Domů
Německo
80 % obnovitelných zdrojů v soustavě není problém, říká CEO 50Hertz
Zdroj: 50Hertz.de

80 % obnovitelných zdrojů v soustavě není problém, říká CEO 50Hertz

V rozhovoru pro internetové vydání deníku Tagesspiegel Boris Schucht uvedl, že „80 % elektřiny z OZE v soustavě není problém“. Na významu jeho tvrzení přidává i fakt, že v přenosové soustavě společnosti 50Hertz, jejímž je ředitelem, mají OZE podíl již nyní přibližně 50 %

Velice pozitivně se k budoucnosti obnovitelných zdrojů energie v německé přenosové soustavě 50 Hertz vyjádřil její ředitel. Zatímco od environmentálních organizací jsou vysoké cíle v podílu OZE slyšet relativně často, od provozovatele přenosové soustavy s téměř polovičním podílem OZE to je výjimečné.

Významně se totiž podle jeho názoru v posledních letech zlepšila schopnost provozovatele přenosové soustavy integrovat OZE do soustavy, díky čemuž je možné v budoucnu podíl OZE ještě navýšit.

Vše podle něj začíná u důsledné predikce podmínek výroby z větrných a solárních elektráren, kde se nyní předpověď jejich analytiků liší od skutečnosti v průměru o dvě procenta.

SuedLink. Zdroj: TransnetBW

Zároveň ale připomíná, že samotná správná předpověď nestačí a jsou nutné další inovace k udržení bezpečného chodu soustavy.

„Jedním z mýtů současné energetiky je představa, že k integraci OZE je ihned nutná flexibilní záloha a to v podobě akumulace, omezování zatížení nebo záložních zdrojů. To je mýtus, již nyní máme soustavu více flexibilní, než potřebujeme a další potenciál je taktéž obrovský.“
Boris Schucht, ředitel německé přenosové soustavy 50Hertz

K dostatečně flexibilní soustavě napomáhají konvenční elektrárny, které mohou stále poskytovat regulační služby, i když pracují jen polovinu času.

Mimo to se v posledních 20 letech rozvíjely menší kogenerační jednotky na úrovni NN a VN, které 50Hertz taktéž zahrnuje mezi poskytovatele regulačních služeb.

Onshore větrný park Statkraft. Zdroj Flickr, Statkraft

V letošním roce v únoru navíc soustava 50Hertz poprvé umožnila větrným elektrárnám, aby se podílely na poskytování regulační energie. Dvě větrné farmy o výkonu 89 MW mohou poskytovat až 60 MW záporné regulační energie (omezení výroby v případě potřeby).

I přes všechna pozitiva Boris Schucht ale připomíná, že je nutné sladit výstavbu nových obnovitelných zdrojů elektřiny s rozvojem přenosové soustavy, která významně zaostává. Celkové náklady na udržení soustavy totiž přesáhly v Německu 1 mld. EUR a jen v jeho dílčí přenosové soustavě činily přibližně 350 mil. EUR.

Celý rozhovor je možné přečíst v německém jazyce na stránkách Tagesspiegel.de. Zdroj úvodního obrázku: 50Hertz.com

Komentáře(10)
Jan Veselý
7. červen 2016, 08:53

Upoutala mě jedna věc, 50Hertz pustil do kšeftu s regulací sítě zdroje pod 10 MW a zdroje s proměnlivým výkonem. Ani jedno z toho není podle pravidel ERÚ v ČR možné.

Ještě by mě zajímalo, jestli do kšeftu s regulací sítě pustili i demand response, jestli zmiňované kogenerační teplárny umí v dánském stylu v čase přebytků ohřívat vodu pro CZT i elektrikou a s jakou frekvencí dělají oceňování regulačních kapacit. V PJM je to kažých 15 minut pomocí aukce.

Martin Hájek
7. červen 2016, 13:19

Obávám se, že Demand response nedává v Německém kontextu moc smysl, jelikož cenový signál trhu je zcela překryt administrativní platbou na OZE, která se v čase nemění. Stejný problém zřejmě bude v případě spotřeby přebytku elektřiny v teplárnách - stejně jako v Dánsku se to nevyplatí kvůli zdanění.

Jan Veselý
7. červen 2016, 19:40

Aha v Dánsku to nejde, nevyplatí se to. Asi proto to tam již zcela běžně dělají.

Milan Vaněček
7. červen 2016, 11:08

Co kdyby někdo z ČEPS a ERÚ zajel do Německa a poučil se jak to dělat, místo jalových řečí o "blackoutech". Kdy už konečně diskutéři-energetici přestanou říkat "to nééjde" a začnou se zajímat o to, jak se mění stoletý zažitý způsob distribuce el. energie?

Martin Hájek
7. červen 2016, 13:02

Tak určitě... Poláci už zprovoznili svoje PSTčka a naše by mělo jet do konce letošního roku. Pak nám může pan 50Hz směle předvádět, co všechno umí, ale za svoje a bez zneužívání naší přenosové soustavy. Už teď musí platit za redispatching krvavé peníze a poté, co se východ začne bránit, ty platby exponenciálně narostou. Uvidíme, kdo se bude smát naposled.

Radek H.
7. červen 2016, 13:36

Opravdu čekáte, že PSTčka budou takový "game-changer"? Budou používány jen v případě vyloženého ohrožení soustavy a vzhledem k tomu, že nyní se nikomu soustava nerozpadá (zatím), tak pochybuju, že to bude odůvodnitelné. Už teď, když poláci omezují import z Litvy, tak se mluví o porušování legislativy EU. Problém je ten, že Němci si takové naše porušování legislativy EU (omezování importu) ohlídají, my toho schopní nejsme (viz obchodní zóna, když máme v ruce důkaz od ACERu)...

