Německo zprovoznilo největší evropskou baterii, má pomoci v integraci větrných elektráren
Společnost Eneco uvedla do provozu největší baterii s instalovaným výkonem 48 MW a kapacitou přes 50 MWh. Baterii umístěnou na severu Německa u dánských hranic chce provozovatel nabídnout na trh s primární regulací a také díky ní vyrovnávat výrobu OZE a zejména větrných elektráren. Jen za měsíc duben v Německu přibylo 545 MW nového instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích, které již překonaly pomyslnou metu 100 GW.
Dánská společnost Eneco společně se společností Mitshubishi zprovoznila v německém Jardenlundu největší bateriové úložiště v Evropě s instalovaným výkonem 48 MW (největší na světě s 100MW/129 MWh je v Austrálii). Bateriové úložiště tvoří zhruba 10 tisíc lithium-iontových článků o celkové kapacitě přes 50 MWh. Eneco se chce s úložištěm uplatnit zejména na trhu s primární regulací, ovšem chystá také pilotní projekt s větrnými elektrárnami.
Vzhledem k tomu, že oblast na severu Německa je bohatá na tento typ zdroje, tak Eneco a Mitsubishi zkoumají možnost propojení místních větrných elektráren s bateriovým úložištěm, které by umožnilo dočasné skladování v případě nadměrné produkce a zabránilo tak omezování výroby větrné energie.
Německý trh s bateriemi se rychle rozvíjí a má se v letošním roce téměř zdvojnásobit o více než 300 MW, přičemž další projekty o kapacitě 100 MW by měly být připojeny počátkem příštího roku.
Instalovaný výkon OZE v Německu roste
Kromě baterií, které pomáhají regulovat výrobu OZE, roste v Německu také instalovaný výkon samotných obnovitelných zdrojů. Během měsíce dubna byly připojeny zdroje o výkonu 545 MW, z čehož 320 MW tvořily onshore větrné elektrárny a 225 MW elektrárny solární. Během posledního roku pak vyrostlo 1465 MW onshore větrných elektráren a 803 MW solárních elektráren – díky tomu německé OZE již v průběhu tohoto února překročily 100 GW instalovaného výkonu.
Výstavba solárních elektráren, kterých je v Německu zatím 43,8 GW, opět ožívá a zdá se, že by v tomto roce mohl být naplněn vládní cíl ročního přírůstku 2,5 GW. Za rok 2017 přitom přírůstek instalovaného výkonu solárních elektráren činil 1,75 GW.
V květnu solární elektrárny zaznamenaly rekordní měsíční výrobu na úrovni 6 TWh, přičemž v nejpříznivějším období dodávaly do sítě 30 GW výkonu.
{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“from“:“2018-05-01″,“to“:“2018-05-31″,“caption“:“Výroba elektřiny v Německu.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-05-01″,“end_date“:“2018-05-31″}
Zdroj úvodní fotografie: Eneco
Mohlo by vás zajímat:
50 MW v batérii je len kvapkou v mori voči 100 GW v OZE. Jedine efektívne je využitie pre poskytovanie primárnej regulácie výkonu. Je nereálne týmto spôsobom odregulovať odchýlku vo výrobe veterných elektrární. Jedine čo sa môže dosiahnuť tak odoberať elektrinu v určitom časovom úseku takmer zadarmo, resp. aj s príspevkom prevádzkovateľa sústavy pre dosiahnutie vyššej profitability projektu.
Pro primární regulaci výkonu se potřebuje zhruba 10% odběru, tj. v případě Německa by to bylo okolo 6 GW/6GWh baterií. 50 MW je 1/120, není to moc, ale svůj účel to plní a budování takových zařízení je rychlé a jednoduché. Viděl jsem odhady, že v Německu se letos má zprovoznit okolo 1 GW výkonu bateriových úložišť. To už zanedbatelné není, i když velká část bude instalována za jiným účelem, např. pro zvýšení % samospotřeby u střešní FV.
