Domů
Německo
Německo schválilo státní pomoc pro podniky postižené růstem cen energie
Chemický závod na výrobu čpavku u města Ludwigshafen
Zdroj: BASF

Německo schválilo státní pomoc pro podniky postižené růstem cen energie

Německá vláda se dohodla na balíčku podpory pro německé podniky postižené důsledky války na Ukrajině a sankcemi proti Rusku, například rostoucími cenami energie. Státní podporu postiženým společnostem umožňuje nově schválený krizový rámec Evropské unie.

Německý ministr hospodářství a klimatu Robert Habeck uvedl, že zvýšení cen energetických komodit bude mít dramatické důsledky pro některé podniky, zejména ty s vysokou energetickou náročností. Zároveň dodal, že není možné podniky ochránit před všemi škodlivými dopady vyplývajícími z války na Ukrajině a sankcí uvalených na Rusko, ty budou mát vždy za následek souběžné negativní důsledky v Německu.

"Nedělat nic v této situaci nepřipadá v úvahu," řekl německý ministr financí Christian Lindner. Vláda však dle něj nemůže navždy pozastavit působení tržních sil nebo nastavit špatné pobídky s ohledem na využívání fosilních energií. "Nechceme omezovat strukturální ekonomické změny, ale zabránit strukturálnímu narušení," dodal Lindner.

V současné situaci může být pro mnoho společností problémem především zajištěním likvidity v krátkodobém horizontu. Habeck uvedl, že součástí podpůrného balíčku budou za tímto účelem k dispozici úvěry v hodnotě 7 miliard eur, které vyplatí státní rozvojová banka KfW.

Pokud by se situace ještě zhoršila, připravuje vláda také program, který by dočasně zmírnil nárůst cen zemního plynu a elektřiny pro zvláště postižené podniky "formou dočasné a úzce vymezené dotace na náklady". Podpora nákladů na energie by byla poskytnuta podnikům, jejichž účet za energie se oproti roku 2021 zvýšil o více než 100 %.

"Nesmíme připustit, aby systémově významné podniky zkrachovaly," řekl Habeck.

Balíček podpor přichází poté, co EU v důsledku války na Ukrajině, v rámci svého krizového rámce přijatého 23. března 2022, odstranila překážky pro státní podporu. Prudce rostoucí ceny energetických komodit zatěžují podniky v celé Evropě od druhé poloviny roku 2021 a ruská invaze na Ukrajinu jen prohloubila obavy, že by se některé podniky mohly kvůli růstu cen zhroutit.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(44)
Lukas
11. duben 2022, 07:19

Nemala byt elektrina pri sucastnom masivnom rozvoji OZE uz zadarmo? Niekto to tu hlasa uz roky a ono ta elektrina je stale drahsia a drahsia :D

Jan Veselý
11. duben 2022, 07:22

Kdo to hlásá?

A co to má společného s tím, že některé fabriky mají problémy kvůli cenám fosilních paliv?

Turby
11. duben 2022, 08:02

Nevykrucuj se :-)

Jaroslav Studnička
11. duben 2022, 08:09

Na pan Veselýho sedí to s tou potrefenou husou :-)

Jan Veselý
11. duben 2022, 08:11

Kromě slaměných panáků nemáte nic, vy tři.

miro novak
11. duben 2022, 08:18

Honziku, mna pocitaj ako stvrteho.

hlpb
11. duben 2022, 08:58

Lukášku, doporučuji si pustit a prostudovat podcast odkaz níže.

