
Vláda schválila zavedení oblastí, kde budou snáz vznikat solární a větrné zdroje
Vláda včera schválila zavedení oblastí, kde budou snáz vznikat fotovoltaické a větrné elektrárny, protože budou schvalovány ve zjednodušeném režimu. Novinářům to po jednání kabinetu řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj rychlejší budování obnovitelných zdrojů energie posílí energetickou soběstačnost Česka a zmenší závislost země na dovozu fosilních paliv. Takzvané akcelerační zóny pro solární elektrárny by měly vznikat zejména na dřívějších průmyslových plochách, o lokalitách pro větrné elektrárny bude ještě vláda jednat s kraji.
„Jsme v situaci, že většinu energie do České republiky dovážíme, a to ve formě ropy a zemního plynu. Naším cílem je zvyšovat míru soběstačnosti vyrobené energie na našem území,“ řekl Hladík.
Upozornil, že vzhledem k očekávanému zvyšování spotřeby elektřiny v průmyslu je v bezpečnostním zájmu země posílit výrobu na českém území, a to zejména stavbou jaderných a obnovitelných zdrojů.
„Vyřídit všechna povolení pro stavbu větrné elektrárny dosud trvalo deset a nezřídka i 15 let, takže pokud se podaří zákon dopracovat, může to v kombinaci s dalšími opatřeními, které již stát přijal, celý proces povolování elektráren urychlit. Jsem mírný optimista. Ministerstva totiž během posledních dvou let odvedla kus práce, takže na aktuální verzi se dá stavět,“ uvedl včera předseda Komory OZE Štěpán Chalupa.
Schválený návrh zavádí takzvané akcelerační oblasti, kde budou obnovitelné zdroje schvalovány ve zjednodušeném režimu. Předem definované podmínky mají podle ministerstva snížit administrativní zátěž investorů a projekty splňující podmínky evropské směrnice nebudou podléhat procesu posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Jednodušší schvalování se bude týkat nejen samotných zdrojů elektřiny, ale i navazující infrastruktury, jako jsou transformátory, elektrická vedení nebo akumulátory.
Samotné vymezení akceleračních oblastí se bude stanovovat na třech úrovních. Konkrétně půjde o územní plány obcí, dále v zásadách územního rozvoje krajů a na celostátní úrovni územním rozvojovým plánem. Hladík včera zdůraznil, že nemůže nastat konflikt mezi vznikem akcelerační zóny a rozvojovými plány obcí, protože oblasti pro obnovitelné zdroje budou muset vznikat přinejmenším 500 metrů od zastavěného území.
Po zřízení akceleračních zón dlouhodobě volají zastánci obnovitelných zdrojů. Podle nich Česko dlouhodobě zaostává ve výstavbě velkých solárních parků, které by se přitom v budoucnu měly stát důležitou součástí energetiky.
Stát do budoucna počítá s výrazným navýšením podílu obnovitelných zdrojů energie. Ten v současnosti činí kolem 19 procent. Podle loni schváleného Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu by měl podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030 stoupnout alespoň na 30 procent.
Mohlo by vás zajímat:
Přál bych Hladíkovi bydlet 500m od větráku.
A co by bylo? Větrník není zlo.
Když ho musíš roky poslouchat 24 hodin denně, tak ho rozhodně rád nemáš.
"..Podle loni schváleného Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu by měl podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030 stoupnout alespoň na 30 procent...
ked si pozriem Nemecko (ako nas ziarivy vzor) tak oni dosiahli podiel OZE na domacej spotrebe necelych 50% a to maju instalovane obrovske mnozstva OZE za stovky miliard eur:
FVE ~ 99GW (co znamena ~1.9 nasobok priemernej zataze/spotreby)
VTE ~ 72GW (co znamena ~1.2 nasobok priemernej zataze/spotreby)
teda v nahodnych zdrojoch maju instalovany viac ako 3-nasobok priemernej zataze (300%), ale zabezpecia nim menej ako 50% domacej spotreby ..
ak by som to zobral ako priamu umeru (co samozrejme nie je - ale len pre orientaciu) tak Cesko by na tych 30% domacej spotreby potrebovalo mat instalovanych v nahodnych zdrojoch cca 190% priemernej zataze .. teda nieco okolo 13GW .. to bude za hubicku ..
