Domů
Legislativa ČR
Když se nepodaří snížit peníze na POZE, vláda je musí doplatit, řekl Fiala
Solární elektrárna

Když se nepodaří snížit peníze na POZE, vláda je musí doplatit, řekl Fiala

Legislativa ČR
5 komentářů
1. listopad 2024, 09:46
ČTK

V situaci, pokud by se vládě nepodařilo změnou zákona snížit potřebnou částku ze státního rozpočtu na podporované zdroje energie (POZE), bude muset tyto peníze v příštím roce doplatit. Při včerejších sněmovních interpelacích to řekl premiér Petr Fiala (ODS) v odpovědi na dotaz poslankyně SPD Lucie Šafránkové. Poslankyně se ho ptala hlavně na nesrovnalosti, na které začátkem října poukázala Národní rozpočtová rada.

Návrh rozpočtu počítá s částkou 8,5 miliardy korun a podle rozpočtové rady vláda zřejmě počítá se změnou zákonů pro výpočet podpory. Vláda už změny představila. Šafránková označila rozpočet mimo jiné za nereálný a za zcela netransparentní. Premiér Fiala rozpočet hájil a poukazoval mimo jiné na to, že sporné položky představují půl procenta až jedno procento rozpočtu.

„To co tam zůstává otevřené, a to já netajím, jsou platby za POZE, které tam vlastně v tom rozpočtu předpokládají určitou legislativní úpravu, kterou chceme v nejbližší době provést,“ řekl premiér.

„Ale já tady otevřeně říkám – pokud se to nepodaří, tak to budeme muset dofinancovat v průběhu roku. To jsem nikdy netajil, netajil to ani ministr financí, tak to prostě je,“ dodal. Podotkl, že platby za podporované zdroje energie se pro fyzické osoby ani pro firmy v příštím roce zvyšovat nebudou.

Změna pravidel pro snížení částky z rozpočtu na podporované zdroje je součástí poslaneckých pozměňovacích návrhů k novele energetického zákona, kterou v minulém týdne Sněmovna propustila do třetího čtení. Tam se o nich rozhodne. Vláda chce kromě jiného přesněji a individuálně vyhodnocovat výnosnost provozu solárních elektráren, zejména těch uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. Teprve na základě toho vyhodnocení bude poskytovat dotace.

Stát v loňském roce poskytl na provoz podporovaných zdrojů energie dotace ve výši 25,3 miliardy korun, vyplývá z dat Operátora trhu s elektřinou (OTE). Jednalo se o nejnižší částku od roku 2010, proti předloňsku to bylo téměř o 14 miliard korun méně.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Ivan Novák
1. listopad 2024, 10:25

Vláda potřebuje Chvaletice a Počerady v provozu co nejdéle, rtuť nertuť. Jinak ještě víc propadnou výnosy z povolenek. Jsem zvědav, jak z toho vybruslí.

Pavel Pavel
2. listopad 2024, 09:13

Pokud byl ten komentář míněn ironicky, tak se omlouvám, že jsem to nepochopil :-)

Jinak systém povolenek funguje tak, že se na evropské úrovni oddělí povolenky na Inovační fond (BTW, bohužel se jeho čerpání ukazují české firmy jako totálně impotentní) a na Modernizační fond (část z nich přispívá i do modernizačního fondu v ČR).

Producentům CO2, kteří dostávají povolenky (částečně) zdarma, přijdou povolenky z evropské úrovně.

Zbylé povolenky se rozdělí dle dávno domluveného procentuálního poměru mezi národní státy. Ty je prodávají v tzv. primárních aukcích, které jsou otevřené pro víceméně kohokoli (jo, jsou tam podmínky...), nikoli jen pro firmy na národní úrovni. Cenu určuje evropská bilance nabídky a poptávky všech povolenek a v tom objemu se dvě elektrárny úplně ztratí. Proto je z hlediska výnosů pro stát úplně lhostejné, jestli Chvaletice a Počerady zůstanou v provozu, nebo ne.

Pro doplnění: Primární aukce typicky končí na těch samých cenách jako vidíme na burzách, resp. o jednotky eurocentů pod nimi. Žádná velká příležitost ke zbohatnutí tam tedy není.

Petr Hariprasad Hajič
3. listopad 2024, 13:52

Hm, a co takhle přestat dotovat fosilní zdroje a těmito penězi zaplatit POZE?

Emil
3. listopad 2024, 14:54

Přestat dotovat co konkrétně? Ukažte nějakou takovou položku státního rozpočtu v takové výši, která by se na těch údajných dotacích do fosilních zdrojů dala ušetřit.

Pavel Pavel
3. listopad 2024, 23:10

Za dotace pro fosilní zdroje lze považovat jen nezpoplatněné externality. Za SOxy a NOxy a prach do (velmi přísných) limitů se neplatí.

Něco jako dotace na důl neexistuje, naopak se odvádí poplatek za vydobytý nerost. Ani pro uhelné zdroje nejsou žádné dotační tituly. Výjimkou je současný program na přeměnu uhelných tepláren na plynové, což ale dává smysl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se