Domů
Německo
Německo spouští státní podporu pro energeticky náročný průmysl
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Německo spouští státní podporu pro energeticky náročný průmysl

Německo spouští program, který poskytne desítky miliard eur firmám, jež čelí vysokým nákladům na energii. Účelem je poskytnout podporu průmyslovým odvětvím, která se potýkají s problémy při financování přechodu na uhlíkově neutrální výrobní postupy.

Program bude mít v příštích 15 letech objem přibližně 50 miliard eur, jak informovala agentura Reuters. Německo tím reaguje na situaci, kdy evropský průmysl čelí tlaku kvůli vysokým nákladům na suroviny, energii a pracovní sílu. Prostředky pro stanovená odvětví mají pocházet z takzvaného fondu pro klima a transformaci, který bude financován z výnosů z obchodování s emisními povolenkami a dalších zdrojů. Podrobnosti financování však ještě nejsou zcela známy - německé ministerstvo hospodářství čeká na výsledky probíhajících jednání o německém rozpočtu.

Některé základní parametry fondu jsou však známy již nyní. Cílem je vytvořit protiváhu programům v jiných regionech, zejména ve Spojených státech, které by mohly odlákat podniky z kontinentu nabídkou štědrých dotací a příznivější legislativy. Podpora bude v Německu udělována přes takzvané smlouvy o ochraně klimatu a hlavními příjemci budou výrobci oceli, cementu, papíru a chemikálií. Cílem je dekarbonizovat jejich výrobu.

"Nacházíme se v období dlouhotrvající recese, v hospodářsky mimořádně náročném období," řekl novinářům ministr hospodářství Robert Habeck poté, co nastínil podrobnosti programu.

Ministr dále uvedl, že zatímco jiné části světa nabízejí investiční pobídky, Německo podléhá přísnějším požadavkům, pokud jde o státní rozpočet a státní dluh. Dle Habecka je ale i přes obavy o stabilitu rozpočtu třeba nasměrovat investice do nových technologií a sektorů. Zpráva německého průmyslového sdružení BDI navíc uvádí, že 16 % dotázaných podniků aktivně přesouvá část výroby do zahraničí a dalších 30 % o tom uvažuje.

Společnosti mají dva měsíce na to, aby vyjádřily zájem o program, jehož cílem je splnit závazek Německa stát se do roku 2045 uhlíkově neutrálním. Prostředky budou následně rozdělovány v rámci aukčního procesu, kdy tradičně podporu obdrží žádosti o nejnižší hodnotě. Do aukčního procesu se budou moci zapojit firmy, které vypouštějí více než 10 kilotun CO2 ročně. To bude zahrnovat nejenom velké, ale i střední podniky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Zdeněk
15. červen 2023, 08:35

Energetika podle plánu Německých svazových zemí:

- Odstavme stabilní zdroje.

- Dotujme stavbu a provoz OZE, které bez dotací nejde ekonomicky provozovat.

- I když máme levné OZE (dotace nepočítejme), tak máme drahou elektřinu.

- Dotujme energeticky náročný průmysl.

- Dotujme regulovatelné zdroje za to že budou vyrábět, když nebude elektřina z OZE.

- A Když OZE vyrábí, vyrábí nekontrolovaně moc.

- Dotujme výrobu vodíku, který zničí přebytky z OZE.

- Dotujme zdroje, které zpracují ten (i přes dotace) příliš drahý vodík.

- Celá ta bilance nefunguje/je moc drahá.

- Dotujme stavbu dalších OZE.

Kupředu levá !

Zdeves Pavel
15. červen 2023, 14:03

Přesně vystiženo, finanční perpetum mobile. Ta podpora je z celounijni legislativy OK?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se