Domů
Německo
Německo se podle Habecka letos zbaví závislosti na ruském uhlí a možná ropě

Německo se podle Habecka letos zbaví závislosti na ruském uhlí a možná ropě

Německo
24 komentářů
25. březen 2022, 18:28
ČTK

Berlín 25. března (zpravodaj ČTK) – Německo se do podzimu může zbavit závislosti na ruském uhlí a do konce roku možná na ruské ropě, do poloviny roku 2024 pak může být země nezávislá i na ruském plynu. Dnes to oznámil německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck. Německo se po ruské invazi rozhodlo posílit svou energetickou bezpečnost, která je nyní odkázána na dodávky energetických surovin z Ruska. Habeck v uplynulých dnech nicméně opakovaně varoval, že rychlé odpojení není možné.

Nejrychlejší postup bude podle Habecka v odklonu od ruského uhlí, kde v řádu týdnů očekává snížení závislosti na Rusku z 50 na 25 procent. „Do podzimu bude možné získat na ruském uhlí nezávislost,“ řekl.

Habeck řekl, že Německo v posilování energetické bezpečnosti postupuje vysokým tempem a že již v polovině roku země sníží závislost na ruské ropě o polovinu. Do konce roku se pak bude snažit stát se takřka nezávislou.

Nejproblematičtější je podle Habecka snižování dovozu ruského plynu, se kterým navíc Německo počítalo jako s přechodovou energetickou surovinou na cestě k obnovitelným zdrojům a k bezuhlíkovému hospodářství. I tak je ale možné zbavit se závislosti na ruském importu do poloviny roku 2024. Ministr uvedl, že je nezbytné zrychlit výstavbu solárních a větrných elektráren, snížit současnou spotřebu, diverzifikovat dovoz a co nejrychleji přejít na energetické využívání vodíku.

Aktuální podíl ruských dodávek plynu do Německa činí podle ministerstva 55 procent, u uhlí je to 50 procent a u ropy 35 procent. V nedávném rozhovoru se stanicí Deutschlandfunk Habeck řekl, že od Německa bylo hloupé, že si vytvořilo silnou závislost na dodávkách zemního plynu z Ruska.

Energetickou bezpečnost se Německo nesnaží zajistit jen diverzifikací dodávek, ale také předzásobením se. Německý Spolkový sněm dnes schválil zákon, který vyžaduje, aby provozovatelé německé zásobníky plynu k 1. srpnu naplnili z 65 procent, do 1. října z 80 procent a k 1. prosinci z 90 procent. Cílem opatření je předejít problémům v zimě v případě přerušení dodávek a také zajištění cenové stability.

Habeck již dříve řekl, že Německo je pro tuto zimu energeticky zajištěno, na tu nadcházející se ale musí připravit. Jednou z cest jsou i plné zásobníky, které před současnou zimou naplněny nebyly. „Pro příští zimu musíme postupovat více regulativně. Zákon o naplnění zásobníků je důležitým nástrojem,“ řekl.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Karásek
25. březen 2022, 19:16

Nyní je potřeba daleko více a intenzivněji budovat OZE a to jednak pro utnutí příjmů pro Putinův režim a také v boji proti změnám klimatu.

Rejpal
25. březen 2022, 21:47

Karásku Karásku učte se něco vždyť se ty Vaše příspěvky nedají číst. ČR má roční čistou spotřenu energie asi 333 TWh je to všechna konečná spotřeba energie co jí používáme nejsou tam tedy ztráty konverzí uhlí - elektřina například. el. energie z toho má podíl nějakých 18% cca . Kdybyste chtěl 1/10 celkové spotřeby nahradit FV panely protože jiným OZE to není reálné potřebujete asi 33GW výkonu v FV panelech - totální utopie a co s tím zbytkem že.... Jádro a teplovody , prolomení limitů hnědého uhlí konec povolenek, rozumná eletkromobilita + úspory a hlavně tu energii si nechat pro sebe a ne jí vyvážet. Vláda plánuje jeden 1 blok v Dukovanech někdy za 20 let to je pro smích. Jsou to nekompetenní hlupáci stejně jako Babiš. a jestli e během 5 - 8 let pootočí hodiny a my přestaneme odebírat plyn a ropu z Ruska je k ničemu , protože pouze za násobně vyšší cenu si uděláme závislost na někom jiném a Rusko vykryje dodávky od těch dodavatelů co přesměrují svoje dodávky do EU. Výsledkem bude pouze rozvoj chudoby v EU, který už začal......

nikdo
26. březen 2022, 00:01

V Německu intenzivně budují OZE mnoho let a ceny elektřiny jsou stále vysoké takže se obávám že tento recept nefunguje.