Hlavně pro všechny místní "odborníky" upozorňuji na graf cen EE z jednotlivých zdrojů dle sdružených nákladů na výrobu elektřiny:

1. FVE = 0,8 Kč/kWh

2. VTE = 0,9 Kč/kWh

3. zemní plyn = 1,3 Kč/kWh

4. uhlí = 2,4 Kč/kWh

5. JE = 3,5 Kč/kWh

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-2050-klimaticky-podcast-2050-jak-se-na-trhu-stanovuje-cena-elektriny-197367

luboš
11. duben 2022, 08:50

Drahou elektřinu nezpůsobuje ani OZE, ani válka na Ukrajině. Způsobuje ji nenasytnost výrobců elektřiny, nenasytnost obchodníků s elektřinou, nenasytnost pilitických špiček ČR a Německa, nenasytnost europoslanců a neschopnost právního řádu v ČR a EU řešit lichvářské praktiky v obchodu s elektřinou. V současné panice z budoucích vysokých cen elektřiny se i ze slušných obchodníků stávají tlakem z okolí neslušní obchodníci. Dá se konstatovat, že z pohledu konečného zákazníka je drtivá většina obchodníků s elektřinou v pásmu neetických a nekalých praktik.

Petr prochaska
11. duben 2022, 10:29

Drahou elektřinu způsobují emisní povolenky a uzavírání uhelek z důvodu green dealu. Nyní jsme si zakázali ještě uhlí z Ruska dovážet, takže logicky vzrostla jeho cena. Plyn je také drahý a možná nebude. Kdyby nebyly emisní povolenky a evropani by neměli problém od Ruska plyn brát za jejich podmínek, tak jsou ceny energií nižší než loni.

Richard Vacek
11. duben 2022, 09:45

Praxe ukazuje, že čím víc OZE, tím víc na faktuře. Navzdory teorii, kde se zdálo, že by to mohlo být napak.

Milan Vaněček
11. duben 2022, 11:12

Naopak, je zcela jasné, že když bude mnohem více OZE a budou hodně v Německu vyrábět (jako to bylo minulý týden, kdy spotová cena elektřiny v několika dnech po obědě klesla k nule) tak bude elektřina opět levná.

Co způsobuje drahotu jsou drahá FOSILNÍ paliva, jako uhlí a plyn, v průmyslu pak nerozvinuté vodíkové hospodářství (zelený vodík) a drahý a nedostatkový zemní plyn.

Jádro do všeho přináší pouze další problémy (v Německu ze zbytečného brzkého uzavírání JE, ve Francii ze špatného stavu a velkého množství nepracujících JE z důvodů nutné bezpečnostní údržby).

A obrovský podíl na drahé elektřině mají politici a jejich špatná rozhodnutí.

To je realita. Přestaňme si lhát.

Anton Meško
11. duben 2022, 11:39

Áno. Ja tiež vidím hlavné dôvody zvýšenej ceny elektriny v plnení plánu odstavovania jadrových elektrární v Nemecku, hoci je dávno známe, že náhrada výroby elektriny z OZE za výpad výroby z odstavených jadrových elektrární nebude postačovať. Výroba elektriny z plynu za výrobu z jadra a neskôr aj uhlia bola dôvodom výstavby NS2, kadiaľ z dôvodu sankcií RF a naopak odstrihnutie sa od ruského plynu je nereálna. Nemecko neprestalo s odstavovaním jadrových elektrární, elektrinu koncom roka 2021 vyrábala z čoho sa dalo, z uhlia aj plynu, čo spôsobilo výrazný rast cien elektriny a plynu. Zvýšená výroba elektriny z uhlia naviac zvyšuje produkciu emisií a neplnenie klimatických cieľov.

K zvýšeniu cien elektriny na trhu prispela aj nízka produkcia elektriny z jadrových elektrární pre ich časté odstávky z dôvodu porúch, čo sa prejavilo od decembra 2021.

Nemci to majú vo vlastných rukách. Mali by ponechať zostávajúce jadrové elektrárne, ktoré plánovali odstaviť v tomto roku, naopak odstavené v roku 2021 znova uviesť do prevádzky. Môžu k tomu prispieť aj Francúzi urýchlenou údržbou jadrových elektrární.

