Za čtvrtý rozfoukaný kvartál větrné elektrárny v Německu předehnaly výrobou hnědé uhlí

29. prosinec 2017, 13:35
DomůNěmeckoZa čtvrtý rozfoukaný kvartál větrné elektrárny v Německu předehnaly výrobou hnědé uhlí

Vítr si v letošním posledním kvartálu zajistil první místo ve výrobním mixu Německa. Tomuto výsledku napomohlo zejména velké množství bouří, které vyhnaly výrobu k rekordním hodnotám. Německo je tak ke konci roku na cestě k novému rekordu ve výrobě z větrných elektráren.

Zpravodajský portál Platts informoval o rekordním počínání větrných elektráren v Německu. Dle dat od provozovatelů přenosové sítě v Německu shromážděných think-tankem Fraunhofer ISE a dle předpovědi počasí, větrné turbíny v Německu vyrábí v prosinci každou hodinu průměrně 19 GWh (pokud se naplní předpověď na posledních několik dnů letošního roku). Jednalo by se o rekordní měsíc a nárůst o více než 50 procent oproti loňskému prosinci.

Další rekord pokořen

Výroba z větrných elektráren v Německu dosáhla v roce 2017 dalšího milníku. Výroba poprvé překonala hodnotu 100 TWh a konečná hodnota za rok 2017 je odhadována na 104 TWh. Tuto neděli na Štědrý den byla průměrná výroba 34 GW a spotové ceny elektřiny nabývaly záporných hodnot. Během celých vánočních svátků potom vítr pokryl téměř polovinu celkové poptávky v Německu.

V úterý byla dle dat z energetické burzy EPEX spotová cena elektřiny opět pod nulou. Díky tomu Vánoce za poslední dva roky vykázaly několik dnů se zápornými cenami na spotových trzích. V roce 2017 jsme na německé burze viděli celkem 6 dnů, kdy se průměrná spotová cena dostala do záporných hodnot s tím, že na nadcházející víkend je předpovězena silná bouře.

Energetický mix Německa

Příznivé podmínky posunuly celkovou výrobu elektřinu z větrných elektráren za poslední kvartál nad hodnotu 37 TWh, která tak předčila i výrobu z hnědouhelných elektráren odhadovanou na 33 TWh. Nicméně celkově za letošní rok zůstává hnědouhelná výroba na prvním místě s 22% podílem na elektroenergetickém mixu Německa. Vítr se díky rekordním výsledkům z posledního kvartálu umístí hned na druhém místě s podílem zhruba 16 %.

Instalovaný výkon jak onshore, tak offshore elektráren v Německu je odhadován ke konci letošního roku na hodnotu 55 GW. V letošním roce se dle nejnovějších dat přidalo rekordních 6 GW nového výkonu.

Zdroj úvodní fotografie: EP ENERGY