Domů
Obnovitelné zdroje
Čína táhne zlevňování čistých technologií. Pokles cen má pokračovat i letos
Větrné elektrárny. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Čína táhne zlevňování čistých technologií. Pokles cen má pokračovat i letos

Plné náklady na výrobu elektřiny (tzv.  Levelized Cost of Electricity - LCOE) z čistých technologií, jako jsou větrné elektrárny, solární elektrárny či bateriová úložiště, klesnou podle výhledu výzkumníků z BloombergNEF (BNEF) v letošním roce o dalších 2 až 11 %. Do roku 2035 je očekáván pokles v rozmezí 22 až 50 %. Hlavním tahounem poklesu má být Čína, která dokáže vyrábět elektřinu z uvedených zdrojů levněji než zbytek světa a navíc levně vyváží čisté technologie do zahraničí.

Z výhledu zveřejněného výzkumníky z BNEF vyplývá, že solární a větrné elektrárny již poráží z pohledu plných nákladů na výrobu elektřiny nové uhelné a plynové elektrárny téměř na všech zkoumaných trzích.

Plné náklady na elektřinu ze solárních elektráren klesly v loňském roce globálně o 21 %, jelikož solární moduly byly prodávány za výrobní náklady nebo dokonce pod nimi. Přebytek solárních panelů na trhu by přitom neměl podle BNEF polevit ani v letošním roce, díky čemuž by LCOE z těchto zdrojů měly klesnout o další 2 %.

"Nové solární elektrárny jsou i bez dotací na dosah novým plynovým elektrárnám v USA. To je úžasné, jelikož americké ceny plynu jsou zhruba čtvrtinové ve srovnání s cenami v Evropě či Asii," uvedl hlavní autor reportu Amar Vasdev.

Plné náklady na elektřinu z bateriových úložišť klesly loni o třetinu na 104 USD/MWh, a to díky přebytku vytvořeném v dodavatelském řetězci v důsledku pomalejšího rozvoje elektromobility. V roce 2025 očekává BNEF u bateriových úložišť poprvé pokles plných nákladů na vyrobenou elektřinu pod hranici 100 USD/MWh.

Výhled LCOE pro větrné a solární elektrárny a pro bateriová úložiště. Zdroj: BNEF

Čínští výrobci drtí konkurenci

Za poklesem globálních plných nákladů na výrobu elektřiny z čistých technologií může podle BNEF zejména přebytek výrobních kapacit v Číně. Ta dokáže vyrábět "čistou" elektřinu o 11 až 64 % levněji než zbylé zkoumané země.

"Například elektřina vyrobená z větrných elektráren na pevnině je zde o 24 % nižší než je globální benchmark ve výši 38 USD/MWh. Zatímco ceny větrných turbín v Číně klesají, ve zbytku světa od roku 2020 vzrostly. Index ceny větrných turbín BNEF ukazuje, že náklady na jednotlivé komponenty v roce 2025 klesnou, ale výrobci si zřejmě podrží vysoké ceny, aby zlepšili své marže," dodal BNEF.

V horizontu roku 2025 očekávají výzkumníci z BNEF pokles globálního benchmarku pro LCOE pevninských větrných elektráren o 26 %, mořských větrných elektráren o 22 %, solárních elektráren o 31 % a u bateriových úložišť dokonce o 50 %.

"Čína exportuje zelené technologie tak levně, že zbytek světa uvažuje o budování bariér, aby ochránil vlastní průmysl. Celkový trend poklesu nákladů je ale tak silný, že jej nikdo, ani prezident Trump, nedokáže zastavit," dodal BNEF.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(29)
Milan Vaněček
15. únor 2025, 14:08

Fotovoltaika, větrné elektrárny a bateriová úložiště elektřiny vítězí díky 3 faktorům:

1) jsou neustále levnější, s delší životností a vyšší účinností

2) jsou recyklovatelné, umožňují cirkulární ekonomiku, neníčí zdroje energie

3) poskytují čistou elektřinu bez nebezpečných emisí a nebezpečného odpadu

Jedině díky tomu zvítězí, technický pokrok nikdo nezastaví. Jen je zapotřebí zcela ukončit finanční dotace do nich. Ve velké většině světa to není zapotřebí, chce to jen čas, nespěchat, tyto nové technologie potřebují ještě tak 10 let. Staré technologie musíme nechat dožít a udržovat v chodu ještě 10 či 20, některé i 30 let.

