Německo: Předběžná koaliční jednání ztroskotávají na uhelných elektrárnách

DomůNěmeckoNěmecko: Předběžná koaliční jednání ztroskotávají na uhelných elektrárnách

Předběžná jednání o vytvoření koaliční vlády v Německu dosáhla prozatím malého pokroku. Problematickými body jednání stran jsou energetika a klima. Strany se prozatím dohodly na dodržování pařížské klimatické dohody, nejproblematičtějším bodem je budoucnost uhelných elektráren.

Předběžná jednání rýsující se německé koalice stran CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, FDP a Zelených ztroskotávají na otázkách týkajících se boje Německa proti změně klimatu a budoucího vývoje energetiky v zemi.

Strany se prozatím dokázaly dohodnout, že budou dodržovat náležitosti dohody sjednané na klimatické konferenci COP21 v Paříži. Neshody panují zejména v souvislosti s přístupem k odstavování uhelných elektráren.

Zelení jsou pro urychlení odstavování uhelných elektráren. Ve svém předvolebním programu prezentovali jako hlavní bod týkající se energetiky okamžité odstavení 20 nejméně ekologických uhelných elektráren a kompletní odstavení uhelných elektráren do roku 2030.

FDP i CDU/CSU jsou v tomto ohledu zdrženlivější. FDP ve svém předvolebním programu uvedla, že je proti nepotřebným zásahům do trhu. Dle deníku Süddeutsche Zeitung by FDP raději upustila od klimatických cílů. CDU/CSU jsou rovněž proti dodatečnému uzavírání hnědouhelných elektráren v krátkodobém horizontu, ačkoliv Angela Merkel ujišťuje, že Německo dosáhne svých klimatických cílů do roku 2020.

Interní výpočty německého ministerstva životního prostředí z října ovšem uvádí, že bez dodatečných opatření dosáhne Německo do roku 2020 snížení emisí skleníkových plynů v rozmezí 31,7 a 32,5 % oproti roku 1990. Cíl pro rok 2020 má náš západní soused přitom nastaven na 40 % a pokud jej chce splnit, měl by zvýšit své dosavadní úsilí.

Němcům v energetice svazuje ruce odstavování jaderných elektráren

Zdrženlivost k odstavování uhelných elektráren má dva hlavní důvody. Jedním z nich je významná závislost některých regionů na tomto odvětví. CDU/CSU vyžaduje pro dodatečné odstavování uhelných elektráren vypracování strukturálních scénářů a alternativ pracovních míst pro postižené regiony.

Druhým důvodem je zabezpečení spolehlivosti a kvality dodávek elektřiny zejména na průmyslovém jihu Německa, což souvisí s plánem Německa odstavit veškeré jaderné elektrárny do konce roku 2022. Samotné odstavení jaderných elektráren prohloubí současný problém Německa v regionální nerovnováze výroby elektřiny a nedostatečně rozvinuté přenosové soustavě.

Bývalý německý ministr pro energetiku Sigmar Gabriel prohlásil, že je nemožné současně odstavit jaderné a uhelné elektrárny kvůli průtahům v rozvoji přenosové soustavy způsobeném odporem obyvatel a vysokými investičními náklady.

Uhlíková daň řešením?

Jako možnost překonání patové situace týkající se emisí CO2 v Německu uvádí někteří odborníci stanovení minimální ceny uhlíku. Skupina vládních poradců minulý týden doporučila minimální cenu CO2, která by pokryla všechny zdroje emisí, technologie a odvětví. Německo je nejvíce za svým klimatickými cíli v odvětví dopravy, kde poradci vidí největší potřebu zavedení opatření. Uvádí to dle agentury platts první verze zprávy monitorující transformaci energetického sektoru. Celá zpráva by měla být zveřejněna v prosinci.

Úvodní fotografie: Německá uhelná elektrárna Jänschwalde, zdroj: LEAG

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...