ztroskotávají na uhelných elektrárnách
Německá uhelná elektrárna Jänschwalde. Zdroj: LEAG
Zdroj: LEAG

Německo: Předběžná koaliční jednání ztroskotávají na uhelných elektrárnách

Předběžná jednání o vytvoření koaliční vlády v Německu dosáhla prozatím malého pokroku. Problematickými body jednání stran jsou energetika a klima. Strany se prozatím dohodly na dodržování pařížské klimatické dohody, nejproblematičtějším bodem je budoucnost uhelných elektráren.

Předběžná jednání rýsující se německé koalice stran CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, FDP a Zelených ztroskotávají na otázkách týkajících se boje Německa proti změně klimatu a budoucího vývoje energetiky v zemi.

Strany se prozatím dokázaly dohodnout, že budou dodržovat náležitosti dohody sjednané na klimatické konferenci COP21 v Paříži. Neshody panují zejména v souvislosti s přístupem k odstavování uhelných elektráren.

Zelení jsou pro urychlení odstavování uhelných elektráren. Ve svém předvolebním programu prezentovali jako hlavní bod týkající se energetiky okamžité odstavení 20 nejméně ekologických uhelných elektráren a kompletní odstavení uhelných elektráren do roku 2030.

FDP i CDU/CSU jsou v tomto ohledu zdrženlivější. FDP ve svém předvolebním programu uvedla, že je proti nepotřebným zásahům do trhu. Dle deníku Süddeutsche Zeitung by FDP raději upustila od klimatických cílů. CDU/CSU jsou rovněž proti dodatečnému uzavírání hnědouhelných elektráren v krátkodobém horizontu, ačkoliv Angela Merkel ujišťuje, že Německo dosáhne svých klimatických cílů do roku 2020.

Interní výpočty německého ministerstva životního prostředí z října ovšem uvádí, že bez dodatečných opatření dosáhne Německo do roku 2020 snížení emisí skleníkových plynů v rozmezí 31,7 a 32,5 % oproti roku 1990. Cíl pro rok 2020 má náš západní soused přitom nastaven na 40 % a pokud jej chce splnit, měl by zvýšit své dosavadní úsilí.

Němcům v energetice svazuje ruce odstavování jaderných elektráren

Zdrženlivost k odstavování uhelných elektráren má dva hlavní důvody. Jedním z nich je významná závislost některých regionů na tomto odvětví. CDU/CSU vyžaduje pro dodatečné odstavování uhelných elektráren vypracování strukturálních scénářů a alternativ pracovních míst pro postižené regiony.

Druhým důvodem je zabezpečení spolehlivosti a kvality dodávek elektřiny zejména na průmyslovém jihu Německa, což souvisí s plánem Německa odstavit veškeré jaderné elektrárny do konce roku 2022. Samotné odstavení jaderných elektráren prohloubí současný problém Německa v regionální nerovnováze výroby elektřiny a nedostatečně rozvinuté přenosové soustavě.

Bývalý německý ministr pro energetiku Sigmar Gabriel prohlásil, že je nemožné současně odstavit jaderné a uhelné elektrárny kvůli průtahům v rozvoji přenosové soustavy způsobeném odporem obyvatel a vysokými investičními náklady.

Uhlíková daň řešením?

Jako možnost překonání patové situace týkající se emisí CO2 v Německu uvádí někteří odborníci stanovení minimální ceny uhlíku. Skupina vládních poradců minulý týden doporučila minimální cenu CO2, která by pokryla všechny zdroje emisí, technologie a odvětví. Německo je nejvíce za svým klimatickými cíli v odvětví dopravy, kde poradci vidí největší potřebu zavedení opatření. Uvádí to dle agentury platts první verze zprávy monitorující transformaci energetického sektoru. Celá zpráva by měla být zveřejněna v prosinci.

Úvodní fotografie: Německá uhelná elektrárna Jänschwalde, zdroj: LEAG

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Martin Hájek
6. listopad 2017, 11:45

Německo dohání jeho nereálné sliby z dob, kdy se rok 2020 zdál ještě daleko. Země se čtvrtými nejvyššími emisemi CO2 na hlavu v EU zkrátka není příliš věrohodná a stojí před těžkou volbou zda obětovat uhlí a tím i evropskou energetickou bezpečnost a svůj průmysl a nebo obětovat dieselův motor, z něhož žije německý průmysl už více než 100 let. A bude docela zajímavé sledovat, jak to dopadne. Pravděpodobně nakonec nebude obětováno ani jedno a najde se nějaké řešení chytré horákyně, aby Zelení neztratili tvář.