Milan Vaněček
15. únor 2025, 14:26

A samozřejmě, ty staré technologie výroby elektřiny zůstanou s námi, jen bude jejich význam stále klesat, ale nezaniknou, Ale přírůstky nových elektráren ve světě budou za

20-40 let jen díky obnovitelným zdrojům elektřiny.

Energetický přechod trvá 50-60 let a začal v tomto století.

Jen jedna nejstarší technologie velkovýroby elektřiny tu bude s námi neustále-vodní elektrárny.

Jirka94535
16. únor 2025, 10:23

Je otázka, jak by se vyvíjely náklady v Číně kdyby......

"Čína je největším spotřebitelem uhlí na světě a na celosvětově zahájené výstavbě uhelných elektráren se loni podílela 93 procenty. " Viz článek kousek pod.

Petr prochaska
16. únor 2025, 11:12

Čína nyní jede co se týče nových zdrojů OZE+uhlí, JE lze skoro zanedbat. Ekonomicky je to nejefektivnější varianta. Do budoucna převáží OZE a budou utlumovat uhlí. To ale samozřejmě nebudou rušit a budou ho mít jako zálohu.

Omega
16. únor 2025, 15:13

Nezvítězí, protože poskytují drahou elektřinu. Je zcela jedno jak pokrokové ty technologie jsou.

Ekonomika mluví jasně - jestli pro spotřebu 10 GW musím postavit 40GW FWE + 20 GW VTE + 8GW plynové + baterie - tak se na cenu 40$/MWh prostě nedostaneme.

BNEF je lobistická organizace za FVE+VTE - ale v těch jejich prezentacích uznávají potřebu "špičkových" elektráren z nějakých cca 800TWh dnes na 1600 TWh v roce 2050. A to se bude muset zaplatit. A protože to bude potřeba jen v 10% času, tak to nikdo komerčně provozovat nebude. Takže se ty náklady rozpočítají všem, což zdraží síť. Takže se dá předpokládat, že v roce 2050 bude cena elektřiny na faktuře dělat 25% ceny, co platíte za energii a 75% budou síťové poplatky. Potom už bude jedno, že elektřina stoji 30$, když stejně jako odběratel zaplatím 150$

Milan Vaněček
16. únor 2025, 16:43

Podívejte se historicky na záložní kapacity v Československé a pak v České síti. Ty v posledních alespoň 60 letech byly vždy zhruba dvojnásobek maximální spotřeby. Vždy něco nefungovalo, vždy se něco muselo opravovat či přestavovat,

když jsem to naposled počítal pro Českou republiku pro dobu kdy ještě nebyla žádná FVE tak to bylo cca 23 GW výrobní kapacity a zimní spotřeba max cca 13 GW. A to jsme měli Temelín i Dukovany.

A regulace sítě byla primitivní, žádné sofistikované počítačové řízení, jen centrální velín...

Číli vždy tu byla záloha taková aby když vypadne polovina výroby tak to stejně bude stačit... Samozřejmě za bolševika za velkých mrazů vypadla i více než polovina a pak byly uhelné prázdniny...

Takže vždy existovaly a nevyráběly elektrárny cca polovinu své maximální kapacity a distribuční poplatky tuto NADBYTEČNOST (díky tomu i vysokou robustnost) výrobních kapacit zaplatily a byly nízké.

Takže u nás by měl být řešitelné (viz popsaná dlouholetá realita), že obnovitelné zdroje mohou v některých okamžicích vyrábět jen třeba 10% spotřeby a zbytek dají fosilní zálohy (a u nás i jaderné zálohy po dobu do ukončení životnosti Temelína někdy po roce 2060, ale většinou i v těch případech bude levnější dovoz).

Ale výhledově většinu elektřiny budeme vyrábět levně a čistě pomocí OZE...

Jen se EU musí zbavit uhlíkové hysterie a uhlíkových odpustků a musí skončit válka ...

Omega
16. únor 2025, 22:03

No udělal jsem si několik simulací na základě dat o počasí s hlediskem nejlevnější elektřiny pro koncového uživatele. Výsledek byl jednoznačný. Nejlevnější varianta byla 7 GW jádro + FVE/VTE/Vodní/přečerpávací/baterie/bioplyn/plyn

Všechny ostatní varianty byli dražší pro koncové uživatele. A ani jedna se s cenou nedostala pod průměr 90/MWh v průběhu roku (a to ani při snížení ceny baterií a FVE na 50%].

