Domů
Německo
Scholz obhajoval dovoz energií z Ruska, odmítl také nasazení NATO na Ukrajině
Německo vlajka

Scholz obhajoval dovoz energií z Ruska, odmítl také nasazení NATO na Ukrajině

Německo
6 komentářů
23. březen 2022, 14:44
ČTK

Německý kancléř Olaf Scholz dnes znovu obhajoval dovoz energetických surovin z Ruska a odmítl také nasazení NATO na Ukrajině. Zároveň však prohlásil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se může spolehnout na solidaritu Německa. Scholz také ocenil mimořádnou roli zemí jako Polsko, Česká republika nebo Slovensko při přijímání ukrajinských válečných uprchlíků.

Šéf německé vlády řekl, že krátkodobě nevidí možnost, jak se obejít bez dodávek energetických surovin z Ruska. Německo přitom podle něj dlouhodobě chce ukončit svou závislost na ruské ropě, plynu a uhlí. „Ale udělat to ze dne na den by znamenalo uvrhnout naši zemi a celou Evropu do recese,“ varoval Scholz. O aktuální situaci kolem ruské agrese na Ukrajině mluvil při parlamentní debatě o rozpočtových výdajích.

„Ohroženy by byly statisíce pracovních míst. Celá průmyslová odvětví by se ocitla nad propastí,“ řekl kancléř.

Už nyní podle něj uvalené sankce tvrdě dopadají na německé občany, a to nejen v podobě vysokých cen pohonných hmot. Scholz dodal že jedná podle zásady, že sankce nesmí evropské státy zasáhnout tvrději než ruské vedení.

Německý kancléř zároveň Ukrajinu ujistil německou solidaritou a odmítl zatažení NATO do války s Ruskem. Slyší prý hlasy těch, kteří požadují bezletovou zónu nebo vyslání mírových jednotek NATO na Ukrajinu, ale jakkoli je to těžké, Německo na to nepřistoupí. Je třeba trvat na tom, že nesmí dojít k přímé konfrontaci mezi NATO a Ruskem, zdůraznil Scholz den před mimořádným aliančním summitem v Bruselu. „NATO se nestane stranou válečného konfliktu,“ ujistil kancléř, který také požadoval okamžité ukončení války. „Zbraně musí mlčet, a to ihned,“ řekl.

Scholz připustil, že nikdo nemůže říct, zda stávající jednání mezi Ukrajinou a Ruskem povedou k úspěchu. Ujistil však že Německo neopomine žádný pokus o znovunastolení míru na kontinentě. S ukrajinským prezidentem Zelenským i šéfem Kremlu Vladimirem Putinem opakovaně hovořil a ruský prezident podle něj „musí slyšet pravdu o válce na Ukrajině“. „A tato pravda zní: Válka ničí Ukrajinu. Ale válkou Putin ničí i budoucnost Ruska,“ prohlásil šéf německé vlády.

V rozhovoru s německým listem Die Zeit Scholz řekl, že v přímých rozhovorech Putina varoval před použitím biologických nebo chemických zbraní na Ukrajině. Ruská tvrzení, že právě takové zbraně vyvíjí Ukrajina nebo že USA je chtějí použít, se jeví jako „implicitní hrozba, že sám Putin použití takových zbraní zvažuje“ řekl Scholz podle listu. Podobná varování už dříve zazněla z Washingtonu. „Proto jsem považoval za důležité, abych mu (Putinovi) velmi jasně a přímo řekl: Bylo by to nepřijatelné a neodpustitelné,“ řekl Scholz týdeníku.

Scholz ve Spolkovém sněmu Ukrajinu ujistil, že se může spolehnout na německou pomoc. Připomněl, že Německo od začátku války dodává Kyjevu zbraně a výzbroj a společně s partnery zavedlo bezprecedentní sankce, které jsou účinné a jsou neustále přitvrzovány.

Také ukrajinští uprchlíci jsou podle Scholze v Německu vítáni. Kancléř poděkoval za soucit a solidaritu. Desetitisíce lidí podle něj otevřely nejen svá srdce, ale také své domy a byty. Mimořádný výkon tu podaly především Polsko, Česká republika, Slovensko, Moldavsko, Rumunsko a Maďarsko, vyzdvihl Scholz.

Německo zatím oficiálně přijalo více než 232.000 ukrajinských uprchlíků, mnohem menší Česká republika ještě více. Podle úterního vyjádření premiéra Petra Fialy přišlo od zahájení ruské vojenské invaze do České republiky zatím kolem 300.000 běženců.

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Nadšení vyprchalo. Zaměstnanci Tesly v Německu si stěžují na přetěžování a pracovní podmínky, vedení láká i Čechy
27. leden 2023, 13:38
Provozovatel plynovodů OGE: Německo musí urychlit revizi své vodíkové strategie
27. leden 2023, 12:03
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Zbyněk Poisl
23. březen 2022, 17:34

Scholz je zbabělec! A to je Německo lídrem EU. To dopadnem!

petr
23. březen 2022, 18:52

Kudy chodil, tudy krad, jmenoval se sociální demokrat...

Hádejte kolegové kdo to napsal do jednoho sloupku v 30-tých letech 20 století ???

Jinak co chcete od SPD - vzdělaní a slušní Němci je nevolí....

Rejpal
24. březen 2022, 22:29

Jistě že ne ti volí AFD....

Richard Vacek
23. březen 2022, 20:26

Česko by mohlo jít příkladem a zavřít kohoutky od ruského plynu i ropy. Aby Německo a i naši politici a občané viděli, k čemu by to vedlo.

Maly Jarda
24. březen 2022, 04:14

koukám placení přátelé americké ambasády se tady pěkně vztekají ha

Pavel
25. březen 2022, 13:19

Máš tam chybu, malý jardo. Správně je takto: Neplacené puťkovy podržtašky se vztekají.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516