Rejpal
11. duben 2022, 15:38

Pane Vaněčku vy jste srandista , před týdnem vyšel u ČEZU nový ceník el. energie s při fixaci na 2 roky je cena cca > 8kč v topné sazbě. Nezlobte se na mě, ale to že někdy klesne cena na burze k nule tak to se stane na pár hodin někdy v noci jenže většina zákazníků kupuje elektřinu na fixní cenu stejně jako většina výrobců prodává za fixní cenu a ta neuslále roste. Když Vám to řeknu v číslech pak cena z FVE je okolo 4 kč /kWh bez zisku a bez úvěru , pokud vezmu zisk s náklady úvěru okolo 15% pak jsme na 4,6 kč , pak si k tomu připočtěte 0,5 kč OZE a 0,2 kč distribuci a DPH a jste na 6,5 kč za 1kWh v topné zazbě levnější to už nikdy nebude. Naopak cena síť na OZE bude mít náklady okolo 8 kč /kWh v topné sazbě protože je třeba platit záložní zdroje. Jinak cena za silovku může být klidně i nulová , jenže aby se ty zdroje postavily nebo držely při životě tak se to nějak musí zaplatit a to bude v jiných položkách - (OZE , Distrubuce , atd) v každém případě celková cena na faktuře bude mazec. Přijde taková recese, jakou jste ještě nezažili.

hellokitty
11. duben 2022, 13:47

hovorte za seba, mne s OZE klesli faktury za elektrinu asi o 65% (iba za elektrinu) plus este za plyn nejakych 18-19%

teraz sa ceny navysia vplyvom vonkajsich faktorov, ktore nemozem ovplyvnit, ale stale platim rocne menej nez bez OZE

Rejpal
11. duben 2022, 23:07

Já nemluvím za sebe, ale za cenu od dodavatelů a jestli jste vy osobně výrobce energie pak prosím máte energii levnější. Ještě loni na podzim byla v ČR elektřina v topných sazbách pro domácnosti 4x levnější než je dnešní nabídka čezu. Pokud máte v ČR velmi úsporné tepelné čepadlo země / voda a k tomu podlahové topení pak potřebujete ročně dejme tomu jen 3MWh na topení a i v takové dobře zatepelné stavbě s investicemi za milióny zaplatíte 24 000 korun ročně za topení tepelným čerpadlem s ostatní spotřebou a paušály to bude celkem okolo 50 tisic korun ročně. Takových lídí co má tento systém je u nás zhruba 10 000 ani ne. Většina lidí co bydlí domech zaplatí při takových cenách plynu a elektřiny částku mezi 100-200 tis. korun ročně ti lidé přestanou nakupovat , jezdit na výlety , dovolené , protože nebudou mít za co a to způsobí ohromnou recesi.

hellokitty
12. duben 2022, 12:16

ajo, ja som zabudol, ze nie je dolezite bojovat za prezitie civilizacie, ale je dolezite aby rastlo HDP, lebo ked nebude recesia, ale vsetci budu mat kopu penazi, tak sa zrazu prestanu aj tie arkticke ladovce topit a Florida nebude kazdorocne zaplavovana a uhasia sa vsetky poziare co teraz uz pomaly pravidelne zuria v Kalifornii a v Cesku uz nikdy nebude sucho, to bude krasny svet, ktory si kupime za peniaze

Emil
11. duben 2022, 11:26

Naopak než naopak, jak je vidět zde:

ibb. co/Bw6BckR

Podíl OZE (slunce + vítr) má na cenu elektřiny na faktuře výrazně vyšší vliv než spotová cena minulý týden po obědě...

Milan Vaněček
11. duben 2022, 11:37

"Nejlepší diskuse" dle Emila je dávat nefungující odkazy. To je pak nevyvratitelné.

Jaroslav Studnička
11. duben 2022, 11:52

Odkaz je fungující, když odmažete mezeru, což se zde běžně provádí, aby byl příspěvek s odkazem ihned k zobrazení.

Váš komentář pane Vaněčku je tak pěkně trapný.

