Domů
Akumulace energie
DONG jako první zkombinuje offshore větrný park s bateriovým úložištěm
Offshore větrné turbíny. Autor: DONG Energy A/S

DONG jako první zkombinuje offshore větrný park s bateriovým úložištěm

Offshore větrný park Burbo Bank o výkonu 90 MW dánské energetické společnosti DONG Energy bude do konce roku rozšířen o bateriové úložiště o výkonu 2 MW. Jedná se o historicky první offshore větrnou elektrárnu schopnou poskytovat frekvenční regulaci soustavy prostřednictvím bateriového akumulátoru.

Bateriový systém s výkonem 2 MW a kapacitou 2 MWh přidružený k offshore větrnému parku nedaleko Liverpoolu bude od konce letošního roku pomáhat udržovat stabilitu britské sítě. Dodavatelem bateriového systému bude společnost ABB. Podle tiskového zprávy společnosti umožňuje kombinace bateriového úložiště a větrné energetiky rychlou a nákladově efektivní regulací frekvence, což umožní šetřit peníze spotřebitelů.

Bateriové úložiště bude součástí první fáze větrného parku Burbo Bank o instalovaném výkonu 90 MW uvedeného do provozu v roce 2007. V této první fázi byly použity turbíny o výkonu 3,6 MW. V květnu byla uvedena do provozu druhá fáze s výkonem 256 MW, která využívá světově největších větrných turbín společnosti Vestas  V164-8.0 MW.

Význam regulace frekvence v Británii roste

Regulace frekvence je pro provozovatele přenosové soustavy ve Spojeném království, společnost National Grid, jednou z největších výzev, kterým bude v blízké budoucnosti čelit.

National Grid již v reakci na rostoucí podíl intermitentních zdrojů v soustavě zavedl například novou kategorii regulace frekvence tzv. vylepšenou regulaci frekvence (Enhanced Frequency Response – EFR), která bude zajišťována bateriovými úložišti.

„S tím, jak se proměňuje energetický mix Velké Británie, budou k zajištění stabilních a bezpečných dodávek elektřiny více zapotřebí flexibilní zdroje schopné rychlé reakce. Jsem potěšen řešením, se kterým přišla společnost DONG Energy. Úložiště energie propojené s offshore větrnou elektrárnou nám pomůže v každodenním provozu udržovat frekvenci britské soustavy na 50 Hz,“ prohlásil Richard Smith, vedoucí síťových služeb společnosti National Grid.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.