Domů
Německo
Průzkum: Řada průmyslových firem v Německu omezuje kvůli drahým energiím výrobu
Chemický závod společnosti DOW ve městě Stade. Zdroj:  DOW

Průzkum: Řada průmyslových firem v Německu omezuje kvůli drahým energiím výrobu

Německo
3 komentáře
25. červenec 2022, 12:45
ČTK

Řada průmyslových podniků v Německu v reakci na silný růst cen energií omezuje výrobu. Vyplývá to z výsledků průzkumu Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK), kterého se zúčastnilo asi 3500 podniků. K omezování produkce nebo k částečnému přerušení obchodní činnosti podle průzkumu přikročilo 16 procent respondentů. Do Německa přitom směřuje velká část vývozu z České republiky.

„Jsou to alarmující čísla,“ řekl k výsledkům průzkumu prezident DIHK Peter Adrian.

„Ukazují, jakou zátěží trvale vysoké ceny energií jsou,“ citovala jej agentura Reuters. Německo se podobně jako další evropské země v důsledku útoku ruských vojsk na Ukrajinu potýká s rostoucími cenami energií a čelí obavám z nedostatku plynu v zimních měsících.

Německá vláda minulý měsíc kvůli problémům s dodávkami plynu z Ruska vyhlásila stav výstrahy, což je druhý ze tří varovných stupňů krizového plánu pro dodávky plynu. Evropská komise (EK) minulý týden navrhla, aby členské země EU kvůli očekávanému výpadku dodávek ruského plynu omezily v nadcházející topné sezoně spotřebu plynu o 15 procent.

Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý týden zhoršil výhled německé ekonomiky na letošní i příští rok. Nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší o 1,2 procenta, zatímco v květnové prognóze počítal s dvouprocentním růstem. Loni ekonomika podle fondu vzrostla o 2,9 procenta.

„Válka na Ukrajině vytvořila nové překážky (pro hospodářský růst), včetně omezení dodávek plynu z Ruska, vyšších cen energií, nedostatku klíčových polotovarů, slabší vnější poptávky a důvěry a přísnějších finančních podmínek,“ uvedl fond.

„Největší hrozbou je trvalé zastavení zbývajícího vývozu ruského plynu do Evropy, které by mohlo způsobit výrazný pokles hospodářské aktivity a nárůst inflace v Německu,“ dodal.

Na příští rok teď měnový fond počítá se zpomalením růstu německé ekonomiky na 0,8 procenta. V květnu předpovídal, že tempo hospodářského růstu v příštím roce mírně překročí dvě procenta. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Peter Zachara
25. červenec 2022, 13:17

nevadi, ze nebudeme mat co jest, hlavne, ze vyhrame v sutazi v zbere papiera, ze roztlieskavaci-hujeri?

Ladislav Novák
25. červenec 2022, 13:24

Tak váka na Ukrajině to byla, ne Green Dealové šílenství Timmermanse a spol., kdo vyhnal ceny energií v roce 2021 do závratné výše? :-)

Rejpal
26. červenec 2022, 00:41

Přestavba světa na multipolární svět bude západ bolet, protože je konec vydírání a zneužívání ostatních národů. Teď si mohou si vybrat , buďto se začnou chovat normálně a nebo si nechají svojí povýšenost a nabubřelost a nebudou moci využívat svých komparativních výhod a ekonomicky půjdou ke dnu. Zatím si západ vybral tu druhou možnost.... a ekonomicky ke dnu jde velmi rychle zejména EU kde už začala divoká devalvace eura , které ztrácí 20% svojí hodnoty tomu tedy říkám velký skok....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se