Milan Vaněček
11. duben 2022, 11:59

ovšem že jsem mezeru odmazal, odkaz pro Google nefunguje

sabi
11. duben 2022, 12:22

Odkaz funguje. Zkuste třeba jiný prohlížeč...

Emil
11. duben 2022, 11:52

Ten odkaz je samozřejmě po odstranění mezery funkční, a ta mezera je tam jen proto, aby automat nevyhodnotil odkaz jako odkaz a příspěvek nespadl do režimu ručního schvalování, což může trvat velmi dlouho. Těžko uvěřit, že po těch letech zde toto Vaněček ještě nepochopil.

Milan Vaněček
11. duben 2022, 12:01

asi se Emil přepsal, odkaz nefunguje.

A když nepřišel za ty roky na to jak dát na Oenergetice odkaz (fungující na kliknutí) bez čekání na schvalování,

tak to je teda "expert".

Jakub
11. duben 2022, 18:45

Odkaz funguje (stačí smazat mezeru za tečkou).

Vítame Vás ve zdejší diskuzi :-)

hlpb
11. duben 2022, 11:50

Emile, nepleť se do věcí, kterým nerozumíš.

raději si vyhledej podcast, který byl minulý týden na seznamu, bude to pro tebe velice poučný. Byly tam průměrné ceny z jednotlivých zdrojů dle sdružených nákladů (výsledné ceny jsou vypočítané z nákladů na výstavbu + provoz elektrárny děleno množství EE vyrobené za dobu provozu elektrárny):

1. FVE = 0,8 Kč/kWh

2. VTE = 0,9 Kč/kWh

3. plyn = 1,3 Kč/kWh

4. uhlí = 2,4 Kč/kWh

5. JE = 3,5 Kč/kWh

Jinak samozřejmě ti aktualizuji tvůj ATOMEMIL ODEČET = už jen 5994x se vyspíš a oslavíš spuštění nového bloku v Dukovanech

Emil
11. duben 2022, 11:58

Říkali to v podcastu, tak to určitě musí být pravda. Logika level Bláha.

P.S.: Neříkali taky v tom podcastu, jakým zázrakem se z plynu, který se prodává za cca 100 €/MWh vyrobí elektřina za 50 €/MWh? Na tom je pěkně vidět, jakým vy jste ochoten věřit nesmyslům.

Milan Vaněček
11. duben 2022, 12:26

To si Emil doopravdy myslí, že Němci mají dlouhodobě nasmlouvaný plyn z Ruska za 100 Eur/MWh? Tak to se musím opakovat, to je tedy "expert".

Emil
11. duben 2022, 12:56

Vaněčku, v tom Bláhově nesmyslu se nic o Německu nepíše. Reálně má teď plyn takovou hodnotu, jakou jsem uváděl. Ještě před chvílí jste se tu oháněl cenou elektřiny minulý týden v poledne, a teď tu zas šermujete dlouhodobými kontrakty. Cena elektřiny se pohybuje kolem 200 €/MWh, a určuje jí právě především drahý zemní plyn, tak tu přestaňte obhajovat pohádky o ceně elektřiny z plynových elektráren za 50 €/MWh.

hellokitty
11. duben 2022, 13:55

Faktura 03/2019 - Celkové průměrné ceny (dodávka + distribuce) bez započtených slev a DPH: Stálý plat: 159,93 Kč/měsíc; VT 3,81 Kč/kWh

Faktura 04/2022 - Celkové průměrné ceny (dodávka + distribuce) bez započtených slev a DPH: Stálý plat: 210,20 Kč/měsíc, VT: 4,37 Kč/kWh

eon d02

kde su tie narasty cien o 100%, ktorymi sa strasilo? ja tu mam 15% za 3 roky co by mohlo zachvilu korelovat leda tak s vysokou inflaciou, platim si teda realne iba cca 30% spotreby takze realny narast cien pre mna asi tak 5%

Milan Vaněček
11. duben 2022, 13:58

Emile, proč neustále tvrdíte houposti. Vysokou cenu elektřiny (již před válkou na Ukrajině) způsobily následující činy:

1. ztráta výroby v JE v Německu (zavírání funkčních a velmi spolehlivých elektráren) a ve Francii (odstavování velkého počtu reaktorů z důvodů nutné údržby). Francii chápu: bezpečnost JE je priorita, nechtějí skončit s jádrem jako Japonsko.

