Produkce německých uhelných elektráren během srpna vzrostla, výroba z OZE a plynu klesla

DomůNěmeckoProdukce německých uhelných elektráren během srpna vzrostla, výroba z OZE a plynu klesla

Průměrný výkon německých elektráren spalujících hnědé uhlí přesáhl během srpna letošního roku 10 GW. Dodávky elektrické energie z obnovitelných zdrojů energie celkově poklesly v porovnání s červencem takřka o 10 %.

Data provozovatelů přenosových soustav agregované společností Fraunhofer ISE ukazují, že nejvíce využívaným zdrojem elektrické energie během letošního srpna byly v Německu hnědouhelné elektrárny. Pokud k nim připočteme výrobu černouhlených elektráren, tak jejich celkový průměrný výkon za srpen přesáhl 12,5 GW.

Uhelné zdroje tak zaznamenaly nejvyšší produkci od letošního ledna. Svou zásluhu na tom má zcela jistě cena emisní povolenky, která na přelomu července a srpna poklesla poté, co se její cena během první poloviny července dostala takřka až na 30 EUR/t CO₂.

Průměrná cena emisní povolenky s expirací v prosinci letošního roku byla na burze ICE v prvních třech srpnových týdnech těsně nad 26 EUR/t CO₂, v posledním týdnu ovšem opět vystoupala na hodnoty okolo 28,5 EUR/t CO₂.

Dalším faktorem ovlivňujícím výrobu uhelných elektráren byl také růst ceny zemního plynu. Spotová cena zemního plynu na TTF dosáhla v průměru na 7,42 EUR/MWh, což znamená nárůst průměrné ceny kontraktů na následující den téměř o 3 EUR/MWh. Produkce elektráren spalujících zemní plyn se tak během srpna propadla a jejich průměrný výkon činil 8,25 GW.

Výkon obnovitelných zdrojů, zahrnující větrné a solární elektrárny, činil v průměru během srpna 17,42 GW, čímž dle dat společnosti Fraunhofer ISE meziměsíčně poklesl o necelých 10 %.

Znatelně vzrostla výroba jaderných elektráren, oproti červenci o 30 %, s průměrným výkonem během srpna 7,5 GW.