Únorová aukce pro větrné elektrárny v Německu se opět nezaplnila, ceny skončily u stanoveného stropu

DomůVětrné elektrárnyÚnorová aukce pro větrné elektrárny v Německu se opět nezaplnila, ceny skončily u stanoveného stropu

Na začátku měsíce v Německu proběhla první letošní aukce, ve které se mohou o podporu pro své projekty ucházet developeři větrných elektráren. Po posledním loňském kole, které se jako jediné v roce 2019 podařilo naplnit, aukce opět trpěla nedostatkem přihlášených projektů, což se podepsalo na průměrné „vysoutěžené“ ceně.

V letošním roce pokračuje loňský trend, kdy v Německu aukcím pro větrné elektrárny chybí projekty. Loni proběhlo celkem 6 samostatných aukcí, přičemž vysoutěženo bylo pouhých 1860 MW z poptávaných 3675 MW, tedy polovina. Vůbec nejhůře dopadla aukce v říjnu, která se nezaplnila asi z třetiny.

Podle dat německého síťového regulátora Bundesnetzagentur (BNetzA) do únorové aukce developeři přihlásili pouhých 67 projektů o celkovém instalovaném výkonu 527 MW. Objem aukce přitom činil 900 MW, a únorové kolo se tak nezaplnilo ani ze dvou třetin.

V aukci tak až na jeden projekt, který regulátor vyřadil, uspěly všechny přihlášené projekty. Dominovaly tradičně projekty na větrném severu Německa, konkrétně ve spolkových zemích Šlesvicko-Holštýnsko, Severní Porýní-Vestfálsko, Durynsko či Braniborsko.

Úspěšné projekty si v aukci „vysoutěžily“ ceny od 57,6 do 62 EUR/MWh. Vážený průměr cen dosáhl 61,8 EUR/MWh, tedy absolutní většina projektů musela obdržet cenu rovnou maximu 62 EUR/MWh, které pro letošní rok stanovil německý regulátor. K poklesu cen by však po zkušenostech z posledního loňského kola zřejmě nepomohla ani vyšší míra konkurence.

Minulé kolo, které proběhlo loni v prosinci, bylo vůbec jediným kolem mezi loňskými aukcemi, které se zcela zaplnilo. Přesto se vysoutěžené ceny pohybovaly od 57,4 do 61,8 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 61,1 EUR/MWh, tedy většina úspěšných projektů se navzdory relativně vyšší konkurenci držela těsně u cenového stropu 62 EUR/MWh.