2. boj proti uhlí, spekulativně vysoká cena CO2 povolenek, zavírání uhelných elektráren

3. nedostatečně rychlá výstavba VtE v Německu, totéž i u FVE, nejsou v předstihu nahrazeny výrobní kapacity uhlí a jádra pomocí OZE, není dostatečně rychle budovaná akumulace, EU zaspala s výstavbou bateriových Gigafactories i výrobou vlastních FV panelů.

Plyn do toho přišel až s válkou na Ukrajině.

Zklamali politici. To je realita.

Emil
11. duben 2022, 14:49

Vaněčku, hlouposti tu tvrdíte jedině vy. Cenu silové elektřiny určují marginální náklady závěrného zdroje, což jsou už od léta loňského roku většinu času právě plynové elektrárny, u kterých tvoří většinu marginálních nákladů právě cena zemního plynu. A vzhledem k účinnosti kolem 50 % platí zhruba to, že nárůst ceny plynu o jedno Euro se v ceně elektřiny projeví dvěma Eury. Nakonec když se podíváte na graf ceny zemního plynu a graf ceny elektřiny, podobají se jako vejce vejci, viz např. zde:

kurzy. cz/komodity/pxe-zemni-plyn-graf-vyvoje-ceny/

kurzy. cz/komodity/cena-elektriny-graf-vyvoje-ceny/

Z toho je jasně vidět, že zemní plyn má na cenu elektřiny naprosto zásadní vliv a vše ostatní má vliv téměř zanedbatelný. Ani jeden z vámi uvedených podružných důvodů nemá potenciál plynové elektrárny z trhu eliminovat, tj. elektřina by byla drahá skoro stejně, jen by se toho plynu mohlo pálit méně.

A mimochodem, to údajné "odstavování velkého počtu reaktorů z důvodů nutné údržby" ve Francii se projevilo v prvním čtvrtletí poklesem výroby o 7,4 TWh, zatímco odstavení tří reaktorů v Německu poklesem o 8,3 TWh, takže ten "velký počet" odpovídá cca třem reaktorům odstaveným navíc oproti předchozímu roku. To opravdu není důvod, proč cena elektřiny vzrostla meziročně zhruba na čtyřnásobek.

JVr
11. duben 2022, 12:52

Dle těchto údajů by měli mít Němci nejlevnější energii v EU, jaderky pozavírali, uhlí tlumí a vyrábí jen z těch nejlevnějších zdrojů (FVE, VTE a plyn). Přesto mají elektrickou energii nejdražšší v EU? Kde udělali soudruzi z NDR chybu?

nikdo
11. duben 2022, 19:09

Zapoměl jste dodat že ty ceny jsou zprůměrovány za celý svět, v našich končinách to může vycházet úplně jinak.

Také do těch cen není zahrnuta akumulace nebo záloha kterou FVE a VTE vyžadují.

Také do toho nejsou započítána nová elektrická vedení která se musí kvůli VTE na moři stavět například v Německu.

JVr
12. duben 2022, 08:41

A není do toho pravděpodobně započítána ani složka ceny pro podporu OZE, tedy dotace, které FVE a VTE dostávají a vlastně z kapes daň poplatníků na každou vyrobenou Kwh... to jsou pak ty Kwh levné, když se cena další nepřímou platbou.

