Domů
Německo
Německý ministr hospodářství Habeck představil podrobnosti ceny elektřiny pro průmysl
Továrna BMW v Dingolfingu. Zdroj: BMW Group
Zdroj: BMW Group

Německý ministr hospodářství Habeck představil podrobnosti ceny elektřiny pro průmysl

Energeticky náročné podniky v Německu by měly dostat státní dotace ve výši desítek miliard eur na snížení nákladů na elektřinu. Podmínkou je zavázání se k dekarbonizaci a setrvání v Německu. Pro prosazení návrhu bude muset jeho autor, německý ministr hospodářství Robert Habeck, najít spojence v německé vládě, která je prozatím ohledně takového návrhu nejednotná.

Odbory a podnikatelské svazy v Německu volají po zavedení průmyslové ceny elektřiny již dlouho. Argumentují tím, že by podniky mohly kvůli relativně vysokým cenám elektřiny v Německu přesunout svou výrobu do zahraničí. Situace se ještě zhoršila s energetickou krizí vyvolanou válkou Ruska na Ukrajině. Německo na situaci reagovalo balíčkem podpory, nyní však potřebuje ddlouhodobé řešení.

"Prosperita Německa je založena také na silné průmyslové základně a tuto silnou základnu potřebujeme i v budoucnu. Proto musíme nyní nastavit správný kurz. Zejména energeticky náročný průmysl čelí velkým výzvám,” uvedl Habeck.

Továrna automobilky BMW v Německém Mnichově. Zdroj: BMW

Průmyslová cena elektřiny ve dvou fázích

Návrh ministra počítá se dvěma fázemi. Tou cílovou je zajištění přístupu průmyslových podniků k levné energii z obnovitelných zdrojů energie (OZE) za cenu blízké nákladům. To vyžaduje, aby byly elektrárny na výrobu energie z obnovitelných zdrojů financovány prostřednictvím smluv o rozdílu (CfD).

Současně mají být uzavírány smlouvy na dodávku elektrické energie, takzvané PPA (power purchase agreement), mezi provozovateli OZE a průmyslovými partnery zajištěné zárukami, aby se snížily rizikové prémie těchto smluv. Zlepšen má být rovněž přístup středně velkých podniků k PPA.

"Průmysl by měl těžit z levné elektřiny z obnovitelných zdrojů energie - prostřednictvím dlouhodobé transformační ceny elektřiny. Masivní rozšíření obnovitelných zdrojů bude spojeno s inteligentními nástroji pro přímý přístup průmyslu k levné zelené elektřině,” dodal Habeck.

Podle koncepce, kterou pro ministerstvo hospodářství vypracovaly společnosti Consentec, Enervis, Ecologic a Fraunhoferův institut pro výzkum systémů a inovací, jež se specializují na otázky trhu s energií, má průmysl získat přístup k levné elektřině z větrných elektráren na moři formou aukcí. Z tohoto konceptu by však německý průmysl mohl těžit nejdříve v letech 2029 až 2030.

Offshore větrný park Riffgat, Německo. Zdroj: EWE

Pro překlenutí období do začátku fungování cílové fáze navrhuje ministerstvo tzv. překlenovací cenu elektřiny. Ta předpokládá zastropování ceny silové elektřiny pro jasně vymezenou skupinu průmyslových podniků ve výši 6 centů za kWh (v přepočtu 1,42 koruny za kWh). Společnostem má být vrácen rozdíl v případě, že burzovní ceny elektřiny překročí tuto hranici.

Rozhodující bude průměrná cena elektřiny na burze v příslušném roce. Podniky tak budou i nadále motivovány k tomu, aby nakupovaly elektřinu co nejlevněji. Kromě toho se překlenovací cena elektřiny bude vztahovat pouze na 80 % spotřeby podniků, což by mělo podniky motivovat snižovat svou spotřebu.

"Nemůžeme čekat, až se dlouhodobá opatření projeví. Musíme prodloužit přemostění, které jsme vybudovali pomocí brzd cen energie. Proto je nezbytná překlenovací cena elektřiny. Zajišťuje konkurenceschopnost energeticky náročných podniků ve dvacátých letech, pracovní místa a lokality,” dodal Habeck.

Podmínkou proto, aby vybrané podniky získaly nárok na podporu je, mimo jiné povinnost dekarbonizace a setrvání na území Německa.

