Domů
Emise CO2
Německo krotí své plány na uzavírání uhelných elektráren
Uhelná elektrárna Datteln 4
Zdroj: Uniper

Německo krotí své plány na uzavírání uhelných elektráren

Emise CO2
3 komentáře
1. červenec 2016, 19:11
Tomáš Molek

Konec uhlí se v Německu dle informací agentury Reuters odkládá. Návrh dokumentu ministerstva životního prostředí zabývající se budoucností uhelných elektráren doznal oproti své květnové verzi významných změn.

Ještě v květnové verzi dokumentu byl stanoven časový harmonogram vyřazování uhelných zdrojů pro jednotlivé sektory. V původním návrhu se počítalo s tím, že Německo vyřadí z provozu své uhelné zdroje „výrazně dříve“ než v roce 2050. Toto bylo jedno z opatření, které mělo Německu pomoci dostát svým závazkům z Pařížské klimatické konference.

Zmiňovaný dokument je německým národním akčním plánem do roku 2050, který dává základy pro ambiciózní cíl přechodu od fosilních paliv a snížení emisí CO2 o 95 % v porovnání s rokem 1990.

Obě verze si našly své kritiky

Původní návrh byl ostře kritizován ze strany odborových svazů z těžařských regionů, stejně jako ze strany společností z uhelného sektoru. Obavu vzbuzuje především rušení pracovních míst a poškození celého sektoru.

Naopak současný návrh je kritizovaný ze strany ekologických organizací. Představitel organizace NGO Germanwatch Christoph Bals podotýká:

„Sedm měsíců po úspěchu klimatické konference v Paříži vláda kapitulovala ve prospěch zájmů fosilní lobby a propásla šanci dát ekonomice impulz k modernizaci prezentováním jasných plánů budoucího vývoje.“

Další z nástrojů, který oproti původním plánům zmizel, jsou zvýšené odvody z benzínu, topného oleje a plynu. Nový akční plán ovšem stále zmiňuje plány na reformu ekologických daní a poplatků.

Odstavec, který počítal s německou podporou zavedení cenových podlah pro emisní povolenky, byl v novém návrhu také vypuštěn.

Novou podobu národního akčního plánu musí schválit ostatní ministerstva a také úřad spolkové kancléřky. Kabinet by měl návrh projednat v září.

Úvodní fotografie: uhelná elektrárna Datteln, zdroj: Uniper

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Martin Hájek
1. červenec 2016, 21:25

Německo se postupně probouzí ze zelného snu do reality a dává za pravdu těm, kteří podobně jako já od začátku tvrdili, že žádná průmyslově vyspělá země nemůže naráz vystoupit z jádra i z uhlí. No a když teď Němci budou vědět, že vlastně chtějí u uhlí ještě dloooouho zůstat a žádný Kohleaustieg nebude tak bude celkem zajímavé sledovat ten festival pokrytectví při projednávání reformy EU ETS. Jenom je škoda pro Vattenfal, že si to nerozmysleli dříve, mohl dostat za svá aktiva trochu lepší cenu :-).

Milan Vaněček
1. červenec 2016, 21:46

Samozřejmě nikdo nemůže naráz vystoupit z jaderné a uhelné energetiky. Vždyť to taky nikdo nechce. Každá změna v energetice je pozvolná, to nás učí historie. Ale vystoupit z jaderné energetiky lze (viz Německo), vystoupit z uhelné energetiky lze taky (viz USA kde uhlí během pár let přestalo být nejvýznamnější energetický zdroj a kde se nově staví jen sluneční a větrné elektrárny). Vystoupit z obojího je obecný trend který ale chce čas (tak 20-30 let).

Vlamujete se do otevřených dveří když tvrdíte že obojí najednou a rychle nejde.

Tom
2. červenec 2016, 14:24

Německo jen trošku vyměklo, ale plány i současné činny jsou stále ambicioznější než ty ČEZké. Od odstavování nebezpečných a škodilých jaderek zatím neustoupili a to je to nejdůlečitější. Jadernofosilní teroristé to prostě kazí po celeém světě i v Německu, jejich peníze až na prvním místě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se