Domů
Elektrárny v Evropě
Berlínská teplárna Klingenberg přejde na plyn již v příštím roce
Teplárna Klingenberg v Berlíně. Zdroj: https://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Berlin-Rummelsburg_Kraftwerk_Klingenberg.jpg

Berlínská teplárna Klingenberg přejde na plyn již v příštím roce

Švédská státní společnost Vattenfall pokračuje v odklonu od využívání uhlí. Teplárna Klingenberg, nacházející se na východě Berlína, by měla zcela přejít na spalování zemního plynu v polovině příštího roku. Probíhající modernizace zařízení umožní vyřazení hnědouhelné části teplárny o tři roky dříve oproti původnímu plánu.

Vyřazení uhelné části bylo původně plánováno na rok 2020, avšak modernizace probíhá rychleji, než se očekávalo a čistě plynový provoz má začít již v květnu 2017. Přechod na čistší zemní plyn má přinést roční úsporu emisí o hodnotě 600 tisíc tun.

Teplárna Klingenberg o elektrickém výkonu 188 MW poskytuje se svým tepelným výkonem 590 MW dostatek tepla pro více než 300 tisíc domácností. Přechod ze spalování uhlí na zemní plyn při udržení stávajícího výkonu zařízení si vyžádá investici přibližně 1 miliardy Švédských korun (zhruba 2,8 miliardy Kč).

Berlín se hodlá stát klimaticky neutrálním

Vattenfall v rámci klimatické dohody s městem Berlín rovněž plánuje do roku 2020 ukončení provozu uhelného bloku C teplárny Reuter. Berlín plánuje snížit své emise CO2 o 85 % a do roku 2050 se stát klimaticky neutrálním.

Společnost se tak postupně zbavuje svých německých uhelných aktiv, kdy na konci září dokončila odprodej několika elektráren a uhelných dolů konsorciu českých firem EPH a PPF Investments. Vattenfall před dvěma týdny rovněž oznámil možný odprodej jedné ze svých nejmodernějších černouhelných elektráren, Moorburg.

Úvodní fotografie: teplárna Klingenberg, autor: Avda @Wikimedia Commons

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.