Pokud chceme co nejrychleji odejít od ruského plynu tak to půjde hlavně tím že se aspoň dočasně vrátíme k uhli, zastavíme přeměnu tepláren z uhlí na plyn, zastavíme dotace na plynové kotle, zakážeme výrobu vodíku ze zemního plynu, zakážeme prodej nových automobilů na plyn.

A místo OZE které svou nestabilitou dodávek vyžadují záložní zdroje (plyn, uhlí) postavíme jaderné elektrárny a teplárny.

Martin P
26. březen 2022, 06:36

"Zakážeme prodej nových automobilů na plyn". A není lepší cesta podporovat domácí výrobu CH4 v bioplynových stanicích. Potenciál je v nich obrovský. A říkám si, že vyrobit naftu je složitější než vyrobit nejjednodušší uhlovodík.

Martin P
26. březen 2022, 06:38

EDIT : A není lepší cesta podporovat domácí výrobu CH4 v bioplynových stanicích?

nikdo
26. březen 2022, 13:04

Bylo by ale za předpokladu že to kvůli tomu nebude muset být využívána půda, půdu potřebujeme k navýšení produkce potravin pro lidi a zvířata neb kvůli válce bude omezena produkce potravin na Ukrajině a ceny potravin porostou.

Mám pochyby že lze z bioplynek dosáhnout dostatečné produkce jen ze zpracování odpadu aby nám to poskytlo významné množství bioplynu.

Bioplynové stanice pro které je něco potřeba pěstovat by neměli být podporovány. Plyn potřebujeme víc v průmyslu a vytápění protože bohužel postupná výměna kotlů na plyn bude pár let trvat. Auta můžou jezdit i na jiná paliva než zemní plyn, třeba na LPG, naftu, benzín a elektřinu v kterých nejsme tolik závislí na Rusku.

Rejpal
26. březen 2022, 21:07

No jasně bioplynové stanice. Víte jak funguje taková stanice ? Nejdříve dovezete fosilní paliva z Ruska pak u nich uděláte umělá hnojiva aby Vám vyrostla kukuřice a pak z té kukuřice s mizernou účinností uděláte plyn. Uvedomte si ,že účinnost fotosyntézy je asi 1/10 toho co mají FV panely ani ne. Bioplynové stanice co zpracovávají zemědělské produkty ve skutečnosti pokud vezmete celý cyklus žádnou energii nevyrábějí je to stejné jako bionafta z řepky. To byste musel používat odpady , třeba čistírenské kaly , ježe tam je ovšem potenciál minimální. Dostat energii z přírody je totiž ve skutečnosti velmi obtížné.

Miloslav Černý
26. březen 2022, 12:53

Zlatý slova. Mimořádná situace = mimořádné opatření. To by však byla vlekoucí zákopová pozice a čekání až někomu kompetentnímu prdne v bedně a bude mít nutkání zmáčknout ten knoflík. Tak daleko by to nemělo nechat lidstvo dojít. Takže ty obrané, bolestné, mimořádné opatření musí převýšit nastalou nebezpečnou soudobou situaci.

Karásek
27. březen 2022, 10:11

Tak aby Rejpal nerejpal, tak tady je studie univerzit z USA. Ta ukazuje, že na OZE stačíme sami. Nejde to ale hned a mezitím to budeme muset řešit přes ten fosil. https://www.czechsight.cz/vedci-ze-stanfordu-nasli-odpoved-jak-dosahnout-uhlikove-neutrality/

Emil
27. březen 2022, 14:11

Studie je na první pohled zjevný blábol, naprosto nereflektující realitu. 43,7% podíl větrných elektráren na výrobě veškeré energie o parník překonává i ty nejbujnější sny naší větrné lobby o větrném potenciálu v ČR, která uvádí potenciál třetinový, a to jen na čisté současné spotřebě elektřiny. Tady je krásně vidět, jakým vy jste schopen věřit báchorkám, Karásku.

Rejpal
28. březen 2022, 00:21

Děkuji za odkaz. Víte co je na tom nejhorší, že Vy jako člověk co nemá vzdělání z oboru se stane obětí těchto takových studií. tak například pokud máte celkovou spotřebu země čistou 333TWh ta voda má z toho dát 2,8% pak je to asi 9,3TWh dnešní vodní el. dávají asi 2 TWh. Musel byste to zvednout asi , 4,5x to znamená zatopit celou Prahu například.