Rejpal
11. duben 2022, 23:52

10kW elektrárna na dům se dnes prodává asi za 650 tisíc korun záleží co tam koupíte vyrobí 10MWh ročně při ceně 6,5kč / kWh je návratnost 10 let a kupujete novou baterií za 200 000. Takže první peníze z takové Elektrárny uvidíte kdy za 14 let ? a kde je cena těch peněz. ? No a vy tady napíšete, že FVE vyrábí za 0,8kč / kWh.... To je možná tak aukční cena někde za projekt v poušti.

Jan Veselý
12. duben 2022, 06:49

Je to srovnání nákladů velkých elektráren. Vy počítáte s cca 4x dražší FVE než se v reálu staví, částečně i proto, že do toho počítáte drahou baterku, která do toho výpočtu nepatří, a protože standardní ekonomický horizont, se kterým se počítá, je 20 let. Ty panely 20 let zvládnou bez potíží.

Jinak v Německu se běžně prodává elektřina z velkých FVE za 40-50 EUR/MWh (0.897-1.122 Kč/kWh). To zas tak velký rozdíl od oněch 0.8 Kč/kWh není. V pouštích je to i za 15 USD/MWh (0.336 Kč/kWh).

Milan Vaněček
11. duben 2022, 15:51

Emile, snad dokážete pochopit že body 1-3, které jsem uvedl, VEDLY KE ZMĚNĚ tohoto "závěrného zdroje".

Takže nijak nezpochybňuji vaše učebnicové tvrzení, cituji:

"Cenu silové elektřiny určují marginální náklady závěrného zdroje"

"což jsou už od léta loňského roku většinu času právě plynové elektrárny, u kterých tvoří většinu marginálních nákladů právě cena zemního plynu".

Když byl "závěrný zdroj" uhlí a povolenka stála 5 EUR/MWh (a OZE měly preferenci stejnou jako teď), tak ceny elektřiny byly nízké.

To je evidentní, to nedokážete zpochybnit. Jsem si jist že to i chápete.

Co se jádra týče, to působí jen tak, že snižování výkonu v Německu i Francii zvyšuje současný nedostatek elektřiny v EU. Nedostatek=dražší závěrné zdroje=vyšší cena elektřiny.

Emil
11. duben 2022, 16:25

Vaněčku, ani jeden z bodů nevedl ke změně závěrného zdroje, plynové elektrárny byly závěrným zdrojem již před body č. 1 a 2. Bod č. 3 - nemohlo vést ke změně něco co se nestalo, tedy "rychlá výstavba VtE v Německu, totéž i u FVE". Znovu doporučuji porovnat graf vývoje ceny elektřiny a plynu, pokud už jste přišel na kouzlo, jakým je zobrazit, neměl by být problém si všimnout, že ty dva grafy jsou jeden jako druhý, a to právě proto, že cena plynu cenu elektřiny ovlivňuje naprosto zásadně. Žádný z vašich bodů se v tom grafu nijak neprojevuje.

Povolenka stála 5 € naposledy v roce 2016, tak nevím proč to sem taháte, já (a zjevně i vy) píšu o příčině nárůstu ceny elektřiny za poslední rok, kdy od loňského léta stanovují cenu plynové elektrárny. Hezky popsané, včetně grafů je to např. zde:

"The surge in gas prices in Europe has crushed the clean spark spread this summer. At average daily power prices (base), the clean spark spread is averaging $1.67/MMBtu less than the clean dark spread since the beginning of July. Even at peak daily power prices, the clean spark spread is now at parity with the clean dark spread. This indicates that the variable cost of coal generation is more economical than gas generation for most observed gas prices."

insight. factset. com/europes-gas-to-coal-conundrum

Milan Vaněček
11. duben 2022, 17:53

Emile, Vy zřejmě nevíte rozdíl mezi korelací a kauzalitou. Milujete Vámi vybrané korelace, nekladete si otázku: proč. Vždyť stejnou korelaci dostanete, když místo plynu si zobrazíte současný cenový vývoj uhlí či ropy.

