Domů
Obnovitelné zdroje
Aukce pro větrné elektrárny v Německu se opět nezaplnila, solárních projektů byl dostatek
Zdroj: National Grid

Aukce pro větrné elektrárny v Německu se opět nezaplnila, solárních projektů byl dostatek

Na začátku března v Německu proběhlo druhé letošní kolo samostatných aukcí na výstavbu velkých solárních a větrných elektráren. Oproti minulému kolu z února se ceny téměř nezměnily, solární elektrárny zaznamenaly mírný nárůst, větrné naopak nepatrný pokles. Mírné změny, které vyvolala pandemie koronaviru, však nastaly v případě procedury vyhodnocení aukcí.

S ohledem na současnou situaci vyvolanou pandemií koronaviru, kdy došlo k přerušení dodavatelského řetězce v mnoha odvětvích, německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) nebude oficiálně oznamovat podrobné výsledky aukcí na internetu, jelikož by tímto okamžikem vyplynuly pro účastníky závazné termíny, do kterých musí splnit své povinnosti. Developeři úspěšných projektů by však měli obdržet písemné potvrzení, že jim na vysoutěženou podporu vznikne nárok.

Regulátor nicméně zveřejnil objem vysoutěženého výkonu spolu s nejnižší a nejvyšší vysoutěženou cenou.

V případě aukce pro větrné elektrárny došlo oproti minulému kolu z února, ve kterém průměrná vysoutěžená cena činila 61,8 EUR/MWh, k mírnému poklesu. Přestože regulátor nabídl k soutěžení 300 MW, tedy třetinový objem oproti únoru, aukce se opět z důvodu nedostatku nových projektů nezaplnila.

Podle dat BNetzA v aukci nakonec uspělo 20 projektů o celkovém výkonu 150,1 MW. Nejnižší vysoutěžená cena byla 57,4 EUR/MWh, nejvyšší poté 62 EUR/MWh, tedy strop stanovený regulátorem. Vážený průměr všech vysoutěžených cen dosáhl 60,7 EUR/MWh.

Solární aukci tradičně ovládlo Bavorsko

V případě solárních elektráren německý regulátor v březnové aukci nabídl k soutěžení celkem 300 MW výkonu a aukce byla zcela zaplněna.

V aukci nakonec uspělo 51 projektů o celkovém výkonu 301,2 MW, nejvyšší počet úspěšných nabídek již tradičně pocházel z Bavorska, a to celkem 34. Nejnižší vysoutěžená cena činila 46,4 EUR/MWh, nejvyšší 54,8 EUR/MWh. Vážený průměr všech vysoutěžených cen oproti minulému kolu mírně vzrostl na 51,8 EUR/MWh.

Komentáře

(1)

St

7. duben 2020, 11:36

Že si nedaj pokoj. Mají fungující jaderné elektrárny jen je stačí provozovat a měli dost čisté EE. Takto vymýšlejí nesmysly, na které už nyní doplácíme. A nebýt naší přenosové soustavy, tak by skopčáci měli už ne jednou blackout.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.