V těch studiích totiž nepochopili jedno věc ,že el. energie má jen cca 17% podíl na celkové spotřebě energie a představa že v roce 50 bude všechno elektrifikováno a přitom nevzroste spotřeba elektřiny je nesmys pak závěry těch lidí jsou k smíchu. Ale jinak v tom ,že vítr by mohl být jedním z hlavních zdrojů el. energie v ČR má ta studie pravdu protože vítr je jedinný zdroj z OZE ,který má volnou kapacitu a je schopen dobře vyrábět v zimě. Jenže tím zdevastuje totálně celou krajinu protože na každém kopci a otevřené krajině se budou točit VTE. Co se týče slunečních el. nejsou špatné v teplém období roku , ale ne od poloviny října do poloviny února tam je výroba nízná takže jako Ano , když si to dáte na střechu ušetříte peníze, ale z hlediska zabezpečení státu to nefunguje.

Pavel
25. březen 2022, 21:14

Němci byli hloupí, ale umí si to přiznat a poučit se z toho. To je obdivuhodné. Většina zdejších diskutujících má sebereflexi nula, takže poučení se v jejich případě přirozeně nekoná. Odhaduji že Německo bude nezávislé na ruských energiích mnohem rychleji, než si většina lidí dokáže vůbec představit. A bude to nevratný proces. Dávám ruskému plynu rok, maximálně dva :)

Petr Whatever
25. březen 2022, 21:42

JJ, Putin touhle akcí opravdu získal.

Nenávist západu, díky které je čerstvě dobudovaný plynovod k ničemu a za pár let do Evropy prodá plyn akorát tak Orbánovi, pokud se udrží u vesla.

Výrazné zchudnutí jeho vyvoleného národa.

Nenávist Ukrajinců, o kterých si myslel, že je zotročí.

Významné posílení východního křídla NATO a zvýšení vojenských rozpočtů zemí, které ani nevěděly proč NATO je.

Pravděpodobný vstup Finska a Švédska do NATO.

Pád představy o neporazitelné Ruské armádě.

Teď už mu zbývá jen červené tlačítka a horda trollů placených i neplacených.

P.S. Ani bych se nedivil, kdyby si nedokázal udržet ani to Bělorusko, které ukazuje, že se s rolí porobeného národa rozhodně nesmířilo. A to přitom nebylo Rusům přátelštějšího národa, než Bělorusové.

Rejpal
26. březen 2022, 00:12

Němci se nepoučili vůbec na konci roku zavřeli polovinu svých ještě fukčních JE a na konci roku zavřou ten zbytek. Jejich trapná strategie je změna dodavatele plynu do Německa. Budou ho dovážet za vysoké ceny LNG od Arabů a Američanů , to samé s ropou.

Maly Jarda
26. březen 2022, 00:16

Němci skutečně jsou hloupí, a vždy hloupí budou, zničili si energetiku démonizováním jaderné energie , předtím žebrali o plyn u Putina, nyní žebrají a budou žebrat o plyn u despotů z Kataru ,

..a to pěkně s povolením Británie a USA které je s jejich katarskými kamarády takto budou pěkně držet pod krkem

Turby
26. březen 2022, 19:07

Jen bych v tom odstrihavani se od vychodu nezapominal, ze zemedelstvi je v cele evrope zcela zavisle na hnojivech. Bez nich se vypestuje sotva polovina a to jsem dost velky optimista. A z ceho ze budeme vyrabet hnojiva kdyz se uz davno vetsina vyrabi v rusku?

Ono nas zvyseni cen psenice a dalsich zrnin az tak trapit nebude, ale zcela to destabilizuje blizky a stredni vychod a afriku. A to uz nas zajimat zacne dost az tam opet vypuknou valky a spusti to masivni migraci za jidlem.

Tedy pokud si ty staty neomota kolem prstu rusko s cinou za dodavky potravin. Pak muze byt jeste docela zajimava preorientace stredomori na plyn ze severni afriky.

Rejpal
26. březen 2022, 21:13

Polovina to jste ještě optimista. 80% energie v potravinách je energie z umělých hnojiv. Při jejich absenci by během pár let spadla produkce tak na 1/5. Maso by pro běžné lidi bylo nedostupné.

Vladimír Šťastný
27. březen 2022, 16:21

Třeba nás to alespoň částečně vrátí k tradičnějšímu hospodaření. Přestaneme kejdu vozit do bioplynek a vrátíme ji na pole. Vedle náhrady umělých hnojiv získáme minimálně jeden bonus navíc. Zlepší se retenční schopnost krajiny a s ní i celková vodní bilance.

asdfrb
27. březen 2022, 17:09

Evidentne o polnohospodarstve neviete nic. Skuste si pozriet pojem biliancia zivin. Len tak som to skusal spocitat pre cesku republiku. Aby bola zachovana produkcia potravin na rovnakej urovni, bolo by potrebne zvysit zivocisnu vyrobu tak 10 nasobne, aby bolo dostatok zivocisneho hnojiva. No len neviem, ako by ste chceli uzivit 10 nasobny pocet zvierat z rovnakej plochy urcenej na vyrobu krmiv pre nich.

Vladimír Šťastný
27. březen 2022, 19:37

Takhle spočítané to skutečně nemám, ale o hospodaření vím alespoň tolik, že má tvořit uzavřený kruh, alespoň v tom tradičním se všechno v něm zužitkuje.

rosta kosta
28. březen 2022, 07:52

Je pravda, co rikate. Ale kdyz se dokazalo uzivit 10 krat vic zvirat pred 1989, proc to nejde dnes? Proc to dokaze Holandsko a my ne?

JVr
28. březen 2022, 08:01

Dnes už se dávno ví, že zemědělci značně přehnojují, pak jsou hnojiva (rozumějme dusík) v řekách, ve spodních vodách apod. Je s tím např velký. problém v okolí vodních zdrojů, protože dusitany/dusičnany tam jsou nadlimitní a dostávají se tam z okolních polí apod. Pak to musíme draze v úpravnách vody z té vody dostávat.

Další fakt, je, že naši zemědělci (rozumějme většina) se o půdu nestarají udržitelně: Pěstují kukuřici na svažitých plochách a nechávají humus odtéct. Nestarají se o život v půdě (pesticidy, fungicidy a hnojiva v přehnané míře jej zabíjí), který může velké množství hnojiv nahradit přirozeným způsobem. Nenechávají plochy ležet ladem, aby si půda odpočinula. Pěstují na nevhodných plochách plodiny vyžadující velké množství živin.

Důvodů této situace je více, ale jedním z nich jsou i levná hnojiva. Zkrátka když to stojí drobák, tak toho na to pole vysypu hromadu a netrápím se tím, že ty rostliny, co na tom poli jsou toho vyžijí jen zlomek.

Právě díky vysoké cenně hnojiv lze předpokládat, že zemědělci budou muset přehodnotit své postupy hospodaření. Může to trvat delší dobu, ale myslím, že odvozovat potřebu živočišného hnojení od současné spotřeby umělých hnojiv je úplně mimo. Existuje mnoho způsobů jak tuto spotřebu snížit a mnoho se jich již začíná využívat, protože ta vysoká cena k tomu zemědělce zkrátka nutí a podle mě je to správně. Tady bych skoro řekl všechno zlé, je k něčemu dobré.

asdfrb
28. březen 2022, 15:17

Bilancia zivin. Pre urodu 4 tony ozimneho jacmena je potrebne dodat podla kalkulaciek 85 kilogramov dusika. Pre predstavu, je to 70 ton mastalneho hnoja na hektar. Takze na m2 potrebujes dat 7 kg mastalneho hnoja. Mas vyrovnanu bilanciu dusika, ale sucasne si dal 2 nasobok fosforu ako ta rastlina potrebuje a 3 nasobok draslika.

Kludne prejdi len na mastalny hnoj, ale potom sa necuduj urodam 1 tony z hektara. Ked chces vediet kolko ta potom potraviny budu stat, pozri sa na ceny bio potravin a pocitaj, ze zrazu budes mat o 1/4 vsetkych potravin menej.

A ktomu poctu zivocisnej vyroby. Nasiel som cisla pre SR hovedzieho dobytka 1990 - 1.5 miliona, teraz 432 000, osipane 2.5 mil - 590 000. Ziadne 10 nasobky. Tie pocty zvierat sme mali vdaka tomu, ze sa davalo podstatne viacej umelych hnojiv na polia a tie polia mali vyzsie urody a tie zvierata mali co zrat.

Bob
28. březen 2022, 21:15

To Šťastný:

Možná byste si měl oživit základy chemie.

V bioplynce se z té kejdy (nebo jakýchkoliv biologických odpadů) vyrobí jako palivo metan a to je jen uhlík a vodík. Jako hnojivo slouží naopak hlavně fosfor, draslík a dusík. Ty první dva prvky všechny a z dusíku většina zůstane v tom zbytku, který je výborným hnojivem.

Samotná neupravená kejda se jako hnojivo použít nedá.

Výrobou biometanu zemědělství o žádné hnojivo nepřichází.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se