Domů
Osobnosti ve světě
Prezident Obama dnes zveřejní klimatický plán USA
Obamům Clean Power Plan redukce emisí CO2. Ilustrační foto

Prezident Obama dnes zveřejní klimatický plán USA

Během dneška bude odhalena definitivní podoba plánu Baracka Obamy na zpomalení globálních změn klimatu. Takzvaný Clean Power Plan je zaměřen na významný přesun americké energetiky k obnovitelným zdrojům energie (OZE). Hlavním cílem tohoto plánu je snížení emisí oxidu uhličitého v energetickém sektoru o 32 % do roku 2030, což je o 9 % více oproti původním návrhu z loňského roku.

Podíl vyrobené elektřiny z uhelných elektráren tak má během následujících patnácti let v USA klesnout na 27 %. Pro srovnání, v roce 2014 byl tento podíl 39 %, jak uvádí americký úřadu pro energetiku.

Zemní plyn by si dle současného návrhu měl zachovat svůj téměř třetinový podíl na produkci elektřiny v USA. Plánovaný je nárůst ve výrobě elektřiny z OZE, která má stoupnout ze současných 22 % na 28 %.

Podle Brian Deese, Obamova vrchního poradce pro klimatické otázky, se jedná o další krok, který je nutný pro jasnou deklaraci americké politiky v oblasti globálních změn klimatu před Pařížským klimatickým summitem OSN. Na tomto summitu bude projednávána možnost snížení emisí CO2 ve vyspělých ekonomikách do roku 2025 o 26 až 28 % oproti úrovni v roce 2005.

Plán se setkává s vlnou kritiky

Každý z amerických států bude muset do konce příštího roku přijít s vlastními návrhy, jak Obamův Clean power plan bude realizovat na svém území. Tato fáze může znamenat potíže a zdržení celého projektu, protože státy s vysokým podílem uhelných elektráren s tímto plánem nesouhlasí.

Tento plán se také setkává s kritikou ze strany republikánů, kteří poukazují na další navyšování cen elektrické energie při uskutečňování vizí Obamovi administrativy. Odmítavý postoj zaujaly i těžařské společnosti, které prostřednictvím tiskového mluvčího Národní důlní asociace Luka Popoviche vzkazují: „Tento plán Americe nepřinese nic dobrého. Neměli bychom obětovávat svůj spolehlivě fungující energetický systém nefunkčnímu plánu, postavenému na mylném výkladu zákonů“.

 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se