Domů
Obnovitelné zdroje
Poslední německá aukce pro větrné elektrárny se zaplnila jen z poloviny, stále chybí projekty
Větrná elektrárna
Zdroj: Tom Corser / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Poslední německá aukce pro větrné elektrárny se zaplnila jen z poloviny, stále chybí projekty

Přestože rozvoj obnovitelných zdrojů je jedním z nástrojů propagovaných EU, jak snížit závislost na dovozu fosilních paliv a posílit tak energetickou soběstačnost, největší evropská ekonomika má stále problémy s nedostatkem nových projektů pro větrné elektrárny. Ani zatím poslední kolo aukcí na podporu výstavby onshore větrných elektráren v Německu nepřineslo změnu dlouhotrvajícího trendu, kdy často nedochází k vysoutěžení ani zdaleka veškerého nabízeného výkonu.

Na začátku září se v Německu konalo letošní již třetí kolo samostatných aukcí pro výstavbu onshore větrných elektráren, ve kterých si developeři mohou pro své projekty zajistit minimální výkupní cenu. Po počátečním úspěchu z roku 2017, kdy byly aukce spuštěny a velký převis objemu přihlášených projektů nad objemy aukce tlačil soutěžené ceny dolů, se již několik posledních let ve většině případů nedaří aukce zcela zaplnit, čímž v podstatě nedochází k žádné soutěži a developeři si mohou zajistit minimální výkupní cenu na horní hranici cenového limitu jednotlivých aukcí.

Podobně tomu bylo i v posledním kole, které se konalo na začátku září. Do aukce, ve které německý síťový regulátor Bundesnetzagentur nabídl k soutěžení celkem 1319,8 MW výkonu, bylo přihlášeno 87 projektů o celkovém instalovaném výkonu 772,7 MW. Veškeré přihlášené projekty splnily všechny podmínky, a regulátor tak žádný projekt z aukce nemusel v tomto případě vyřadit. V září se tak vysoutěžilo pouze zhruba 58 % nabízeného výkonu.

Přihlášené projekty si dle regulátora zajistily provozní podporu po dobu 20 let od připojení v podobě minimální výkupní ceny mezi 57,6 EUR/MWh a 58,8 EUR/MWh, což byl cenový strop stanovený pro toto kolo. Vážený průměr vysoutěžených cen dosáhl 58,4 EUR/MWh, hodnoty srovnatelné s 58,5 EUR/MWh z minulého kola, tedy téměř všechny projekty si opět vysoutěžily maximální možnou cenu.

Agregovaná data zveřejňovaná regulátorem nicméně nemusí zcela odrážet realitu, kdy se skutečné zajištěné ceny mohou lišit až o desítky eur vzhledem ke korekčnímu faktoru, který závisí na potenciálu výroby jednotlivých projektů vzhledem k lokálním povětrnostním podmínkám.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Ivan Švančara
13. říjen 2022, 23:01

ideologia tvrdo naraza na fyzikalnu a ekonomicku realitu. Co sa dalo kupit za 60€ pred 20 rokmi a co sa bude dat kupit o 20 rokov? Vobec sa z toho neradujem.

hlpb
14. říjen 2022, 08:40

Jen pro doplnění informací cca 800 MW onshore VTE = cca 250 větrníků = 1,6 TWh/rok

Ivan Švančara
14. říjen 2022, 09:45

k tym vetrnikom by som pridal aj kremrole.

richie
14. říjen 2022, 10:47

len pre doplnenie informacia - efektivita nemeckych onshore VTE za rok 2021 ~18% ..

naviac nove kontrakty sa uz sutazia v menej atraktivnych miestach - menej vhodna lokalita z pohladu dostupnosti veternej energie - co je sice kompenzovane vyrobcom korekcnym faktorom k vysutazenej cene (otazne ci je ta kompenzacia dostatocne atraktivna, vzhladom na malu ucast zaujemcov), ale v konecnom dosledku bude tej vyrobenej elektriny menej (nizsia efektivita)

teda budu radi, ak z tych novych ~800MW onshore VTE dostanu ~1,2TWh/rok

na druhej strane sa znova navysia vydavky na stabilizaciu siete (za minuly rok 2.3mld EUR) ako aj vydavky na fosilne zalohy k tymto VTE..a to sa oplati