300% je málo, musíme mít aspoň 500% :D
Jen pořád nechápu proč to dotovat, když to evidentně tak vynáší, že se buduje mnohem víc, než se spotřebuje
Ale ono to vubec nevynasi ! Ziskove je to jen a jen diky dotacim. Jinak je to uplne na H.
Můžeme se podívat i na zemi s vůbec nejvyšší zastoupením OZE po přepočtu na kilometr čtvereční (cca dvojnásobek Německa), počet obyvatel, nebo velikost energetiky. Ve všech těchto parametrech je ze světového hlediska na čele Nizozemsko.
V FVE a VtE mají instalováno zhruba 3,5 násobek běžného odběru. Přesto cca 50% výroby elektřiny pochází z fosilu.
Zdroj:
Ani při mnohonásobném předimenzování FVE a VtE (což samo o sobě je drahé a produkuje drahou elektřinu), tak velkou část elektřiny je stejně potřeba vyrobit z fosilu se všemi důsledky: Závislost na dovozu a ceně (ZP), emise a platby povolenek.
Ani případné masivní zapojení akumulace nepovede k levné elektřině.
Většinou v začátcích se žádná nová technologie bez nějaké podpory neobejde, kam tyto energetické koncepce lze zařadit. Bez energie se lidstvo neobejde a čas začíná postupně ukazovat, že se to začíná ukazovat, že to jde správným směrem i po té ekonomické stránce. Chce se to obrnit trpělivostí a vytrvat. Tyto pozitiva se začínají překlápět na jejich stranu misky stále více. Ruku v ruce s tím jde vývoj s novými aplikace, který celý proces ne jenom stabilizují, ale urychlují.
ad Miloslav Černý 14. březen 2025, 11:25
"Většinou v začátcích se žádná nová technologie bez nějaké podpory neobejde, kam tyto energetické koncepce lze zařadit."
tak az taka nova technologia to nie je (len sa postupne vylepsuje nieco, co je zname viac ako sto rokov)
".. Bez energie se lidstvo neobejde.."
presne tak
".. a čas začíná postupně ukazovat, že se to začíná ukazovat, že to jde správným směrem i po té ekonomické stránce..."
za tych viac ako 20 Nemeckeho experimentu je vase tvrdenie jemne povedane mimo
".. Chce se to obrnit trpělivostí a vytrvat. Tyto pozitiva se začínají překlápět na jejich stranu misky stále více. Ruku v ruce s tím jde vývoj s novými aplikace, který celý proces ne jenom stabilizují, ale urychlují...."
prave naopak, cim dalej to vyzera na vacsi a vacsi pr**er ..
vypadlo mi slovicko:
za tych viac ako 20 rokov Nemeckeho experimentu
Ta "nová technologie v začátcích" má být která? Kromě fúze v energetice žádná "nová technologie v začátcích" není.
Samozřejmě, jaderná energetika, fotovoltaika i větrné elektrárny jsou už technicky vyzrálé technologie, vyrábějící v TWhodinách výroby ročně. Podobně jako uhelné či vodní či plynové a paroplynové elektrárny.
Ty by všechny měly být bez podpory, za kapitalismu čistě v soukromých rukou, ne jako státní podniky. A bez uměle vytvořených pokut či poplatků za svoji produkci.
A schvalování ve zjednodušeném režimu by mělo být samozřejmostí pro všechny elektrárny.
Realita v EU je ale zcela jiná. Když měla EU levnou elektřinu třeba v letech 2015-8, tak si ji sama cíleně zdražila.
ad Milan Vaněček 14. březen 2025, 15:19
"..Samozřejmě, jaderná energetika, fotovoltaika i větrné elektrárny jsou už technicky vyzrálé technologie, vyrábějící v TWhodinách výroby ročně. Podobně jako uhelné či vodní či plynové a paroplynové elektrárny..."
"..Ty by všechny měly být bez podpory, za kapitalismu čistě v soukromých rukou, ne jako státní podniky. A bez uměle vytvořených pokut či poplatků za svoji produkci...."
presne tak .. len ste zabudol dodat, ze všechny měly být .. pripajane do sustavy za rovnakych podmienok - dodavka podla vopred dohodnuteho odberoveho diagramu (aktualne 15min casove rezy), v predstihu nahlasovanymi odstavkami a samozrejme zodpovednost za odchylku ...
"..Realita v EU je ale zcela jiná. ..."
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se