Asociace: Změny pravidel pro soláry brání investicím, ohrožují provoz elektráren
Vládní návrhy ke snížení výdajů na podporu obnovitelných zdrojů energie (POZE) ohrožují polovinu výkonu tuzemských solárních elektráren a mohou vést i ke krachu některých provozovatelů, tvrdí zástupci solární energetiky. Opatření podle nich obsahují faktické chyby a jsou v rozporu s právem. Zároveň varují před tím, že časté změny pravidel brání dalším investicím a rozvoji v oboru. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci Solární asociace ČR.
Vláda chce v příštím roce vyčlenit ze státního rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů energie 8,5 miliardy korun, stejně jako letos. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) přitom původně pro rok 2025 podle stávajících pravidel počítalo s částkou 31,2 miliardy korun. Kabinet navrhl například individuální vyhodnocování výnosnosti provozu solárních elektráren, zejména těch uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. Vláda bude také podporu vyplácet na nižší úrovni než dosud. Současné výnosové procento ve výši 8,4 procenta pro elektrárny uvedené do provozu v letech 2006 až 2012 může být podle ministerstva financí v souladu s evropskými pravidly sníženo až na 6,3 procenta.
Solární asociace hodnotí návrhy vlády jako bezprecedentní zásahy do zákonem garantované podpory. „Porušení jasně daného slibu je velmi znepokojivým signálem nejen pro současné provozovatele obnovitelných zdrojů energie, ale i pro investory ve všech dalších odvětvích. Vede to k poškození důvěry ve fungování právního státu v ČR a stabilitu českého podnikatelského prostředí,“ řekl výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář. Podle něj současný kabinet odsouhlasil stávající systém podpory před dvěma lety. Varoval před tím, že neustálé změny oslabí investice v oboru a zájem investorů se stočí do jiných zemí.
Sama opatření jsou podle Krčmáře v rozporu s evropskou i národní legislativou. Hranice povolené výnosnosti podle něj byla stanovena jako průměr pro celý sektor, nikoli jako maximum pro konkrétní projekty. Jednotlivá zařízení totiž mohou mít rozdílné ekonomické podmínky podle zvolené technologie. Individuální kontroly jsou pak podle asociace v rozporu s notifikačním rozhodnutím Evropské komise, které je připouští pouze u projektů se souběhem investiční a provozní podpory.
„Navíc se chce ministerstvo pokusit vypočítat návratnost investic do obnovitelných zdrojů i po roce 2030. Těžko však může stanovit, jaká bude v příštím desetiletí cena elektřiny na trhu,“ dodal Krčmář.
Podle kritiků Česku kvůli navrhovaným změnám hrozí i riziko mezinárodních arbitráží. „Návrh je v rozporu s evropským právem, které státům zakazuje retroaktivně zasahovat do garantované podpory. Může proto dojít k mezinárodním arbitrážím, pro něž existuje precedens například ze sporu, který Česká republika prohrála ve Švýcarsku. K rozhodnutí o neprávnosti retroaktivních změn nastavených pravidel navíc došlo v září i v České republice,“ upozornil partner kanceláře Doucha Šikola advokáti Pavel Doucha.
Retroaktivní změna pravidel může podle ekonoma a datového analytika Datarun Petra Bartoně Česku způsobit škody i v dalších odvětvích. Zmínil například dopady do rozpočtů krajů a obcí nebo problémy bank, které, které mají stále v projektech několik desítek miliard korun úvěrů. Změna podmínek by pak především podle Bartoně ohrozila důvěru investorů v celé řadě dalších oborů. „Bez nich se přitom hospodářský růst do naší ekonomiky nevrátí,“ dodal.
Návrh opatření k POZE vládní poslanci dnes předloží jako pozměňovací návrh k dalšímu zákonu projednávanému ve Sněmovně, konečné schválení čeká kabinet před třetím čtením státního rozpočtu.
sip snm
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se