V Německu roste opozice k pravidlu minimální vzdálenosti větrných elektráren od obydlí

DomůNěmeckoV Německu roste opozice k pravidlu minimální vzdálenosti větrných elektráren od obydlí

Plány německé vlády na zpřísnění pravidel pro minimální vzdálenost větrných elektráren od obydlí jsou podle zástupců průmyslu, odborů a ekologických organizací hrozbou pro naplnění německých klimatických cílů. Pravidlo, které má být zahrnuto do nového vládního zákona o odklonu od uhlí, se pak nelíbí ani německým státním ministrům životního prostředí. Onshore větrná energetika zažívá v Německu prudký propad nových instalací, kterých letos bude pravděpodobně méně než 1 GW.

Návrh německého pravidla pro stavbu větrné elektrárny v minimální vzdálenosti 1000 metrů od stávajících a nově i plánovaných obydlí s pěti a více domy se stal terčem kritiky různých zájmových skupin. Pravidlo, které má být zahrnuto do zákona o odklonu od uhlí, kritizují zástupci průmyslu, odborů a ekologických organizací. Důvodem je značné omezení plochy vhodné k výstavbě a riziko nesplnění klimatických cílů do roku 2030.

„Plánovaná omezení větrné energie na pevnině zpochybňují proveditelnost všech těchto (klimatických) cílů,“ uvedly skupiny BDI, DGB a asociace BWE.

Německá vláda plánuje zvýšit podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie do roku 2030 na 65 %. Za první tři čtvrtletí tohoto roku dosáhl podíl 42,9 %, jeho další zvyšování bez onshore větrných elektráren je však v ohrožení.

Německá agentura pro životní prostředí odhaduje, že kilometrové pravidlo sníží celkový potenciál větrných elektráren na pevnině o 20 – 50 %.

Proti jsou i státní ministři pro životní prostředí

Za návrhem pravidla je spolkový ministr energetiky Peter Altmaier, který reaguje na hlasy více než tisícovky iniciativ proti výstavbě větrných elektráren. Podle něj je pro transformaci energetiky pozitivní přijetí místních obyvatel nezbytné.

Proti pravidlu se ovšem kromě výše uvedených postavilo všech 16 státních ministrů pro životní prostředí spolu se spolkovou ministryní Svenjou Schulzovou.

Aukce pro větrné elektrárny i nové instalace drhnou

Onshore větrné elektrárny zažívají v Německu krušné časy a po deseti letech by nové instalace letos nemusely přesáhnout 1 GW. Letošní aukce na podporu výstavby se navíc potýkají s nezájmem investorů, když se do nich průměrně hlásí zhruba třetina až polovina poptávaného výkonu.

V současné době Německo disponuje zhruba 30 000 větrnými elektrárnami s instalovaným výkonem 53 GW. Původní plán na instalovaný výkon do roku 2030 ve výši 80 GW již německá vláda snížila zhruba o 10 GW.