Domů
Německo
Handelsblatt: Německo zvažuje vyvlastnění divizí Gazpromu a Rosněfti
Gazprom budova
Zdroj: Gazprom

Handelsblatt: Německo zvažuje vyvlastnění divizí Gazpromu a Rosněfti

Německo
10 komentářů
1. duben 2022, 08:27
ČTK

Německé ministerstvo hospodářství kvůli obavám ohledně dodávek energie uvažuje o vyvlastnění a zestátnění německých divizí ruských energetických společností Gazprom a Rosněfť. Informoval o tom dnes německý list Handelsblatt s odvoláním na zdroje z vládních kruhů.

Spolková vláda chce podle zdrojů zabránit výpadkům dodávek energie v případě, že se tyto divize dostanou do potíží. Divize Gazprom Germania provozuje rozsáhlé zásobníky plynu, zatímco divize Rosněfť Deutschland je jakožto provozovatel rafinerií klíčovým hráčem na trzích s benzinem a naftou.

Na německém energetickém trhu jsou obě společnosti podle Handelsblattu v současné době nenahraditelné. Zároveň jim ale hrozí „technický bankrot“, protože banky a další podnikatelští partneři se nyní distancují od podniků s ruskými vlastníky.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck ve středu oznámil, že vyhlásil stupeň včasného varování, což je první ze tří varovných stupňů u zásobování plynem. Berlín zhoršení zásobování nevylučuje v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a s ruským požadavkem platit za plyn v rublech.

Rosněfť je největším producentem ropy v Rusku. Gazprom je ruskou jedničkou v těžbě plynu a má monopol na jeho vývoz prostřednictvím plynovodů.

pmh ank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
maly jarda
1. duben 2022, 10:10

Takže nejen že je v Německu cenzura, nulová svoboda slova a lidé jsou vyhazováni ze zaměstnání protože si nechtějí nechat píchnout experimentální genovou terapii

.. nyní už se plánuje i Arizace ruského majetku

Petr Whatever
1. duben 2022, 10:17

Je pozoruhodné, jak antivax koreluje s ruskou propagandou.

Petr prochaska
1. duben 2022, 10:48

To jsou prostě lidé, kteří nejdou s proudem, hledají mezi řádky a nevěří všemu co jim říkají hlavní média. Za komoušů poslouchali rádio Svobodná Evropa, nedávno si nenechali píchnout experimentální vakcínu a nyní si na profilovky FB nedávají ukrajinské vlajky. Byly proti omezování svobody slova za komunismu a jsou proti omezování svobody slova i nyní.

Petr Whatever
1. duben 2022, 11:02

Já jsem za komančů taky poslouchal svobodnou Evropu a byl na Letné v listopadu.

Rodiče byli popotahovaný STB.

Takže ruskou propagandu poznám i teď.

Váš výrok je blábol.

Petr Whatever
1. duben 2022, 12:18

Důvodů pro věření dezinfu bude víc.

Jeden z nich bude, že se jedná o lidi, kteří se prostě nedokáží zorientovat ve složitém světě a hledají jednoduchá řešení.

Podíváme-li se na příspěvek Malého Jardy -

Je-li v Německu nulová svoboda slova, musely by všechny noviny psát to stejné - to se rozhodně neděje. Cenzura, která by kontrolovala výtisky před, nebo ex post zavírala tisk tam taky neexistuje. Stačí se podívat do Ruska, jak funguje cenzura - i poslední nezávislá Novaya Gazeta radši zavřela. Nikdo nevěří tomu, že je v Německu "nulová" svoboda slova.

Německo je velmi opatrné co se týká své minulosti, aby znovu nevzplály nacionalistické vášně, takže jistá omezení se tam projevují, ale rozhodně ne nulová svoboda.

Dále vakcína není žádná genová terapie.

V Německu je očkováno +- 73% lidí, podle údaje z konce ledna, rozhodně tedy 27% lidí nebylo vyhozeno z práce. Pokud se to v ojedinělých případech stalo, bylo by to asi stejné, jako kdybych napsal, že jsou u nás lidé stříleni na ulici.

Arizace majetku - současní Němci jsou už tak promíchaní, že o nějakých arijcích nemůže být řeči.

A opět - Němci mají velkou hrůzu ze své minulosti, takže rozhodně znárodnění není arizace.

Suma sumárum se jedná v příspěvku Malého Jardy o neuvěřitelnou snůšku blábolů.

Ze svého okolí musím říct, že největšími antivaxery je holka, která s náma nedokončila střední, kolegy tchýně, postižená paní, která byla vždycky v domácnosti.

Prostě obecně lidé s menším přehledem. A nebo lidé, kteří se o politiku zajímali jen okrajově, a pak pro ně je složitost světa neuchopitelná.

A nyní naskočili do protiukrajinského vlaku. Je vidět, že celou dobu byli akorát ve vlivu cíleného ruského dezinfa.

