Domů
Obnovitelné zdroje
V Německu proběhla první letošní aukce pro fotovoltaiky, průměrná cena neklesla pod 50 EUR/MWh

V Německu proběhla první letošní aukce pro fotovoltaiky, průměrná cena neklesla pod 50 EUR/MWh

Německo v únoru opět odstartovalo letošní samostatné aukce na výstavbu fotovoltaických elektráren, kterých v letošním roce proběhne celkem 7. Díky vyšší konkurenci se podařilo dosáhnout nižších cen než v posledním loňském kole, přesto se průměrná cena nedostala pod 50 EUR/MWh.

Na začátku února v Německu proběhlo první letošní kolo aukcí, ve kterých se developeři velkých fotovoltaických elektráren mohou ucházet o garantovanou výkupní cenu. V letošním roce proběhne celkem 7 aukcí, ve kterých bude německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) nabízet dohromady 1800 MW výkonu. Kromě toho proběhnou dvě kola technologicky neutrálních aukcí, každé s objemem 200 MW.

V prvním letošním kole developeři soutěžili o 100 MW výkonu. Do aukce nakonec podali nabídky na 98 projektů o celkovém výkonu 493 MW, tedy téměř pětinásobek soutěženého výkonu.

Vysoká míra konkurence tak pomohla dostat ceny pod úroveň posledního loňského kola, ve kterém objem přihlášených projektů nedosahoval ani trojnásobku soutěženého výkonu.

Vyšší konkurence pomohla k nižší ceně

V únorové aukci nakonec uspělo 18 projektů o výkonu 100,6 MW.  I v tomto kole tradičně dominovaly elektrárny na jihu Německa, konkrétně v Bavorsku, s 13 projekty o výkonu 75 MW. Zbylých 5 projektů má být realizováno ve spolkových zemích Braniborsko, Meklenbursko-Přední Pomořansko, Porýní-Falc a Šlesvicko-Holštýnsko.

Vysoutěžené ceny úspěšných projektů se podle dat německého regulátora pohybovaly mezi 35,5 a 52,1 EUR/MWh, což je oproti 47 až 62 EUR/MWh z minulého kola znatelný pokles. Vážený průměr vysoutěžených cen dosáhl 50,1 EUR/MWh, ve srovnání s prosincovou průměrnou cenou 56,8 EUR/MWh tak jde o zhruba 12% pokles. Přesto však průměrná cena neklesla na úroveň z loňského února či října, kdy dosáhla 48, resp. 49 EUR/MWh.

Komentáře

(3)

Lukas

20. únor 2020, 13:59

Aj tak nemcom zostane najvyssia cena elektriny v EU aj ked budu tieto ceny na aukciach klesat, niekde a niekto musi zaplatit odstavenie jadra a uhlia. Som zvedavy na situacie tak o 20 rokov ked bude inverzne a bezveterne pocasie niekolko dni nad nemeckom a v okolitych krajinach, aj take situacie byvaju niekolkokrát do roka, co urobia potom.

Josef Novák

20. únor 2020, 18:56

Navíc musí pro OZE platit zálohy a je-li to stejně jako u nás skrýváno stranou, je skutečná cena daleko vyšší.

Josef

20. únor 2020, 21:14

To není cena za silovku, to je cena dotace + cena silové elektřiny na trhu. Samozřejmě tržní cena FV elektřiny je nízká, protože jak bylo řečeno provozovatel sítě musí platit i drahý záložní zdroj. Samozřejmě stačí udělat zákon a najednou jsou OZE FV panely výnosné jenže cena elektřiny je enormní, pak se nerozvíjí elektrifikovaná doprava a tepelná čerpadla, ale zemní plyn a staví se NS2...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.