Jak často na ČR takové ohrožení příjde, aby byly PSTčka odůvodnitelně používány? Jednou za pár let? Imho dojde k jejich použití až jako naprosto poslední možnost ochrany, která vzhledem k tomu, že žádný blackout v posledních letech nenastal, moc často neočekávám.

Kdo si tady vezme na triko, že se schováme za PST a s úsměvem necháme zhasnout část Německa? Nejsme tady schopní se bránit žalobou ani proti společné obchodní zóně...Natož abychom se takhle postavili proti přetokům elektřiny. IMHO celá PSTčka minimální "vystrašení" za hodně peněz.

Aby se nakonec šéf 50Hertz nám nesmál, že jsme utratili peníze za PST, která nebudeme moci skrze legislativu EU používat, místo toho abysme věnovali čas a úsilí rozdělení zóny, posílení vedení a tlaku na vyrovnání se za přetoky...

Frank
7. červen 2016, 14:22

a proto chce EU komise rozdělit rakouský a německý trh na dva :)

Nejvíc budou řvát ovšem Rakušané a Italové ....

Mimochodem legrace, je že poláci mají tohle z 50H domluvené a 50H je rádo, že je rádo, a nekveruluje, protože na nově budované společné 1,5 GW lince Krajnik / Vierraden je na německé straně už více než rok zpoždění ( německý lid nechce dráty kolem dvorků:)

Navíc Poláci to mají dohodnuté přímo s EU komisařem Canetem a ostatně pokud si pamatuji, tak němci je plánovali budovat sami ...

Martin Hájek
7. červen 2016, 17:37

Radku, pokud se tu totálně nepo*, a budeme skutečně PST používat, tak PST game changer je. Ono ho jde totiž nastavit jako dolní propust, tj. jde pomocí něj limitovat maximální výkon, který k nám z Německa poteče. To je zcela legitimní, Evropským pravidlům to nijak neodporuje a dělá to dlouhá léta řada dalších zemí EU. Samozřejmě ten limit vyplývá z možností naší přenosové soustavy při zajištění bezpečného provozu a dodržování tzv. kritéria N-1. Pochopitelně ten limit nebude omezující pořád, masivní přetoky se samozřejmě neobjevují každý den, ale zase určitě podstatně častěji než jednou za dva roky. Princip je v tom, že těchto situacích si budou muset provozovatelé Německých přenosových soustav řešit svůj problém sami a nikoli na náš úkor. Hodina přesunu několika tisíc MW (tzv. redispečink) stojí ohromné peníze. To Němce dříve nebo později donutí rozdělit Německo Rakouskou obchodní zónu. Pak už bude PST potřeba daleko méně, nicméně jiná cesta, jak donutit Němce tu zónu rozdělit v podstatě neexistuje. Evropská pravidla nikoho včetně Evropské komise dávno nezajímají, hraje se na sílu - co si kdo vynutí, to má. Nedovedu si představit, že by ČEPS PST nepoužíval, pak bychom se museli prát po odpovědnosti konkrétních lidí, kteří by vystavovali přenosovou soustavu ČR riziku v situaci, kdy mají nástroj pro jeho omezení. Nejsem právník, ale skoro bych to v takovém případě viděl na trestný čin obecného ohrožení. On totiž takový delší blackout by asi pár lidských životů stál, o masivních hospodářských škodách nemluvě.

Frank
7. červen 2016, 11:19

Tak hlavně s tím optimismem, že ?

S obyvatelstvem se na stavbě sítí nějak asi určitě nakonec domluvíme, ostatně v okolních zemích mají sítě i kapacity zatím z pohledu obnovitelných zdrojů " celkem nevyužité" . Ve Skandinávii mají jezera s ohromnou kapacitou , tam naakumulujeme nejenže kdy chceme, ale i ( tedy pokud budeme mít podmořskou linku hotovou ) "levně" a Skandinávci vůbec nebudou přemýšlet nad tím, jak na tom pořádně vydělat, rádi to pro nás udělají a budou dělat navěkyvěkův. :). Samozřejmě si budeme držet kapacity na to, aby se nestalo, že nám celý nainstalovaný výkon OZE, jako občas v zimě dodává 2-3 Gw a zbytek poptávky 58 -60 GW si vezmeme ze zálohy nebo prostě odjinud( viz ostatní okolní země co rádi využijí) . Pak máme samozřejmě v záloze různé ty inovace, jako například ty bateriové zásobníky rozměrů baráků , které už má několik malých německých obcí a postavily se jen za podpory 100 procetní dotace a ta spotřeba vzácných kovů drancovaných z megadolů rozměrů měsíčního kráteru na jiném kontinentu nás nemusí tankovat :) . Jinak ty stožáry budou jen 77 metrové, takové řady petřínských věží kde to přes obyvatelstvo nepůjde, tam to půjde pod zem, výkop průřezu megametra na kterém se nesmí nic postavit a nic trvalejšího pěstovat... nebo ta výroba vodíku do foroty, beze jakýkoliv ztrát při přeměně energie sem a tam v prakticky neviditelných provozech s nulovou potřebou zabezpeční....

nikdo
7. červen 2016, 13:10

Zjevne jde o marketingove sdeleni pro zakazniky aby spolecnost 50Hertz vypadala dobre.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.