Domů
Německo
Německo si objednalo 190 milionů jódových tablet pro případ jaderné nehody
Jaderná elektrárna Doel

Německo si objednalo 190 milionů jódových tablet pro případ jaderné nehody

Německo si objednalo 190 milionů jódových tablet pro případ vážné jaderné nehody. Riziko spolková republika, která své poslední jaderné bloky odstaví v roce 2022, podle televizní a rozhlasové stanice WDR vidí především v zemích za svými hranicemi, včetně Česka. Jódové tablety mají v případě zvýšené radiace chránit před rakovinou štítné žlázy.

Množství tablet, které za 8,4 milionu eur (217 milionů korun) objednal Spolkový úřad pro ochranu před zářením, je čtyřikrát vyšší než současné německé zásoby. Úřad tak učinil i na základě stanoviska odborníků po jaderné nehodě v japonské Fukušimě. Doporučení Komise pro ochranu před zářením, která je poradním orgánem vlády, počítají mimo jiné s tím, že v případě vážné jaderné nehody by ve více než osmdesátimilionovém Německu jódové tablety dostávali děti a mladiství a také těhotné matky na celém území země.

Hlavní nebezpečí ale podle zdejších odborníků nevychází z Německa. Šéf komise Wolfgang Müller má sice za to, že při uzavírání německých jaderných elektráren může dojít k menším nehodám. Radiace se při nich ale ve větším neuvolní, míní. Za mnohem vyšší považuje Müller riziko z jaderných elektráren v sousedních a dalších blízkých zemích.

„Myslete na Belgii, na Francii, na Švýcarsko, na Česko, na Švédsko. A když se tam něco stane, musíme samozřejmě německé obyvatelstvo chránit,“ uvedl.

Podobně před dvěma lety argumentovaly i západoněmecké Cáchy, které kvůli pochybám o stavu belgického jaderného reaktoru u města Tihange preventivně rozdávaly jódové tablety všem obyvatelům mladším 45 let. Někteří však tento krok hodnotili jako vyvolávání paniky.

Müller to tak v případě nynější rozsáhlé objednávky jódových tablet nevidí.

„Panika se tím nevyvolá, ale možná hodně pochopení pro to, že je potřeba být dobře připraven,“ poznamenal s tím, že jaderné elektrárny v sousedních zemích budou fungovat ještě desítky let.

Komentáře

(7)

energetik

22. srpen 2019, 15:55

U nás v lékárně je nemají, jen nějaké vývživové doplňky z řas atd.. to co obsahuje skutečně jód v nějakém významném množství je na předpis.

Rád bych je měl doma v zásobě také, nevíte kde je sehnat? Nechci se spoléhat na to, že až je budu potřebovat že než získám recept tak ještě něco zbude nebo už nebude pozdě.

To co prý rozdávají v ochranné zóně Temelína nebo Dukovan není na předpis? Co to je, nevíte prosím někdo?

Emil

22. srpen 2019, 16:08

Třeba v e-shopu Benu lékárny, jedno balení za 39 Kč, volně prodejné. Ale pozor, mají trvanlivost jen 5 let.

energetik

22. srpen 2019, 16:47

Díky, našel jsem JODID DRASELNÝ 4x65mg za 39 Kč.

Výrobek se nedoporučuje pro osoby starší 40 let. Ti už asi štítnou žlázu nepotřebují :-). Tak to koupím jen pro děcka.

A co další prvky, pomáhá i předávkování například cesiem?

Ivan Novák

22. srpen 2019, 17:54

Účinné radioprotektivum, alespoň podle toho, co nám říkali na vojně, je kupodivu alkohol. Kromě přímých účinků ionizujícího záření jde totiž taky o druhotné radikály, ty ten líh nějak rychleji eliminuje. Patrně platí pro vojensky relevantní ozáření. Dodávám, že účinky malých dávek záření nebyly nikdy prokázány, z důvodu předběžné opatrnosti se akademicky lineárně protahuje čára ze statistiky zjištěné pro velké dávky až k počátku souřadnic. Jód je výjimkou vlivem specifického chování štítné žlázy, ale musíte být blízko a po větru, protože většina se ho rozpadá rychle. Německý nápad pokládám zčásti za utužování národně-ekologické ideologie, zčásti za vyhozené peníze, začínají v tom být opravdu dobří. Alternativně doporučuji zvážit vstup do volné církve věřících na radiační hormezi, psychosomatický účinek by to mělo stejný a vyjde to levněji.

Bizon

22. srpen 2019, 19:15

Nenašel jsem že by se proti Cs chránilo předávkováním, ale jestli to funguje tak Cesium se chová v těle stejně jako draslík, a ten v těch iodových tabletkách (iodid draselný) je už obsažený=)

Jinak souhlasím že část důsledků "radiace" je způsobena psychosomaticky strachem z neviditelného těžko pochopitelného rizika. Kdyby tomu udělali radši pozitivní propagaci (radiační hormeze pokud vím opravdu existuje) tak ušetří část výdajů za zdravotnictví.

energetik II

22. srpen 2019, 20:07

Je zajímavé, že se po tabletách shání až nyní, když jim už nějakých 40 roků v sousední Francii funguje 57 reaktorů, ve Švýcarsku 5 a v Belgii 7. Teď objevili náhle to nebezpečí.

energetik

23. srpen 2019, 09:50

No je to pochopitelné, když ty elektrárny jsou stále starší a jen se prodlužuje životnost bez ohledu na bezpečnost, falšují se rentgenové snímky, atd... takže to nebezpečí se stále zvyšuje.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.