Samozřejmě "ropné války" v historii posledních 50 let zacvičily s cenami ropy, to samé je i současná "plynová válka".

OZE mají tu obrovskou výhodu, že s nimi vlády Ruska či arabských států manipulovat nemohou. Jen máme OZE stále málo v EU.

Emil
11. duben 2022, 18:56

Vaněčku, vaše dojmy co zřejmě nevím jsou jako obvykle úplně mimo, důvody proč vysoká cena kauzálně ovlivňuje cenu elektřiny jsem tu již docela obšírně popsal. Stejnou korelaci rozhodně nedostanete "když místo plynu si zobrazíte současný cenový vývoj uhlí či ropy", např. zde je pěkně vidět, že od října do ledna cena uhlí výrazně poklesla a cena elektřiny naopak prudce rostla, přesně jako cena plynu:

cleanenergywire. org/factsheets/energy-crunch-what-causes-rise-energy-prices

Mimochodem je v tom samém odkazu napsáno i to co vy se tu celou dobu snažíte zpochybňovat: "The main reason behind the for high electricity prices is the high gas price, both the EWI and the German government have said."

A je tam i krásný graf marginálních nákladů zemního plynu a uhlí, který potvrzuje to co jsem psal dříve.

Tu vaši víru v "obrovskou výhodu" a nemožnou manipulaci poněkud narušují hackerské útoky, které v poslední době postihly tisíce větrných turbín firem Vestas, Nordex a Enercon, a které se po útoku vymkly kontrole.

securityaffairs. co/wordpress/129875/security/a-cyber-attack-forced-the-wind-turbine-manufacturer-nordex-group-to-shut-down-some-of-it-systems. html

app. handelsblatt. com/unternehmen/energie/erneuerbare-energien-massive-stoerung-der-satellitenverbindung-enercon-meldet-fast-6000-betroffene-windanlagen/28114360. html?ticket=ST-6653741-Dv2bcypkddt5mVPh4Py6-ap5

Emil
11. duben 2022, 20:21

Odpověď bohužel i přes snahu spadla do schvalovací pasti, takže opakuji ještě jednou bez některých odkazů, ty dorazí později:

Vaněčku, vaše dojmy co zřejmě nevím jsou jako obvykle úplně mimo, důvody proč vysoká cena kauzálně ovlivňuje cenu elektřiny jsem tu již docela obšírně popsal. Stejnou korelaci rozhodně nedostanete "když místo plynu si zobrazíte současný cenový vývoj uhlí či ropy", např. zde je pěkně vidět, že od října do ledna cena uhlí výrazně poklesla a cena elektřiny naopak prudce rostla, přesně jako cena plynu: tinyurl. com/mtbb7z6a

Mimochodem je v tom samém odkazu napsáno i to co vy se tu celou dobu snažíte zpochybňovat: "The main reason behind the for high electricity prices is the high gas price, both the EWI and the German government have said." A je tam i krásný graf marginálních nákladů zemního plynu a uhlí, který potvrzuje to co jsem psal dříve.

Tu vaši víru v "obrovskou výhodu" a nemožnou manipulaci poněkud narušují hackerské útoky, které v poslední době postihly tisíce větrných turbín firem Vestas, Nordex a Enercon, a které se po útoku vymkly kontrole.

Milan Vaněček
12. duben 2022, 08:57

Když hackeři napadnou VtE, nic se nestane, když napadnou JE tak to si raději vůbec nepřejme...

Emil
12. duben 2022, 09:30

Nestane se nic kromě toho, že se stanou neovladatelnými. Kritické systémy JE jsou fyzicky oddělené od okolního světa, takže by se hacker musel dostat přímo do elektrárny, což vzhledem k bezpečnostním opatřením není příliš reálné.

hellokitty
13. duben 2022, 08:49

jj tak ako ked sa izraelci nedostali do tej iranskej JE pomocou stuxnetu zejo

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se