Ve Spolkové republice Německo bylo v minulém týdnu vyrobeno z obnovitelných zdrojů energie celkem 65 % veškeré elektřiny. K rekordní výrobě obnovitelných zdrojů přispěly především větrné elektrárny. Vysoká výroba měla vliv i na ceny elektřiny na denním trhu, které se propadaly do záporných hodnot.

Mimořádně povedený týden mají za sebou obnovitelné zdroje v Německu. V minulém týdnu, především díky větrnému počasí, země vyráběla 65 % elektřiny z obnovitelných zdrojů, jak vyplývá z údajů zveřejňovaných na webu Energy-Charts.de.

{„type“:“PIE“,“country“:“GER“,“from“:“2019-03-03″,“to“:“2019-03-10″,“caption“:“Výroba elektrické energie v Německu v desátém týdnu (data vychází z údajů ENTSO-E). „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_electricity_shares.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-03-03″,“end_date“:“2019-03-10″}

Nejdůležitějším faktorem byl relativně silný a mimořádně stabilní vítr. Díky tomu vyrobily německé větrné elektrárny až 50 % elektřiny, přičemž onshore větrné elektrárny vyrobily přibližně 42 % a offshore zhruba 7 %. Naopak s ohledem na roční období byl relativně nízký podíl výroby z fotovoltaických elektráren  (solární elektrárny se v minulém týdnu podílely na výrobě z necelých 5 %, při ideálních podmínkách v letních měsících se týdenní podíl na výrobě pohybuje okolo 15 %).

Na rekordní výrobu obnovitelných zdrojů reagovaly i ceny elektřiny na denním trhu. V rámci denního obchodování se ceny elektřiny pohybovaly v záporných hodnotách celkem dvacet tři hodin. V České republice se sice ceny elektřiny s minimem 0,01 EUR/MWh pohybovaly i kolem nuly, nicméně v žádné z hodin se do záporných hodnot nedostaly.

{„country“:“GER“,“type“:“PRICE“,“from“:“2019-03-03″,“to“:“2019-03-10″,“caption“:“Ceny elektřiny na denním trhu (data vychází z údajů ENTSO-E). „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_day_ahead_prices.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-03-03″,“end_date“:“2019-03-10″}

Jakkoliv se jedná o významný úspěch, pro opačný rekord není nutné chodit daleko do historie. Ve 42. týdnu loňského roku byla výroba elektřiny z větrných elektráren pouze 7,6 % a celková výroba obnovitelných zdrojů za tento týden dosáhla „pouze“ 26 %.

Německo sice již poněkolikáté za poslední roky zvýšilo svůj rekord v týdenní výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů, ale otázkou zůstává, zda tento trend bude pokračovat i v následujících letech.

Již v loňském roce se v zemi výrazně propadla výstavba větrných elektráren. Zatímco v letech 2014-2018 jsme byli zvyklí na roční přírůstek až 6000 MW instalovaného výkonu, v loňském roce se výstavba větrných elektráren propadla o cca 45 % na 3,7 GW.

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“from“:“2019-03-03″,“to“:“2019-03-10″,“caption“:“Výroba elektrické energie v Německu v 42. týdnu roku 2018 (data vychází z údajů ENTSO-E). „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-03-03″,“end_date“:“2019-03-10″}

Kromě jiného bude další výrobu z větrných elektráren ovlivňovat i skutečnost, že prvnímu významnějšímu množství elektráren vyprší provozní podpora v roce 2020. Následně není jisté, zda bude výroba elektráren nadále profitabilní.

Aktuální vysoká výroba elektřiny z větrných elektráren má však i negativní dopady, jen v loňském roce provozovatel přenosové soustavy společnost TenneT vyplatila téměř půl miliardy EUR za náklady na nedodání elektřiny do sítě ze strany provozovatelů větrných elektráren. Tyto náklady jsou následně rozděleny mezi spotřebitele ve formě poplatku, který se hradí v koncové ceně elektřiny pro zákazníka.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *