Domů
Elektrárny v Evropě
Německo, Belgie a Dánsko podepsali prohlášení o podpoře offshore VtE
Společné prohlášení o podpoře offshore větrné energetiky. © WindEurope

Německo, Belgie a Dánsko podepsali prohlášení o podpoře offshore VtE

Společné prohlášení evropských lídrů offshore větrné energetiky, zástupců energetických koncernů i představitelů společností zabývajících se výrobou větrných elektráren má Evropě zajistit vedoucí místo v tomto odvětví i v příští dekádě.

Ministři energetiky Německa, Belgie a Dánska navázali na rok starou deklaraci spolupráce v oblasti offshore větrné energetiky a potvrdili, že se chtějí i nadále aktivně zasazovat o rozvoj tohoto obnovitelného zdroje energie. Jako velmi pozitivní signál vnímají vládní představitelé pokles cen offshore větrných elektráren v průběhu minulého roku o více než 20 %.

Ze signatářů společného prohlášení z řad energetického sektoru lze jmenovat například společnosti Dong Energy, Siemens Gamesa, Shell, Statoil, ABB nebo EnBW.

Klíč k dalšímu snižování nákladů  je v nově instalovaném výkonu

Další snižování nákladů bude nutně vyžadovat výrazný nárůst instalovaného výkonu, který činil na konci minulého roku celosvětově 13,6 GW. Pro dosažení konkurenceschopnosti vůči klasickým zdrojům energie v průběhu příští dekády je nutné do roku 2030 zajistit výstavbu 60 GW v offshore větrných elektrárnách. V krajním případě bude nutné zajistit roční přírůstek instalovaného výkonu na úrovni alespoň 4 GW od roku 2020, jinak bude obtížné provozovat offshore větrné elektrárny pouze za tržních podmínek.

Pro dosažení potřebného nově instalovaného výkonu se zástupci vlád a soukromých společností zavázali k partnerství veřejného a soukromého sektoru, jež si klade za cíl usnadnit investice do offshore větrných elektráren a související infrastruktury.

„Deset evropských zemí již více než rok spolupracuje na rozvoji offshore větrné energetiky. Tyto země sdílejí své znalosti, sjednocují legislativu a pracují na odstraňování byrokratických překážek výstavby nových zdrojů. Tímto společným prohlášením učinili zástupci průmyslu i vlády další krok směrem ke spolupráci na významném navyšování instalovaného výkonu offshore větrných elektráren. Svým podpisem tak jasně dávají najevo, že považují offshore větrné elektrárny za ekologický, konkurenceschopný a spolehlivý zdroj energie pro Evropu,“ prohlásil u příležitosti podpisu společného prohlášení Giles Dickson, CEO WindEurope.

Úvodní obrázek: © WindEurope

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
16. červen 2017, 10:58

Ještě by si mohli schválit prohlášení, že uprchlíci jsou pracovití a nepáchají zločiny :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se