Australské superfondy investují miliardy do transformace britské energetiky
Australská investiční společnost IFM plánuje během následujících čtyř let investovat téměř 10 miliard britských liber (283 miliard korun) do energetické přeměny Spojeného království. Společnost IFM, která je jedním z největších správců penzijních fondů na světě, spravuje přibližně 217 miliard australských dolarů.
IFM a britský premiér Rishi Sunak by měli podepsat v pondělí memorandum o porozumění na Globálním investičním summitu v Londýně, kde se setkají přední generální ředitelé a investoři z celého světa. Podle IFM má Spojené království příznivé investiční podmínky a mnoho významných příležitostí pro rozšíření energetické transformace.
"Tyto příležitosti se týkají větrných elektráren na moři, solární energie, bateriového úložiště, obnovitelných paliv a přečerpávacích vodních elektráren," uvedla Deepa Bharadwajová, ředitelka společnosti IFM pro Evropu.
Společnost IFM je jedním z největších správců penzijních fondů na světě a spravuje přibližně 217 miliard australských dolarů. Je investorem do britské infrastruktury již téměř dvě desetiletí a vlastní nebo drží podíly v portfoliu britských aktiv v hodnotě 5 miliard liber. Mezi tato aktiva patří například letiště v Manchesteru a Stanstedu, Anglian Water a zpoplatněné silnice M6.
Tlak na australskou vládu
IFM varuje australskou vládu, že pomalý přechod k obnovitelným zdrojům energie vystavuje Austrálii riziku ztráty "atraktivních" investic, a země by tak mohla významně zaostávat v energetické transformaci.
Velké finanční fondy upřednostňují výhodnější investiční příležitosti v USA, Velké Británii a Evropě. Tyto země mají oproti Austrálii silnou klimatickou a energetickou politiku a rostoucí poptávku po čisté energii a nízkouhlíkových výrobcích a službách.
Například ve Spojených státech byl schválen takzvaný Zákon o snížení inflace jako součást snahy o podporu udržitelného rozvoje a boje proti klimatické změně. V důsledku toho se do čisté energie má investovat více než 270 miliard USD během osmi let.
Australské fondy tak vyzývají vládu k vypracování národního plánu pro rozvoj elektrizační soustavy, k urychlení plánování a schvalování procesů a zvýšení konkurenceschopnosti domácích investičních příležitostí. To by pomohlo udržet domácí kapitál v zemi.
Mohlo by vás zajímat:
Technik v průběhu své praxe většinou ekonomii pochopí, respektuje a používá. Obráceně jsem to ještě nezažil, asi to zkrátka nejde.
USA chce investovat do čisté energie (doufám JE) 270 mld. USD během 8 let.... to znamená 15 bloků AP1000 asi 2 bloky ročně, to se bude muset ŠKODA JS a.s. snažit nabrat na čtyř-směnný provoz cca 2000 dobrých svářečů a strojníků, a v ČR podpořit vysoké školství k výchově jaderníků!!!
Hlavně obnovit české kovárny a slévárny na 250 t ingoty, pokud nezvládneme výrobu základního materiálu TN a nebude pod kontrolou výroba oceli, nelze s výrobou reaktorů v Plzni vážně uvažovat, turbíny jsou běžná komerční záležitost, ale srdce JE je I.O. hlavně REAKTOR + LKP + řízení...!!!!!
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se