Milan Vaněček
17. únor 2025, 12:23

Tak tady je vidět jak ty Vaše varianty a další podobné výpočty jsou nesmyslné. Kde máte u nás 7 GW levných, již zaplacených a odepsaných JE? Nikde, a jak šíleně drahý a kdy budou Dukovany 2 nikdo neví.

Kde máte náš zdaleka nejlevnější a jediný (DOMÁCÍ) zdroj elektřiny=hnědouhelné elektrárny, teď už mnohem čistší než bývaly, samozřejmě dalšíčistý domácí zdroj je naše slunce, vítr a voda a bio....

Jen z domácích zdrojů můžete vybudovat skutečnou energetickou nezávislost.

Levnou elektřinu v EU můžete mít pouze, když zrušíte povinné uhlíkové povolenky, to snad už každý chápe (i ti co z toho mají miliardové zisky a proto se povolenek, co nejvyšších, drží zuby nehty).

Uhlíkové apokalipsy se už bojí snad jen pár lidí v EU, většinou navázaných na ty, co mají z povolenek stamiliardové zisky.

Že fotovoltaika klesne na 1/2 a baterie mnohem více, to je též zřejmé, když sledujete technický pokrok.

Zanechte těch cvičení a zapněte zdravý selský rozum.

Richard Vacek
15. únor 2025, 14:37

Bohužel tyto OZE zdroje jsou občasné a proto se jejich výhoda projevuje tam, kde občasnost nevadí. Ve vyspělých zemích nemůže společnost na těchto zdrojích fungovat. Není možné čekat až zafouká nebo až přejde mrak.

Tam, kde se o to pokoušejí (dobrý příklad je třeba Německo), potřebují další (fosilní) zdroje jako zálohu. Tyto zdroje čekají kdy je bude potřeba spustit a i to čekání se musí zaplatit. Takový celek vede k energetickému mixu, který poskytuje nejvyšší cenu elektřiny na světě.

Alternativní "tradiční" přístup vidíme ve Francii, která díky jaderným elektrárnám dokáže uspokojit potřeby rozvinuté společnosti a jen tak mimochodem produkovat elektřinu za velmi nízké produkce CO2. To je něco, o čem se OZE Německu může jen zdát.

Petr Kasan
15. únor 2025, 15:51

Blbé je, že to muselo dojít takhle daleko, aby došlo k obratu.

I tak se ale domnívám, že ve vzdálené budoucnosti, až vybředneme z energetiky řízené ideologií, nás čeká plus mínus kombinace jádro + OZE zálohované plynem + bateriová úložiště.

Richard Vacek
15. únor 2025, 16:13

Tak to já předpokládám v budoucnosti jaderné (klasické + rychlé) elektrárny + něco vyrovnávacího výkonu.

OZE zdroje (FV+ vítr), které se dnes používají proto, že umožní rychlou instalaci, časem ztratí na významu. Nebudou potřeba, protože jaderné elektrárny je zcela (tedy i cenově) vytlačí.

Milan Vaněček
15. únor 2025, 18:26

Pane Vacek, jaderné elektrárny elektrického výkonu cca 500 MW existují již zhruba třičtvrtě století. To by mělo stačit na energetický přechod.

Ale žádný jaderný energetický přechod nenastal, nastalo jen pár havarií, vysoké zdražení ceny nové JE a neustálé prodlužování doby výstavby. Nenastal žádný pokrok v praktické recyklaci, naopak, EU chce urychleně budovat trvalá úložiště jaderného odpadu.

Nevyřešila se bezpečnosti JE při dlouhotrvajícím (týden a více) odpojení od vnějších zdrojů elektřiny pro chlazení reaktoru (třeba z důvodů válečných).

Jaderné elektrárny nesplňují ani jedno z kriterií, které jsem zde uvedl.

Naproti tomu vodní a fotovoltaické elektrárny splňují všechna tři kriteria. Větrné elektrárny zatím ještě ne, ale udělaly už velký pokrok.

A obrovský pokrok dělá Li bateriová akumulace (zatím má ještě cca 10 let zpoždění za fotovoltaikou) a budou dělat v energetice i průtočné baterie (z principu levnější, mnohem delší životnost i počet cyklů a umožňující ekonomicky i mnohem delší akumulaci než klasické Li baterie).

