Německo zprovoznilo největší evropskou baterii, má pomoci v integraci větrných elektráren

DomůNěmeckoNěmecko zprovoznilo největší evropskou baterii, má pomoci v integraci větrných elektráren

Společnost Eneco uvedla do provozu největší baterii s instalovaným výkonem 48 MW a kapacitou přes 50 MWh. Baterii umístěnou na severu Německa u dánských hranic chce provozovatel nabídnout na trh s primární regulací a také díky ní vyrovnávat výrobu OZE a zejména větrných elektráren. Jen za měsíc duben v Německu přibylo 545 MW nového instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích, které již překonaly pomyslnou metu 100 GW.

Dánská společnost Eneco společně se společností Mitshubishi zprovoznila v německém Jardenlundu největší bateriové úložiště v Evropě s instalovaným výkonem 48 MW (největší na světě s 100MW/129 MWh je v Austrálii). Bateriové úložiště tvoří zhruba 10 tisíc lithium-iontových článků o celkové kapacitě přes 50 MWh. Eneco se chce s úložištěm uplatnit zejména na trhu s primární regulací, ovšem chystá také pilotní projekt s větrnými elektrárnami.

Vzhledem k tomu, že oblast na severu Německa je bohatá na tento typ zdroje, tak Eneco a Mitsubishi zkoumají možnost propojení místních větrných elektráren s bateriovým úložištěm, které by umožnilo dočasné skladování v případě nadměrné produkce a zabránilo tak omezování výroby větrné energie.

Německý trh s bateriemi se rychle rozvíjí a má se v letošním roce téměř zdvojnásobit o více než 300 MW, přičemž další projekty o kapacitě 100 MW by měly být připojeny počátkem příštího roku.

Instalovaný výkon OZE v Německu roste

Kromě baterií, které pomáhají regulovat výrobu OZE, roste v Německu také instalovaný výkon samotných obnovitelných zdrojů. Během měsíce dubna byly připojeny zdroje o výkonu 545 MW, z čehož 320 MW tvořily onshore větrné elektrárny a 225 MW elektrárny solární. Během posledního roku pak vyrostlo 1465 MW onshore větrných elektráren a 803 MW solárních elektráren – díky tomu německé OZE již v průběhu tohoto února překročily 100 GW instalovaného výkonu.

Výstavba solárních elektráren, kterých je v Německu zatím 43,8 GW, opět ožívá a zdá se, že by v tomto roce mohl být naplněn vládní cíl ročního přírůstku 2,5 GW. Za rok 2017 přitom přírůstek instalovaného výkonu solárních elektráren činil 1,75 GW.

V květnu solární elektrárny zaznamenaly rekordní měsíční výrobu na úrovni 6 TWh, přičemž v nejpříznivějším období dodávaly do sítě 30 GW výkonu.

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“from“:“2018-05-01″,“to“:“2018-05-31″,“caption“:“Výroba elektřiny v Německu.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-05-01″,“end_date“:“2018-05-31″}

Zdroj úvodní fotografie: Eneco