Domů
Německo
Rozvoj infrastruktury pro LNG v Německu naráží na protesty aktivistů kvůli obavám z dopadu na životní prostředí
Plynovod TAP
Zdroj: Trans Adriatic Pipeline AG

Rozvoj infrastruktury pro LNG v Německu naráží na protesty aktivistů kvůli obavám z dopadu na životní prostředí

S prudkým poklesem dodávek zemního plynu z Ruska došlo v řadě evropských zemí ke znovuoživení projektů na rozvoj dovozní kapacity pro zkapalněný zemní plyn (LNG). Z tohoto pohledu nebude klíčové pouze budování nových terminálů, ale rovněž plynovodů pro připojení terminálů do plynárenské infrastruktury. Tyto plány nicméně mohou narazit na odpor místních skupin, jako je tomu například na severu Německa.

Zajištění alternativních cest pro dodávky zemního plynu do Evropy k ruskému plynu se v posledních měsících stalo prioritou řady evropských zemí, a to zejména Německa, do kterého již několik týdnů neproudí žádný plyn skrz plynovod Nord Stream 1. Kromě krátkodobého řešení v podobě pronájmu plovoucích LNG terminálů (FSRU) došlo k oživení plánů na vybudování konvenčních importních terminálů, jejichž realizace je nicméně časově náročnější.

Jedním z těchto projektů je i terminál u německého Brunsbüttelu, kde má v první řadě vzniknout plovoucí terminál, jež by měl zahájit provoz na přelomu roku, a následně by měl být do roku 2026 vybudován konvenční terminál na pevnině.

Jelikož tato lokalita v současné době nedisponuje dostatečným napojením na zbytek německé plynárenské soustavy, bude spolu s výstavbou terminálů nutné vybudovat i nové plynovody. Zpočátku tak bude využití kapacity plovoucího terminálu omezeno z maximálních 5 miliard kubíků plynu ročně na zhruba 3,5 miliardy kubíků.

Kromě vybudování kratšího, zhruba 3 kliometry dlouhého plynovodu v počáteční fázi projektu, jehož dokončení je plánováno rovněž na přelom roku, je v plánu i výstavba delšího plynovodu, o délce 55 kilometrů, který umožní plné využití terminálu jeho napojením na německou soustavu. Výstavba toho plynovodu by měla být zahájena letos v listopadu, do provozu by měl být podle současných plánů uveden v prosinci 2023.

Tyto plány by však mohly narazit na odpor místních aktivistů, kteří se obávají dopadu výstavby plynovodu na tamní vřesoviště. Plánovaná trasa totiž křižuje tamní vřesoviště, z nichž bude muset být během výkopových prací odčerpána voda. To by dle Ralfa Hübnera, působícího v asociaci pro ochranu životního prostředí v okresu Hetlingen, mohlo vést k jejich závažnému poškození.

"Vřesoviště není houba. Jakmile z nich voda zmizí, trvá velmi dlouhou dobu, než se navrátí do původního stavu," uvedl Hübner dle německého deníku Süddeutsche Zeitung.

S urgentní potřebou zajistit alternativní cesty pro dodávky zemního plynu podle serveru Clean Energy Wire Německo snížilo legislativní nároky související s rozvojem infrastruktury pro LNG. Německé environmentální skupiny se tak kromě přímého dopadu jejího rozvoje rovněž obávají dlouhodobého dopadu, jelikož může dojít ke snížení tlaku na rozvoj obnovitelných zdrojů.

Díky úpravě legislativy, která má umožnit rychlejší vybudování terminálů a příslušné infrastruktury, se zkrátily lhůty pro veřejné konzultační procesy. Podle Hübnera tak měla veřejnost pouhé dva týdny na to, projít si rozsáhlou dokumentaci a předložit své protiargumenty.

"Je to 700 stran v úřední němčině, vytvořených experty. My jsme pouze dobrovolníci, a je téměř nemožné to udělat," okomentoval náročnost veřejného konzultačního procesu Hübner.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Radim Polášek
2. říjen 2022, 06:07

Těžko soudit, když tam človek nezná konkrétní situaci. Ale vřesoviště nejsou rašeliniště neboli bažinaté plochy trvale zatopené vodou. Jsou to plochy, které jsou sice většinou vlhké, ale kde se voda dlouhodobě nedrží a kde spíš odtéká do nižších poloh nebo mizí propustnou písčitou půdou. Kde je sice hodně často vlhko, protože rozpadem vřesu vzniká taky rašelina nebo podobná hmota, která vodu silně absorbuje, ale taky to jsou plochy, které v létě za horkých suchých období pravidelně vysychají na úplný troud. Kromě toho v rašeliništích bývá takové místní klima, že tamější rostliny získávají vláhu často ne z půsy, ale z místních silných mlh a drobných srážek, jaké je mžení a drobné deště. Z toho usuzuji, že údajné nebezpečí poškození rašeliniště bude spíš výmluva zelených aktivistů ochotných a schopných škodit společnosti kdykoliv, kdy je to možné a ne reálné nebezpečí. Zvláště když se to odvodnění a stafvba plynovodu nebude dělat v létě za největšího horka, ale v chdnějším období s větším výskytem mlh a deště.

Ivan Švančara
29. září 2022, 13:52

Genose Habeck, u nas sa situacii s protestujucimi aktivistami hovori, ze si si nabehol na vlastne vidle.

Ivan Švančara
29. září 2022, 13:59

mate tam preklepy:

terimnálu

kliometry

dokomentaci

Dakujeme, ze sabotujeme vase prispevky.

minduton
29. září 2022, 20:59

Bartuška to řekl jasně. Je časová tíseň, takže na nějaké p**oviny typu EIA a podobně, není čas.

Slavomil Vinkler
30. září 2022, 21:12

No dnes je celá Evropa válčiště. Zelení v Německu by si měli položit otázku: Lze se na válčišti chovat ekologicky?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se