Kdysi potřebovala baterie snad jen auta a železnice, nyní jsou baterie naprosto všude v běžném životě. Nevšiml jste si toho? A v energetice to taky bude během 20 let (dříve než se postaví jedna JE). A budete mít "Váš oblíbený baseload" třeba z fotovoltaiky+baterie.

Emil
15. únor 2025, 20:10

1) Ostatní elektrárny existují ještě výrazně déle, Vaněčku, takže vaší "logikou" by to i u nich "mělo stačit na energetický přechod".

2) "Vysoké zdražení ceny nové JE a neustálé prodlužování doby výstavby" nastalo jen tam, kde se prakticky stavět přestalo, v částech světa kde se kontinuálně staví nastal pravý opak toho co vy tvrdíte.

3) Pokrok v praktické recyklaci samozřejmě nastal také, opět tam kde se jaderná energetika rozvíjí, že vy o něm nevíte nebo to předstíráte neznamená že nenastal

4) Řešení dlouhotrvajícího odpojení od vnějších zdrojů elektřiny samozřejmě rovněž existuje, reálně ale nic takového nenastává.

5) Vašimi vlastními slovy: "proč pořád diskutujete to, co nedokážete posoudit a čemu nerozumíte?"

Milan Vaněček
15. únor 2025, 20:28

Takže Emil jako obvykle-žádné argumenty, chápu, je pro něj těžko argumentovat když realita je taková jaká je. Zvlášť jeho bod 4) je úsměvný (spíš tragikomický). Viděli jsme to ve Fukušimě, dvě jaderné elektrárny cca 10 km od sebe, obě zaplaveny tsunami, v té známé víme jak to dopadlo bez elektřiny,

v té druhé se jim podařilo natáhnout elektrický kabel, obnovit chlazení a protavení reaktorových nádob zabránit

Emil
15. únor 2025, 21:16

1) Že máte problém s chápáním psaného textu je váš problém, Vaněčku, argumentů jsem napsal celou řadu, ještě jsem vám je očísloval abyste se v nich dokázal zorientovat - pochopitelně marně.

2) Jestli je tu něco "úsměvné" (kdyby to nebylo spíš k pláči), tak vyvozovat že se nevyřešilo "dlouhotrvající odpojení od vnějších zdrojů elektřiny" z elektrárny ze 70. let minulého století. Zvlášť u člověka, který vyskakuje jak čertík z krabičky, pokud u jiných zdrojů někdo použije třeba jen pět let stará data.

Petr Kasan
15. únor 2025, 23:26

Pane Vaněčku, takhle myšlenkově zacyklený jak veverka v kole... čtete někdy po sobě, co píšete?

Jestli má můj mozek v osmdesáti fungovat takhle, to bych raději odpočíval pod drnem.

Richard Vacek
16. únor 2025, 06:51

Vy vidíte jen baterie, ale k tomu potřebujete měniče - tedy výkonnou elektroniku, která rovněž podléhá stárnutí a cca každých 15 let končí jako elektroodpad. Srovnejte si to s nafázovaným generátorem, který nic takového nepotřebuje a současně jeho moment setrvačnosti přispívá ke stabilizaci sítě.

Milan Vaněček
16. únor 2025, 11:02

Pane Vacek, ten Váš "nafázovaný generátor" musíte neustále hlídat, servisovat, opravovat, na rozdíl od střídače. A jestli to nevíte, brzy budou v masově rozšířené střídače SiC, ktarý vydrží mnohem. mnohem déle, i vyšší napětí.

Kdyby se ČR více zapojila do tohoto biznisu v Rožnově, tak by to bylo užitečnější než přidávat dotace na fotovoltaiku.

Dotace musí být ukončeny, kdo je potřebuje u tak etablovaných technologií jako je fotovoltaika nebo jaderná energetika, tak je neschopný, musí skončit.

-
15. únor 2025, 18:27

No osobně si myslím, že to bude přesně opačně. Dosáhneme takových jarních, letních a podzimních přebytků OZE. Že široce rozvinutá bateriová a jiná akumulace zvládne i zimu s pár plynovými či vodíkovými zdroji. A to do okamžiku , než zvládneme jadernou fúzi. Štěpení jádra bude ukončeno.

