
Plán německé vlády na dotování ceny elektřiny pro průmysl není v souladu s právem EU
Evropská unie (EU) by mohla zabránit Německu v zavedení dotované ceny elektřiny pro průmysl. Tento plán je ústředním prvkem plánovaného hospodářského obratu nové německé vlády. S informací přišel hospodářský deník Handelsblatt, který se odvolává na tajný dokument ministerstva hospodářství.
Pro novou německou vládu je zavedení nižší ceny elektřiny pro průmysl politicky důležité, aby se zastavil úpadek energeticky náročného průmyslu a Německo se vrátilo na cestu růstu. Energeticky náročná odvětví, jako je ocelářství, chemický průmysl a sklářství, se kvůli vysokým cenám elektřiny dostávají pod mezinárodní konkurenční tlak.
V dokumentu německého ministerstva hospodářství se uvádí, že podle expertů však existuje riziko, že EU podporu ceny elektřiny pro německý průmysl neschválí. V dokumentu, který má deník Handelsblatt k dispozici, se uvádí: „Realizace koncepce skrývá značné problémy z hlediska práva EU v oblasti státní podpory … výhrady EU jsou značné a vyhlídky na schválení velmi nejisté“.
Dotovaná cena průmyslové elektřiny by proto podle článku vyžadovala změnu práva EU v oblasti státní podpory. Aby byl plán úspěšný, musí být také co nejdříve realizován. Úředníci citovaní v dokumentu naléhají na novou ministryni hospodářství Katherinu Reicheovou, aby navrhovaný plán zaslala do Bruselu do konce tohoto měsíce.
Zástupci německého průmyslu již dlouho volají po dotacích ceny elektřiny. V současné době činí průměrná cena elektřiny pro průmysl 16,1 centu za kWh. Navrhovaná dotace by mohla tuto hodnotu snížit na pět centů za kWh.
Nová vláda tvořená CDU kancléře Friedricha Merze a sociálními demokraty (SPD) zakotvila cenu průmyslové elektřiny v koaliční smlouvě i přes její obtížnou realizaci. Reicheová prohlásila, že takováto úlevová opatření "bezpodmínečně vyžadují spolupráci s Evropskou komisí", a zdůraznila, že zájmy Komise a Německa musí být v souladu.
Bývalý ministr hospodářství Robert Habeck ze strany Zelených se pokusil zavést zvýhodněnou cenu elektřiny pro průmysl již v rámci předchozí vlády, ale narazil na odpor koaličních partnerů.
Mohlo by vás zajímat:
Helmuti jsou neřízené střely. Neštěstí pro evropu.
Taková cena elektřiny pro průmysl i drobné spotřebitele tady už v Německu i u nás byla (i nižší cena než 5 Eurocentů/kWh).
Co se tedy vrátit do doby před zhruba 7 lety, kdy CO2 povolenka byla pod 10 EUR/MWh.
A vše je vyřešeno, jako ve zbytku světa, jak jednoduché, milý Watsone?
Kdy konečně zvítězí pragmatizmus nad dotačním šílenstvím z balíku stovek miliard vybraných z emisních povolenek?
Jenže to už nenastane, protože:
1) Klimaktivisté společně s příznivci OZE se přičinili o jejich zavedení.
2) Počet emisních povolenek na trhu se snižuje, právě proto, aby došlo k jejich zdražení a většímu rozšíření OZE.
3) Od té doby by došlo ke zdražení i kvůli inflaci.
ad1) Klimaaktivisté již ve volbách prohrávají, takže změna je nevyhnutelná (ale pozvolná).
Příznivci OZE na celém světě naopak vítězí (nejlevnější, nejčistší a vhodně škálovatelné OZE technologie)
ad2) Stačí naopak zvyšovat počet emisních povolenek na trhu ()změna jedné direktivy EU) a omezit spekulativní nákupy (těch co povolenky nepotřebují na výrobu a mají je jen na finanční spekulace)
ad 3) Ta inflace byla vyvolaná kovidem a drahými energeiemi, to by se už vrátit nemělo (za splnění mých cílů 1 a 2)
A v EU nebyla inflace tak extrémně vysoká jako v ČR
ad 1) V orgánech EU je jich ale většina a na plánech na uhlíkovou neutralitu se nic nezměnilo.
ad 2) Zvyšování počtu emisních povolenek by se ale příznivcům OZE nelíbilo. Vytlačení z trhu konkurenčních emisních výrob elektřiny bylo jedním z hlavních cílů zavedení povolenek.
Inflace byla, je a bude (včetně kovidu a války) a jako taková se nevyhnutelně propisuje i do ceny povolenek. Nemůžete srovnávat s cenou před X lety, stejně, jako u chleba a čehokoliv jiného.
Němcům někdy vadilo,, že se chovají v rozporu s právem?
Pokiaľ sa dobre pamätám, tak v Nemecku po havárii vo Fukušime pod tlakom verejnosti museli odstaviť výrobu elektriny v najstarších jadrových elektrárňach. Keďže bolo výpad výroby elektriny nahradiť, urobili tak výrobou z uhlia a preto presadili nízke ceny v jednotkách eur za emisné povolenky. Snaha Nemecka znížiť koncovú cenu elektriny môže zopakovať pokles ceny emisných povoleniek.
To neprojde ani v samotném Německu, ani v EU.
Nejvíc bude křiku z OZE průmyslu a firem stavějících OZE, jak jim zase chceme měnit ekonomické podmínky, když oni 20 let dopředu mají spočítánu návratnost za vysokých cen elektřiny a investičních a provozních dotací, o což všechno by přišli, pokud by se zlevnily povolenky.
Jen taková poznámka pro zde diskutující, dotace na cenu elektřiny, která pro energeticky náročný průmysl kompenzuje cenu povolenky v EU dávno existuje a je zcela legální. Aktuálně je zrovna v meziresortním připomínkovém řízení nařízení vlády, které stanovuje výši kompenzace za rok 2024 ve výši 2,2 miliardy Kč.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se