Jo určitě jsou mezi nimi i lidé, kteří musejí být vždycky proti.

Dalibor
1. duben 2022, 18:54

Jedna věc je mít přehled, aby si člověk uděl svůj pohled na věc. Důležitá je znalost filosofie, a to je je základ, kdo tohle propásl je z poloviny ztracen v dnešním světě informací. .. Cituji přímo z knihy základy filosofie Adamová Ventura. :" Učenci v dávných dobách si všimli, že vždy se říká jen jedna polovina pravdy, a to jen ta, která se momentálně hodí. Druhá polovina pravdy se jaksi zamlčuje. Vše je poplatné své době. To znamená, že zítra se může hodit ta druhá polovina pravdy." Další axiom je od paní Drábové. Jedná se o přednášku, kterou začínala na ČVUT. Přednáška byla tehdy dobrovolná " ..Když Vám někdo něco říká, dávejte dobrý pozor , kdo Vám to říká, proč Vám to říká, ale hlavně na to , co Vám neříká..". Prostě nádhera a vodítko pro orientaci v dnešním světě.

hellokitty
1. duben 2022, 21:22

a jak mame vediet co nam nerika? to je veru hodne filozoficka uroven

Richard Vacek
1. duben 2022, 10:50

Něco podobného probíhá se západním majetkem v Rusku. Nechat ležet výrobní prostředky ladem se nikomu nechce, takže Rusové už úspěšně převedly dopravní letadla leasingových společností do vlastního registru. U řady podniků (automobilky) se řeší převedení jejich provozů třeba na čínské výrobní firmy.

A s tím, jak Rusko plánuje přejít na platby v rublech od zemního plynu i na další komodity (ropa, obilí), umožní znárodnění ruských energovodů a zásobníků jejich využití pro případné jiné dodavatele (pokud se takové podaří najít).

Dalibor
1. duben 2022, 12:41

Přesně tak. Ono se to děje naprosto běžně i u nás, aniž by si toho někdo všiml. Není to tak dlouho co byl sebrán (násilně ukraden) majetek akcionářů společnosti O2, Unipetrol, Cetin, Nano, Třinecké železárny, Jde o tzv. vytěsnění minoritních akcionářů. Tj. seberou vám násilně majetek ve formě akcií aniž by se Vás někdo ptal. Zákon předložil člen ODS v roce 2004 Doležal a byl schválen ODS - ČSSD. Samotný Doležal skončil u soudu a byl odsouzen za jinou trestnou majetkovou činnost. Skončilo to u ústavního soudu ale marně, , ale .... Bylo to v období vzniku Kubiceho zprávy - prorůstání mafie do stáních struktur, no prostě měli krytí, a konkrétně se jedná o zákon o korporacích.. Od té doby začali vznikat miliardáři typu Kelr, Tyč, Bab a pod. Základní listina práv a svobod uvádí, že nikdo Vám nemůže sebrat majetek, vyjímku však tvoří pouze sebrání majetku ve prospěch státu a musí to být k všeobecnému prospěchu a to za patřičnou náhradu. Přesto se tak běžně děje a je to posvěceno státem. Takže majetky se kradli v dějinách vždy a je tomu i nyní. Např. po bitvě na Bílé hoře došlo zabavení majetku protestantů a české šlechty. Ta byla prodána nebo darována za mrzký peníz a od té doby tu máme máme šlechtice zvučných jmen a příjmení Coloredo Masfeld ,Lobkoewitz a podobných. Dále se kradlo po roce 1948 byl opět sebrán majetek.

Dalibor
1. duben 2022, 13:04

Kradení majetku je běžná záležitost běžná i u nás, aniž by si toho někdo všiml. V roce 2004 předložil poslanec Doležal zákon o korporacích, který umožňuje vytěsnění minoritních akcionářů. Nedávno třeba vytěsnili minoritní akcionáře ze společnosti O2. Cetin. Chemopetrol, apod. O co jde prostě Vám seberou (násilně ukradnou, aniž by se Vás někdo ptal )majetek ve formě firemních akcií. Základní listina práv a svobod hovoří jasně, že nikdo Vám nemůže sebrat majetek s vyjímkou státu, a to ve věci, která je ve veřejném zájmu, a to za patřičnou náhradu. V tomto případě jde o krádež posvěcenou státem. a zcela legální. Skončilo to u ústavního soudu, ale marně na ustanovení základní listiny práv a svobod soud nebral ohled. Uznal, že sice platí ale je to jenom doporučení a nelze to brát úplně doslovně. :-)) Bylo to v době Kubiceho zprávy. Majetky se kradli i v minulosti. Po bitvě na Bílé hoře r.1620 se ukradlo majetku a prodalo symbolický peníz a nebo darovalo prohabsburské šlechtě a od té doby tu máme zvučná příjmení Coloredo mansfedl, a pod. Rok 1948, 1920 ani nemluvě. Je to normální.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se