Červencová aukce pro OZE v Německu nepřinesla žádná překvapení, ceny se stále drží na stejné úrovni

DomůObnovitelné zdrojeČervencová aukce pro OZE v Německu nepřinesla žádná překvapení, ceny se stále drží na stejné úrovni

Na začátku uplynulého měsíce v Německu proběhly další dvě samostatné aukce pro podporu výstavby solárních a větrných elektráren. Aukce pro větrné elektrárny stále trápí nedostatek projektů, vysoutěžené ceny se pohybovaly na srovnatelné úrovni jako v řadě minulých kol.

Na začátku července se v Německu uskutečnilo již čtvrté letošní kolo samostatných aukcí pro solární a větrné elektrárny. V případě větrných elektráren se developeři mohli ucházet o 275,2 MW výkonu, v solární aukci německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) nabídl k soutěžení 192,7 MW výkonu.

V případě solárních elektráren byla konkurence opět na vysoké úrovni, do aukce bylo podáno 174 nabídek o celkovém instalovaném výkonu 779,4 MW, tedy čtyřnásobek soutěženého objemu. 18 projektů nicméně regulátor musel z aukce vyřadit. U aukci nakonec uspělo 30 projektů s celkovým výkonem 193,3 MW.

Vysoutěžené ceny byly obdobné jako v minulých kolech. Nejnižší vysoutěžená cena činila 46,7 EUR/MWh, nejvyšší 53,6 EUR/MWh. Jejich vážený průměr dosáhl 51,8 EUR/MWh. Ve srovnání s minulým kolem se jedná o mírný pokles zpět na hodnotu dosaženou v kole předminulém.

Soutěž bez konkurence

Stejně jako v mnoha předcházejících aukcích se ani tentokrát nepodařilo zaplnit aukci pro větrné elektrárny dostatečným množstvím projektů, kdy bylo do aukce podáno 26 nabídek o celkovém výkonu 191 MW. Aukce se tedy zaplnila pouze ze dvou třetin, a veškeré nabídky tak uspěly.

Aukci tradičně dominoval sever Německa, kdy nejvyšší část úspěšných nabídek tvořily projekty ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko (48,6 MW), Dolní Sasko (48,4 MW) a Braniborsko (41,3 MW). Vysoutěžené ceny se pohybovaly mezi 55 a 62 EUR/MWh, což je horní limit pro účast v aukci. Jejich vážený průměr činil 61,4 EUR/MWh, tedy stejně jako v předchozí aukci.