Domů
Rychlé zprávy
Evropská komise je údajně proti rozdělení německo-rakouské obchodní zóny
Elektrické vedení
Zdroj: Pixabay

Evropská komise je údajně proti rozdělení německo-rakouské obchodní zóny

Podle ředitelky oddělení pro energetickou politiku DG Energy Mechthildy Wörsdörferové je Evropská komise proti rozdělení společné německo-rakouské obchodní zóny. ACER její rozdělení doporučil v září loňského roku. Existence této společné obchodní zóny je důvodem pro vznik výkonových přetoků přes sousední státy Německa včetně ČR.

Na německé energetické konferenci, kterou pořádá deník Handelsblatt, bylo velice rušno. Jednou z hlavních zpráv se stalo prohlášení ministra Gabriela o budoucnosti německého uhlí. Pro energetický sektor ČR je důležitější zpráva o budoucnosti společné rakousko-německé obchodní zóny.

Podle prohlášení Mechthildy Wörsdörferové pro Montel.no je Evropská komise proti rozdělení zmíněné společné obchodní zóny, které odporuje myšlence propojování evropských energetických trhů.

„Jsme v rozporu s názorem pana Pototschniga (ředitel ACER). Náš názor je takový, že rozdělení zóny nepovažujeme za užitečné a smysluplné.“
Mechthilda Wörsdörferová, ředitelka sekce energetické politiky v DG Energy

Evropská komise podle Mechthild Wörsdörfer podporuje zachování této obchodní zóny a situaci konzultuje s regulačním úřadem Německa i Rakouska. Mimo to plánuje ACER na letošní duben společnou konzultaci regulačních úřadů všech dotčených států.

Rozdělení obchodní zóny by mělo vliv především na ceny elektřiny v Rakousku, které z Německa v době přebytku nakupuje levnou elektřinu. V případě rozdělení zóny by údajně došlo k navýšení ceny elektřiny pro rakouské odběratele až o 15 % a celkové zvýšení nákladů na odběr elektřiny by přesáhlo 300 mil. EUR.

Südlink německo HVDC kabel
HVDC kabel pro vedení SuedLink

Problémem je nedostatečná přenosová infrastruktura

Společná obchodní zóna umožňuje obchodovat výrazně vyšší množství elektřiny, než je schopná přenosová soustava přenést. V některých hodinách loňského roku dosahoval rozdíl mezi schopností soustavy a zobchodovaným množstvím elektřiny až 4000 MW. Tento rozdíl výkonů je následně přenášen přes okolní přenosové soustavy, včetně soustavy ČR a Polska.

Situaci by měla kromě zrušení této obchodní zóny zlepšit i výstavba přenosových linek ze severu Německa na jih. Nedávno bylo rozhodnuto o tom, že významné přenosové linky budou stavěny ve formě podzemního vedení. To by mělo zajistit méně problémový průběh stavby a nižší odpor ke stavbě vedení ze strany německých obyvatel.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Mikuláš Bauer
22. leden 2016, 07:49

Škoda, že z článku není patrný jak vládní názor, tak například ČEPSu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se