Je postačujúce 5% primárnej regulácie výkonu. Ale treba zobrať do úvahy, že spomínaná 48 MW batéria dá max. 24 MW PRV. S rezervou 20 MW. Ak by mala vykrývať odchýlky OZE tak by hlavne potrebovala vyššiu kapacitu min. na úrovni 10 násobku inštalovaného výkonu. Takže ak by Nemci chceli vykrývať odchýlky vo výške min. 10 % výkonu OZE, tak by potrebovali do roku 2025 mať v batériách 6 GW s kapacitou 60 GWh a to už asi bude musieť niekto zaplatiť. Článok vraví o najväčšej batérii v Európe a potrebovali by ich cca 150 s 1200x väčšou kapacitou. Beriem to skôr ako určitú alternatívu k existujúcim technológiám pre PRV na točivých strojoch, ktoré v súčasnosti nepotrebujú žiadne drahé investície, a stačí ich len používať. Je to jednoducho investičný projekt, ktorý má v súčasnosti svoju rentabilitu.
Jak velká byla investice do tohoto úložiště? Jednalo se o ryze soukromou investici, nebo byla část investice hrazena z dotací?
Stále víc to vypadá, že EU spotřebitelský systém dotací do energetiky byl totálně na hov.. a 80% globálních OZE budou soláry, jejichž exportní výrobu si zajistila hlavně Čína s levnou uhelnou elektřinou a podporou pro stavbu továren.
Tleskám každému dobrému řešení přebytku/nedostatku výkonu OZE, které řeší předešlou aroganci v posílání výkonových přebytků sousedním státům. U bateriových úložišť je sympatická možnost umístit je téměř všude, poblíž odběru. Jediné, co si troufám tvrdit že nastane, je zbytečné použití lithia do stacionární baterie zvyšuje jejich poptávku po světových zdrojích a dlouhodobě i jejich cenu. Tento prvek by měl být vyhrazen "mobilním aplikacím" jako jsou dopravní prostředky, protože je relativně lehký. Baterie na bázi síry, olova a niklu (o kterých zdejší autoři článků již leccos napsali) by měly být podle mého upřednostňovány.
Konkurenční boj různých technologií v bateriích je nutný pro rozvoj masové výroby. Těch hodně potřebných 6 GW/GWh pro OZE jak odhaduje pan Veselý bude mít Německo už okolo 2025. Ale v té době již německé automobilky budou potřebovat (a zajistí si) přes 100 GWh ročně baterií pro své nové automobily. Takže těch 6 GW se v tom lehce stratí. Naopak, automobily vytvoří novou velkou skladovací kapacitu, i když ji bude ochotno poskytnout třeba jen 10% automobilistů ("elektromobilistů").
Energetická společnost E.ON uvedla v Mydlovarech do zkušebního provozu velkokapacitní systém pro ukládání energie. S kapacitou až 1,75 MWh jde o největší zařízení svého druhu u nás. Celková investice dosáhla výše 24 milionů Kč.........Kapacita bateriového úložiště umístěného v areálu teplárny je až 1,75 MWh (megawatthodina), což z baterie v Mydlovarech dělá největší zařízení svého druhu v České republice. Kapacita by dokázala pokrýt denní spotřebu elektrické energie přibližně stovky běžných rodinných domů.
Bude-li zkušební provoz úspěšný, může se kapacita baterie na jihu Čech postupně navýšit až na 10 MWh.
Úložiště v jihočeských Mydlovarech navazuje na aktivity mateřského koncernu E.ON v jiných zemích Evropy, kde energetická společnost působí. Od loňského roku E.ON provozuje bateriové úložiště o kapacitě pět MWh v anglickém Sheffieldu. Jedním z nejstarších projektů tohoto typu jsou dvě velkokapacitní bateriové jednotky pro akumulaci energie na severoněmeckém ostrově Pellworm, které koncern provozuje již od roku 2014. Na ostrově v Severním moři stabilizují distribuční síť a umožňují co nejefektivnější využití energie z místních obnovitelných zdrojů.
unor 2018
Je to project společností Eneco a Mitsubishi, podle dostupných informací s podporou spolkové země Schleswig-Holstein. Výši podpory jsem nikde nenašel. Jde o pilotní projekt tzn. jde o to prokázat, že takové úložiště je schopné fungovat i v reálném provozu. Proto mají takovéto státní příspěvky velký význam - příští investice se v ideálním případě již obejdou bez dalších státních financí. Když fouká vítr a svítí slunce, je možné na burze nakoupit elektřinu téměř zadarmo, občas dokonce za negativní ceny. Pokud tuto energii někdo uloží, může ji ve špičce prodat za nejvyšší tržní ceny...
Pilotních projektů na toto téma na severu naleznete poměrně hodně. Příklad za všechny: power to heat ve Flensburgu - přebytečnou energií se ohřívá voda dálkového topení.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se