"Chceme se vyhnout trvalým dotacím. Proto navrhujeme most, který pak povede k budoucnosti s nízkými cenami elektřiny z obnovitelných zdrojů a bez dotací," vysvětlil Habeck.

Podle Habeckovy koncepce jsou náklady pro stát zásadně závislé na dalším vývoji tržních cen. Podle současného stavu by finanční nároky na období po skončení platnosti současných opatření na snížení cen elektřiny činily do roku 2030 přibližně 25 až 30 miliard eur.

Tyto finance mají pocházet z fondu pro stabilizaci ekonomiky, který byl zřízen v rámci pandemie koronaviru. K vytvoření "ústavně čistého řešení" pro cenu průmyslové elektřiny jsou však "nutná nová parlamentní usnesení".

Kritika ze strany kancléře i ministerstva financí

Proti návrhu se již vyslovil německý kancléř Olaf Scholz. Scholz uvedl, že prioritou musí být výroba levnější elektřiny a její dodávka tam, kde je potřeba. Dotování elektřiny pro průmysl by podle něj „nedopadlo dobře“.

Německý kancléř Olaf Scholz Německý kancléř Olaf Scholz. Zdroj: Preiss/ MSC / Creative Commons / CC-BY-3.0-DE

I v rámci německé vládní koalice je cena průmyslové elektřiny velice kontroverzní. Spolkový ministr financí Christian Lindner v komentáři pro deník Handelsblatt napsal, že se k návrhu staví kriticky, ještě před představením jeho podrobností.

Podle Lidnera musí sice ceny energie zůstat dostupné jak pro soukromé odběratele elektřiny, tak i pro průmysl, stát zatěžující dotace jsou však podle něj špatným způsobem, jak toho dosáhnout

"Na tento projekt nejsou k dispozici žádné finanční prostředky," uvedla mluvčí ministerstva financí. Podle Lindnera je přerozdělení prostředků v hospodářském stabilizačním fondu nemožné i z ústavního hlediska.

Také parlamentní frakce FDP se podle svého mluvčího pro hospodářskou politiku Reinharda Houbena dívá na Habeckovy plány "velmi kriticky". Ten pro RedaktionsNetzwerk Deutschland uvedl, že skupina příjemců dotované elektřiny byla vybrána svévolně a že finanční požadavky jsou "nepřijatelné".

"Německo musí u průmyslu zabodovat dobrými rámcovými podmínkami, aby je v zemi udrželo," požadoval Houben. Na druhou stranu "pochybná trvalá dotace" není "udržitelná".

Pozitivní reakce odborů a průmyslu

Habeckův návrh naopak přivítaly odbory a průmysl. "Je to důležitý signál pro náš průmysl," řekl Wolfgang Große Entrup, výkonný ředitel německého Svazu chemického průmyslu (VCI). Vyzval k rychlému a nebyrokratickému zavedení cenového stropu.

Průmyslový svaz IGBCE hovořil o jasném signálu k posílení Německa jako průmyslové lokality. Předsedkyně Německého odborového svazu (DGB) Yasmin Fahimiová označila výši limitu za přiměřenou a vyváženou a financování z Fondu hospodářské stabilizace za rozumné.

Místopředseda parlamentní skupiny CDU/CSU Jens Spahn uvedl, že cena průmyslové elektřiny je pro Německo jako průmyslovou lokalitu důležitou otázkou. Parlamentní skupina se bude touto koncepcí konstruktivně zabývat a Habeckův návrh prozkoumá.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Richard Vacek
15. květen 2023, 07:01

Německo řeší klasickou kvadraturu kruhu: jak zajistit levnou energii ze zdrojů, které ze své podstaty dávají nejdražší energetický mix. Nechť se jim to podaří.

Milan Vaněček
15. květen 2023, 08:29

Ze své podstaty dávají v Německu nejlevnější cenu elektřiny přes Power purchase agreement fotovoltaické a větrné elektrárny. Cena z ostatních zdrojů je vytvářena uměle,

extrémním tlakem německých zelených na rychlost Energiewende

a faktickou likvidací plynovodů včetně všech sankcí EU.

Průmysl i občané potřebují cenu silové elektřiny (v cenách předinflačních) cca 60 EUR/MWh hned a ne někdy v 2030 jak si to Habeck maluje...

A na tuto cenu lze dosáhnout jen kombinací nové energetiky (FVE, VtE, akumulace, zasmluvněné pružné zdroje) a pokračováním v klasické staré energetice v celé této dekádě, bez předčasného uzavírání starých zdrojů.

