Domů
Německo
Německo: "Uhelná komise" jmenována. V prosinci oznámí termín odklonu od uhlí

Německo: "Uhelná komise" jmenována. V prosinci oznámí termín odklonu od uhlí

Německo
1 komentář
7. červen 2018, 10:12
Tomáš Molek

Ve středu byla oficiálně jmenována německá „uhelná komise“. Jedním z úkolů komise je připravit do konce roku plán odklonu Spolkové republiky od uhlí. Od komise se také očekává, že navrhne nové ekonomické perspektivy pro německé uhelné regiony.

V regionech s nejvíce rozvinutým uhelným průmyslem je odklonem od uhlí ohroženo na 20 000 pracovních míst. „Komise pro růst, strukturální změny a zaměstnanost“, jak zní její oficiální název, má již koncem října představit doporučení, jak nejlépe transformovat regiony závislé na těžbě hnědého uhlí. Do roku 2021 pak plánuje německá vláda investovat do této transformace 1,5 miliardy eur (38,5 ml. Kč).

Oproti původním očekáváním došlo při ustavování komise ke zdržení, které bylo způsobeno neshodami vládní koalice na finální podobě komise a jejím složení. Do čtyřčlenného vedení komise byli nakonec jmenováni bývalí vrcholní představitele Braniborska (Matthias Platzeck/SPD) a Saska (Stanislaw Tillich/CDU). Tyto spolkové země patří právě mezi ty, kterých se německý odklon od uhlí dotkne nejvíce.

Zbývající dva členové vedení komise jsou ekonomka Barbara Praetorius, která dříve působila ve vedoucích pozicích německého think-tanku Agora Energiewende a Ronald Pofalla (CDU), mj. šéf úřadu kancléřky v letech 2009 – 2013.

V komisi se čeká souboj o tempo odklonu od uhlí

Celkem bude mít komise 31 členů. Hlasovací právo však bude mít pouze 28 členů, jelikož jsou její součástí také 3 koaliční poslanci bez hlasovacích pravomocí. Podle serveru Platts je 10 členů nově vzniklé komise považováno za odpůrce uhlí, od kterých se očekává snaha o prosazování rychlého odklonu Německa od uhlí.

Naopak uhelný průmysl bude mít své zastoupení v komisi například prostřednictvím vedoucího Spolkového svazu energetiky a vodohospodářství (BDEW) Stefana Kapferera. Uhlí nalezne zastání také v Michaelu Vassiliadisovi, jenž je šéfem Německého průmyslového odborového svazu chemie, energetiky a hornictví.  Podrobnosti k tomu, odkud pocházejí jednotliví členové, je možné nalézt zde.

Způsob a tempo odklonu Německa od uhlí bude zajímat také české byznysmeny. Jak EPH Daniela Křetínského, který již vlastní německá uhelná aktiva, tak Seven Pavla Tykače zkoumají možnosti uhelných akvizic v Německu. Výstupy německé uhelné komise tak ovlivní i jejich investiční rozhodování.

Zdroj úvodní fotografie: RWE

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jádro v Německu vláda nechce. Stane se historií
24. červen 2022, 05:00
Německo vyhlásilo kvůli dodávkám plynu z Ruska stav výstrahy. Dopady na zákazníky to mít nebude
23. červen 2022, 09:19
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Martin Hájek
7. červen 2018, 18:24

Klasická poučka říká, když si nevíš s problémem rady, svolej komisi. Bude velmi zábavné to sledovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se