Emil
14. říjen 2022, 10:55

Jen pro doplnění informací: že se něco vysoutěží ještě nezaručuje, že se to skutečně postaví. Údaje o roční výrobě jsou tedy porcováním medvěda, který ještě běhá po lese.

richie
14. říjen 2022, 11:08

a este jedna informacia .. aukcia na onshore VTE zaciatkom roku 2017 skoncila na cene ~57 EUR/MWh .. tato o viac ako 5rokov neskor na ~58EUR/MWh ... jasny trend zlacnovania VTE

Emil
14. říjen 2022, 11:21

Byla i aukce s průměrnou vysoutěženou cenou 38 €/MWh:

oenergetice. cz/nemecko/posledni-letosni-nemecka-aukce-vetrne-elektrarny-prinesla-cenu-40-emwh

richie
14. říjen 2022, 12:17

tak ano, ale zas budme korektnejsi ako blaha a spol.. ta uvedena sutaz (a aj ta pred nou) nebola celkom koser - teda prebehla v ramci pravidiel, ale vacsinu kapacity "skupili" velky investori, ktori zneuzili lepsie podmienky pre tzv. komunitne instalacie a je otazne ci sa nieco z tychto sutazi vobec postavilo ..

Emil
14. říjen 2022, 12:56

Ano, to je další příklad, jak jsou tyhle vysoutěžené částky odtržené od skutečné ceny.

hlpb
14. říjen 2022, 11:37

vzhledem k růstu cen energií, matriálu a inflaci to je pořád super cena, proti ostatním zdrojům, hlavně JE, tam ten nárůst bude podobný. Už jsme moc zvědavý jaká bude nabídková cena na nový blok v Dukovanech. Tam se růst materiálů a hlavně růst lidské práce projeví ještě mnohem více. Před krizí nešlo postavit JE pod 100 €/MWh, dnes se nedostane cena z JE ani náhodou pod 150 €/MWh

Emil
14. říjen 2022, 11:57

1) "Super cena" by to mohla být kdyby to skutečně byla výkupní cena a nikoliv minimální výkupní cena jako tomu je v těchto aukcích.

2) "Před krizí nešlo postavit JE pod 100 €/MWh" je naprostý nesmysl, postavit to samozřejmě šlo a běžně se s touto cenou elektřiny elektrárny před krizí stavěly.

3) Cituji: "Tam se růst materiálů a hlavně růst lidské práce projeví ještě mnohem více. Před krizí nešlo postavit JE pod 100 €/MWh, dnes se nedostane cena z JE ani náhodou pod 150 €/MWh" - tradiční Bláhovy věštby, jak to s takovými věštbami dopadá jsme se mohli už mnohokrát přesvědčit.

richie
14. říjen 2022, 12:03

zaujimave, stale viac a viac zacinam pochybovat ci p.blaha rozumie aspon tej ekonomike (ze nerozumie technike a statistike, uz je kazdemu jasne na zaklade jeho prispevkov)

co sa tyka predkrizovej ceny JE - zatial posledny sprevadzkovany reaktor je Finsky treti blok- Olkiluoto 3 a tam uvadzaju nasledovny udaj: "..LCOE for the OL3 reactor alone is estimated at 42 EUR/MWh.."

co sa tyka novych JE, tak tam posledna analyza EIA pise o 80~90$/MWh

hlpb
14. říjen 2022, 11:32

jen pro doplnění informací: Německo v období 1-8/2022 zprovoznilo tyto zdroje o instalovaném výkonu dle zdrojů:

1. Slunce = 4,23 GW = cca 4,2 TWh/rok

2. onshore = 1,38 GW = cca 2,8 TWh/rok

3. offshore = 0,09 GW = cca 0,4 TWh/rok

4. biomasa = 0,02 GW

5. plyn = 0,1 GW

Němci za prvních 8 měsíců zprovoznili nové zdroje OZE, které ročně vyrobí cca 7,5 TWh (to se rovná celoroční výrobě jednoho bloku Temelína)

Emil
14. říjen 2022, 11:42

Za prvních 8 měsíců zprovoznili nové nízkoemisní zdroje o celoroční výrobě jednoho bloku Temelína a v tom samém období odstavili nízkoemisní zdroje o celoroční výrobě čtyř bloků Temelína...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se