Energetické trhy přijaly „s klidem“ Putinovu zprávu o platbách za plyn v rublech
Účastníci evropského trhu s plynem v podstatě bagatelizovali čtvrteční prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že musejí platit za plyn v rublech počínaje od 1. dubna. V opačném případě by se tok plynu zastavil. Samotné prohlášení mělo na trh malý dopad, přestože na první pohled vypadalo velice vážně, jak uvádí portál Montel.
Platby v rublech? Ne tak docela
Vladimir Putin v televizním projevu ve čtvrtek uvedl, že podepsal dekret mířící proti „nikoli přátelským státům“, kterým v podstatě nutí státy spadající do tohoto seznamu platit za dodávky energetických komodit v rublech.
„Musí si otevřít rublový účet v ruských bankách, který bude využit k platbě za plyn počínaje od 1. dubna 2022,“ uvedl ruský prezident.Portál Montel ovšem uvádí, že dekret, k němuž měl přístup, umožňuje i nadále platit v měně uvedené ve smlouvách. Protistrany si nicméně musí otevřít samostatný účet v ruských bankách. Banka samotná pak provede směnu měny uvedené ve smlouvě na rubly. Tento výklad potvrzují i účastníci trhu.
„[Společnosti mohou nadále] platit v eurech a [ruská banka] provede směnu,” řekl evropský obchodník s plynem s tím, že to je všeobecné mínění trhu.
Hrozba přerušení dodávek trvá
Přestože samotný dopad prohlášení ruského prezidenta neměl velký vliv na cenu, a to vzhledem ke zmíněnému výkladu dekretu, hrozba přerušení dodávek plynu nadále trvá. Trh proto tuto nejistotu zohledňuje v ceně.
Ze členských států EU zní, že se plynem nenechají vydírat a že jsou připraveny na všechny možné scénáře. V podobném duchu se vyjádřil německý vicekancléř Robert Habeck. Česko kvůli hrozbě přerušení dodávek svolalo krizový štáb a oprašuje své krizové plány dodávek plynu.
„Může nastat situace, kdy tu už zítra nebude žádný ruský plyn. Je na nás, abychom se na tyto scénáře připravili a my se připravujeme,“ uvedl Habeck.
Mohlo by vás zajímat:
Gazprom prodava dcerinnou spolecnost Gazprom Germania. Tim padem ztrati vliv na nejvetsi podzemni zasobniky v Evrope a celou distribuci plynu v DE. Gazprom Germania vlastni i ceskou a svycarskou Gazprom. Gazprom se stahuje z EU. Uvidime jake konsekvence to prinese. Otazkou je, ktery rusky bily kun to prevezme.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se