Australská vláda končí s podporou OZE, navzdory názoru občanů
Australská vláda se rozhodla ukončit podporu obnovitelných zdrojů. Občané však s těmito kroky většinově nesouhlasí. Navíc se tamní vláda dostává pod tlak vlivem nadcházející klimatické konference, na kterou zatím nemá připravený konkrétní závazek.
Australská vláda se v polovině prázdnin rozhodla, že nebude dále podporovat státní agenturu Clean Energy Finance Corporation (CEFC), která měla za cíl investovat do projektů větrných a solárních elektráren v Austrálii. Podle nového zadání vlády by se měla agentura více věnovat podpoře nových technologií než zavádění do praxe těch současných. Jak však ukázal následný průzkum veřejného mínění, obyvatelé tento vládní názor nesdílí.
Podle průzkumu australského Climate Institute jsou Australané znepokojení podceňováním důležitosti klimatické změny ze strany současné konzervativní vlády. Průzkum probíhal 27. – 29. července 2015 mezi 1016 Australany staršími 18 let. Většina dotázaných (59 %) naprosto souhlasila s názorem, že vláda podceňuje vážnost klimatických změn. Dalších 25 % dotazovaných tento názor spíše podpořilo a jen 16 % bylo proti. Z průzkumu rovněž vyplývá široká podpora větrné a solární energie. Celých 65 % dotazovaných si myslí, že snižování podpory pro větrnou a solární energetiku je opakem toho, co by vláda měla dělat. Navzdory názorům veřejnosti se však australská vláda rozhodla odstranit podporu těmto zdrojům, kterou provádí skrze agenturu CEFC.
Austrálie již v minulosti vyvolala celosvětovou pozornost, když jako první země zrušila svojí uhlíkovou daň, kterou zavedla předchozí vláda ve snaze nastartovat přechod Austrálie k nízkouhlíkové ekonomice. Podle již zmíněného průzkumu si rovněž téměř polovina dotázaných (47%) myslí, že dřívější, Laboristickou vládou navržená, uhlíková daň by jen zdražila energie, ale klimatu nepomohla.
Nejasné závazky a fosilní závislost
Austrálie se bude na přelomu listopadu a prosince účastnit jednání o klimatu v Paříži (COP21) a podle předběžných stanovisek ministrů zahraničí (Julie Bishop) a životního prostředí (Greg Hunt) se zřejmě zaváže k cílům podobným jako USA nebo Kanada. Tedy redukci emisí mezi 25 % až 28 % do roku 2030, při srovnání s rokem 2005.
Austrálie je po Indonésii druhý největší exportér uhlí na světě a svoji energetiku má na fosilních zdrojích silně závislou. Zajímavostí je i vývoj energetického mixu Austrálie, kdy podle studie agentury Environment Victoria podíl obnovitelných zdrojů v Austrálii na výrobě elektřiny vytrvale klesá na úkor fosilních zdrojů. Jednotlivé podíly typů zdrojů na primárních energetických zdrojích Austrálie a podíl obnovitelných zdrojů jsou pak na přiložených obrázcích.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se