Kolemjdouci
6. listopad 2017, 12:16

Kontrolni otazka: Co se stane, kdyz se cil (de facto v te dobe jiz minule vlady) nesplni?

Kontext: Data za rok 2020 mohou byt k dizpozici tak v r. 2022 nejdriv.

Provokativni moznost odpovedi: Nestane se prakticky nic, vyhraje chytra horakyne.

Milan Vaněček
6. listopad 2017, 12:26

Němci honí několik zajíců současně a ještě si stanovili dvojnásobný cíl v redukci emisí CO2 ve srovnání s EU. Když k tomu přidáme miliony migrantů tak vidíme že ani chytrá horákyně Merkel to nemůže vše na 100% zvládnout.

Němci se chtějí zbavit současně špinavého jádra (jaderný odpad plus rizika havarie) a nyní i špinavého uhlí (plného CO2). Zde budou muset najít kompromis.

V dopravě dieselgate naštěstí umožnila pohnout se směrem k elektromobilitě, ten pohyb v Německu ale nebude tak rychlý jako v Číně.

Do Vánoc uvidíme jak si němci upraví své plány a zda budou schopni dát vládu dohromady. Budou to mít těžší než my.

Martin Hájek
6. listopad 2017, 14:05

Prakticky se samozřejmě nestane vůbec nic. Politicky se stane, že Německo ztratí svou aureolu zeleného lídra a budovatele světlých zítřků a leckdo si uvědomí, že má sice nejúspěšnější, ale také téměř nejšpinavější ekonomiku v EU a zatímco všem přes Evropskou komisi nařizuje drasticky spořit emise za obrovských nákladů, tak samo emise snižuje jen velmi mírně, pokud vůbec (samozřejmě propad z bývalé NDR se nebude opakovat). Ono totiž Německo nesplní nejen svůj národní cíl, ono nesplní i prakticky všechny cíle EU do roku 2020 a díky Německu je nesplní celá EU. To se ovšem, jak správně píšete, dozvíme až v roce 2022.

Vinkler
7. listopad 2017, 06:12

Teda : " zatímco všem přes Evropskou komisi nařizuje drasticky spořit emise za obrovských nákladů, tak samo emise snižuje jen velmi mírně," mi připadá jako dobrá marketingová strategie kolonizátora na konkurenci.

Jan Veselý
7. listopad 2017, 07:10

Ne, to jsou jen marketingové řeči a úmyslné překrucování skutečnosti od člověka, který je placen za lobbování ve prospěch tepláren, tj. podniků, které úspory energie ženou do ekonomických potíží.

Martin Hájek
7. listopad 2017, 20:18

A můžete konkrétně říci, kde jsem překroutil fakta?

Jan Veselý
6. listopad 2017, 20:08

Uvidíme jak daleko je Zelení dotlačí, pořád to vypadá na to, co tam vidím od začátku, tj. nějaká forma uhlíkové daně.

Martin Hájek
7. listopad 2017, 00:57

No to by bylo určitě správné řešení, jenom ho nechce vůbec nikdo :-). Ale to neznamená, že se na něm nakonec nedohodnou.

Jan Veselý
7. listopad 2017, 10:07

Angela dva roky zpět chtěla, nechtěl koaliční partner SPD. U FDP to je myslím průchozí. ale uvidíme.

Petr
7. listopad 2017, 09:48

Vypadá to velmi dobře, Německo bude donuceno přesunout část energeticky nejnáročnější drahé výroby do jaderného Česka, a přenechat nám další podíl ze svých zisků.

Martin Hájek
7. listopad 2017, 20:17

Tak toho bych se věru nebál. Hrozí ledacos, ale tohle opravdu ne. Němci nejsou padlí na hlavu, za zeleným marketingem je u nich vždy konkrétní průmyslový zájem o ovládnutí daných odvětví. Rozhodně se nehodlají dělit a už vůbec ne s ČR. I Škodovka je tamním odborářům velkým trnem v oku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se