Sice nejvíc na tom vydělávají "uhlobaroni" a obchodníci s plynem a ropnými deriváty (viz třeba "náš Křetinský", ale skutečný energetický přechod vyžaduje svůj čas,

to ví Čína, USA a Indie (tři hlavní "výrobci" CO2), a ti rozhodnou o světě, jak bude vypadat, ne EU.

richie
15. květen 2023, 12:41

Ze své podstaty dávají v Německu nejlevnější cenu elektřiny přes Power purchase agreement fotovoltaické a větrné elektrárny.

vsetky "lacne" PPA ceny skoncili pred cca troma rokmi, od toho casu uz take ceny nedostanete - teda kto nema dlhorocny kontrakt z minulosti, tak novy taky uz nedostane .. ale to iste plati aj pre "lacny" plyn ..

Bob
15. květen 2023, 17:32

Jenže cena 60 €/MWh nejde dosáhnout kombinací FVE, VtE a akumulace. Garantovaná minimální výkupní cena v inovativních aukcích (to jsou ty s alespoň nějakou akumulací) v Německu jsou 91,8 /MWh, stále stoupají a ani tak o ně není moc zájem. To znamená průměrnou cenu dost nad 100 €/MWh.

Ale nejde to dosáhnout ani kombinací FVE, VtE a pružných zdrojů (uhlí a plyn), protože emisní povolenky. Navíc CO2 a uhlí ještě další emise a enviromentální náklady.

Nepředpokládám, že chcete prosazovat režim práce ve firmách typu: na dnes od 16-20 hodin svolávám do firmy tyto zaměstnance XY, protože bude možno rozjet provoz ZŽ z důvodu předpovědi dostatečného větru pro výrobu elektřiny ve VtE.

Takže zase jedině masivní dotace do OZE tentokrát Německému průmyslu a to dokonce přibližně 50% ceny elektřiny.

Pan Vaněček by asi napsal: "Pokrok nezastavíš"

Michal K.
15. květen 2023, 09:09

pockat ake dotacie na elektrinu ? Ved nemci uz cez 20 rokov buduju OZE, vrazili do toho ohromne prostriedky (dotuju to stale), a OZE im teraz na oplatku seka kvanta elektriny za hubicku, ak nie dokonca zadarmo.

A teraz este dotacie na cenu elektriny ?

Milan Vaněček
15. květen 2023, 09:15

Dvacet let na energetický přechod je málo, to víme z historie, přechod trvá 40-60 let,

nastudujte si něco o tom. To Němci neumí uspěchat, i když by to zelení chtěli, podívejte se na Číňany, jak mají energetický přechod naplánován do 2060.

Michal K.
15. květen 2023, 09:20

chapem, nieco ako zo socializmom. On fungoval, len este bolo treba pockat takych 20-40 rokov. Transformacia ekonomiky sa neda urobit za tyzden.

Ivan Švančara
15. květen 2023, 10:05

oni su tie dotacie docasne, hovori Vanecek, podobne ako pobyt vojsk na uzemi CSSR.

Antonín Mikeš
15. květen 2023, 21:22

Jak dlouho trvalo přechod ve Francii? Já bych řekl tak 20 let, a mají nízké emise, pokud ještě přibyde levná akumulace a zlevní výroba vodíku tak pro Francii jen dobře.

Petr
15. květen 2023, 23:41

To jsou kecy…

richie
15. květen 2023, 12:37

Podle koncepce, kterou pro ministerstvo hospodářství vypracovaly společnosti Consentec, Enervis, Ecologic a Fraunhoferův institut pro výzkum systémů a inovací, jež se specializují na otázky trhu s energií, má průmysl získat přístup k levné elektřině z větrných elektráren na moři formou aukcí. Z tohoto konceptu by však německý průmysl mohl těžit nejdříve v letech 2029 až 2030.

to by asi aj sedelo .. v tom case bude cena ~150Eur/MWh skutocne lacna elektrina

Petr prochaska
15. květen 2023, 13:58

Takže chtějí dotovat elektřinu pro průmysl na 60 EUR/MWh. Přitom jen emisní povolenka stojí nyní 86 EUR/MWh, takže současná cena elektřiny 142 EUR/MWh už příliš klesat nemůže za předpokladu, že bude i nadále potřeba uhlí na výrobu.

