Domů
Německo
Němečtí Zelení jsou ochotní jít do vlády, jen pokud se uzavře 20 uhelných elektráren

Němečtí Zelení jsou ochotní jít do vlády, jen pokud se uzavře 20 uhelných elektráren

Strana zelených v Německu v pondělní oznámila, že uzavření 20 nejvíce znečišťujících uhelných elektráren bude podmínkou pro případný vstup strany po volbách do koalice se stranou Angely Merkelovou.

Zástupce Zelených Cem Ozdemir řekl, že by chtěl ukotvit boj proti změně klimatu jako základní “filozofii” příští německé vlády. Podle volebních průzkumů v zemi opět vyhraje Angela Merkel. Odhady se pohybují okolo 38 %, CDU tedy bude pravděpodobně po volbách, které proběhnou na konci září, hledat koaliční partnery a jednou z možností je i koalice se Stranou zelených a liberální FDP.

Sami zelení ovšem již o takové koalici sami pochybují, protože se jim nelíbí představa koaliční spolupráce s FDP. Ozdemir zdůraznil velké rozdíly mezi stranami a uvedl, že vedoucí člen FDP nedávno označil vazby mezi nedávnými extrémními klimatickými událostmi a změnou klimatu jako “falešné zprávy”.

To je pro stranu zelených zásadní problém. Ozdemir dále řekl, že by požadovali po každé vládě, ve které by seděli, aby se každoročně rozdělila 1 miliarda eur na zlepšení veřejné dopravy, cyklostezek a zlepšení systému obchodování emisních povolenek na celoevropském trhu.

“Budeme mluvit se všemi, ale ne o všem.” zástupce Strany zelených, Cem Ozdermir

Zelení mají u Němců podporu

Podpora Zelených v Německu není zanedbatelná, pohybuje se okolo 8 %. Co je ale zajímavější, dle průzkumu Forsy by polovina Němců uvítala, kdyby byli zelení součástí vlády. Sama Merkelová přitom navrhla, že by Německo nakonec mohlo zvážit vyřazení hnědouhelných elektráren. V tomto kroku je ovšem velmi opatrná, protože ví, že by tento krok zasáhl tisíce pracovních míst a zároveň po vyřazení jaderných elektráren jsou lignitové elektrárny pro Německo nepostradatelné.

Německo všeobecně již pociťuje dopad velkého podílu OZE v soustavě, například když paroplynová elektrárna Irsching nemohla být zakonzervována a proti vůli vlastníků musí být provozována k zajištění stability dodávek elektřiny.

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Šance pro jádro. Německo zvažuje zachování jaderných elektráren
11. srpen 2022, 11:12
Copak uhlí, ale jádro! Průzkumy veřejného mínění podporují zachování německých reaktorů v provozu
10. srpen 2022, 10:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se