Petr Kasan
15. únor 2025, 23:20

@Richard Vacek 15. únor 2025, 16:13

To souhlasím, pokud budou budoucí JE dostatečně flexibilní a regulovatelné. Myslím, že pro soláry místo zůstane i tak - koncept výroby v místě spotřeby, FVE panel jako "běžná" součást střešní krytiny (případně krytina samotná)...

Josef
16. únor 2025, 12:21

K obratu již došlo dávno, protože jaderné elektrárny jsou v Evropě v útlumu od konce let osmdesátých a nic na to nové plný nemění. A bylo to dávno pře současným rozvojem OZE a plynovou krizí.

Bob
16. únor 2025, 16:17

V odkazu článek, jak se dekarbonizace (ne)povedla na jednom Kanárském ostrově, přestože tam mají ideální přírodní podmínky pro OZE a měli i "dost" akumulace:

medium.seznam.cz/clanek/petr-dusek-dekarbonizace-kanarskeho-ostrova-se-opravdu-vydarila-az-na-ty-diesely

Milan Vaněček
16. únor 2025, 16:45

Bob a Petr Dušek nás zásobují večerníčky Pata a Mata.

Bob
16. únor 2025, 17:09

Na rozdíl od dojmů p. Vaněčka jsou v článku odkazy na zdroje, kde si můžete čísla ověřit.

Mají tam koeficient využití VtE krásných 49% a dospěli k ceně elektřiny 800 €/MWh a produkci CO2/MWh horší, než u nás.

Jaroslav Loudil
15. únor 2025, 18:07

Čína je už dnes jedničkou v podstatě ve všem : Za USA zatím zaostává ještě v kosmonautice asi o 2 až 4 roky. První Číňan bude po Měsíci nejspíše chodit 2030. Poté stavba měsíční základny. Měsíční raketa CZ- 10 rychle postupuje ve vývoji. První start 2026. Motory prvního stupně odzkoušeny loni.

Milan Vaněček
15. únor 2025, 20:30

V 2030 už bude někdo z USA na Marsu. Elon Musk se Space X to dokáží.

Jirka94535
16. únor 2025, 10:16

Ještě nebyli na Měsíci , v tomto století, aby mě někdo nechytil za slovo.

"Raketa SLS, která bývá označována jako SLS BLock 1B má vynášet moduly lunární kosmické stanice určené k dlouhodobému průzkumu Měsíce a k vyšlapání budoucích cest k Marsu." Zdroj "kosmonautix".

Bych to viděl nejdříve 2035 spíše 40 a dále, jen můj názor.

Jaroslav Loudil
17. únor 2025, 23:06

Pane Vaněček, raketa Super Heavy pana Muska odstartovala již 7 krát a jen jednou zcela úspěšně. Na oběžnou dráhu se zatím nedostala. K Marsu se letí skoro 2 roky, opravdu počítáte, že tedy 2028 = za 3 roky nastoupí lídé do rakety k letu na Mars ?? aby tam přistáli 2030 ? Já rozhodně nikoli.

Milan Vaněček
16. únor 2025, 11:18

Abych se vrátil k tématu článku: fotovoltaika splňuje všechna kriteria k tomu aby POSTUPNĚ, pozvolna, bez takových šílených lupičských akcí jako byla česká podpora v roce 2009-10 či současná zbytečná podpora z peněz vybraných za uhlíkové odpustky,

přidávala čistou a levnou elektřinu pro velmi pozvolna zvyšující se potřeby průmyslu, dopravy i domácností.

To je cesta obrovských ekonomik Číny, USA i Indie, a všechny tyto ekonomiky sází na vlastní výrobu FV panelů a střidačů (na rozdíl od EU).

Ale občany zajímají ceny elektřiny TEĎ, ne sliby co bude za 20 let.

A aby byly ceny elektřiny opět přijatelně nízké, jako byly před kovidovou pohromou, je nutné

1) mír v Evropě - to se snad letos díky USA povede

2) skončit se sebezraňováním průmyslu (a občanů) EU vysokými uhlíkovými odpustky.

Na to jsou 2 cesty-buď zastropovat jejich výši cca 10 EUR/t

nebo je nestahovat podle "plánu" ale naopak dát jich volně do oběhu na podporu průmyslu obrovské množství aby cena automaticky klesla.

To ale musí udělat evropská komise sama a současná to neudělá a další volby jsou daleko...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se