Milan Vaněček
15. květen 2023, 15:11

Samozřejmě, uměle zavedená emisní povolenka zvedne cenu kamkoliv si to Němci budou přát. Ale když budou chtít nízkou cenu (na přechodné období do 2029) musí se vrátit k cenám emisních povolenek před 2020. A teprve, až vybudují dostatek OZE, baterií a pružných zdrojů pak mohou nasadit povolenku třeba přes 100 EUR/tunu emisí.

Petr prochaska
15. květen 2023, 16:37

Ale na to není politická vůle. Z výnosů emisních povolenek se nyní platí všemožné dotace EU na zateplování, soláry, apod...

Milan Bačík
15. květen 2023, 17:00

Zazvonil zvonec a zelené pohádky je konec.

Jenyk
15. květen 2023, 18:10

Kéž by .... obávám se, že zelení soudruzi razí heslo "Co nejde silou, jde ještě větší silou" ????

Petr
15. květen 2023, 23:42

Naopak. Přidáváme na obrátkách.

richie
16. květen 2023, 08:32

vas asi reinkarnovali z minuleho storocia, podobne hesla sme uz v minulosti poculi dost .. stali sme nad priepastou, ale odvtedy sme spravili velky krok vpred ..

Pravoslav Motyčka
15. květen 2023, 21:07

Pokud bude cena elektřiny pro průmysl v Německu 1,42kč /kWh tedy cca 60 EUR/MWh , pak to povede k tomu , že celý průmysl bude přecházet velmi rychle na el. energii , protože ta bude nejlevnější a to povede k rychlému růstu spotřeby a ceny elektřiny pro ostatní spotřebitele. Celé mi to připomíná komunismus.

Milan Vaněček
16. květen 2023, 06:57

Pane Motyčko, nepřipomíná to ani komunismus, ani kapitalizmus. Je to něco velmi známého z historie naší civilizace = "náboženská sekta". Bohužel Brusel se stal sídlem náboženské sekty "spasíme svět před CO2". A všichni víme z historie, jak se náboženské sekty chovají.

Technický pokrok po druhé světové válce je obrovský, my co jsme se narodili během té války jsme to zažili celé v přímém přenosu. Já mu fandím (ne bez výhrad), přinesl obrovský růst produktivity práce a bohatství.

A tento technický pokrok zasahuje 99% celého lidstva na této planetě.

Zato sektářství je vždy skupinové. Z amerických universit se rozšířilo sektářství "gender" a "woke". Z Německa a Bruselu se rozšířilo klimatické sektářství.

Sektářství vždy začíná, když je něco ve společnosti špatného nebo když společnost degeneruje, přichází dekadence. Tak to bylo, je i bude.

Uhlíkové povolenky to je něco jako byly církevní odpustky. Taky něco umělého, vnuceného části společnosti na určitém omezeném území. Je to ale silný nástroj, obdobně jako to bylo ve středověku.

V přímém přenosu vidíme, jak je to silný nástroj, umožňující libovolně zvednout cenu. Nejen válka, detonace plynovodů, ... může měnit cenu.

Ale, jak stále píši: technický pokrok nezastavíš. Války a sekty ho urychlují.

I když zde řada diskutujících vystupuje proti technickému pokroku, tak ho nezastaví. Pokrok ve fyzice polovodičů a materiálovém výzkumu (dělal jsem celý život obojí) je obrovský a mění svět.

A bruselské sektářské šílenství (to je specifikum JEN EVROPSKÉ UNIE) pokračuje, mix objektivního technického pokroku a nejhorších tradic Mao Ce Tunga se smísil do nebezpečného kokteilu.

Milan Vaněček
16. květen 2023, 07:23

Omlouvám se diskutujícím, že nereaguji, moje příspěvky resp. otázky byly zkoumány a shledány nevhodnými

Michal K.
16. květen 2023, 08:32

ako mate pravdu. ta cenzura je tu desiva.

Asi by to chcelo najst nejaky slobobnejsi web

Milan Vaněček
16. květen 2023, 15:06

Prosím redakci, aby mi ten neschválený ranní příspěvek zde poslala zpět na mailovou adresu. Děkuji.

Antonín Mikeš
16. květen 2023, 15:18

Příspěvek by měl být dostupný ve Vašem profilu (panáček vpravo nahoře vedle lupy a pak v levé nabídce zvolit Komentáře).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se