Domů
Elektrárny v Evropě
EDF odstaví jednu z posledních uhelných elektráren ve Velké Británii

EDF odstaví jednu z posledních uhelných elektráren ve Velké Británii

Společnost EDF Energy odstaví na konci září 2GW elektrárnu Cottam, jednu z posledních uhelných elektráren ve Velké Británii, která byla v provozu přes 50 let. Důvodem je zejména ekonomika provozu, jelikož elektrárna nebyla úspěšná v kapacitních aukcích. EDF Energy již zahájila diskuzi s odbory kvůli propuštění více než 150 pracovníků, kteří se starají o chod elektrárny.

Provozovatel britské uhelné elektrárny Cottam, společnost EDF Energy, minulý týden oznámila, že elektrárnu s výkonem 2 GW po 50 letech provozu odstaví, a to na konci září tohoto roku. EDF Energy v prohlášení uvedla, že důvodem je situace na trhu s elektřinou, který se v posledních letech vydal směrem dekarbonizace.

„Když byla elektrárna postavena, byla navržena tak, aby fungovala 30 let. Je to zásluha našich pracovníků, inženýrství a investic společnosti EDF Energy, že funguje již více než 50 let. Snaha o ústup od uhlí je zde již dlouho a my jsme se na uzavření důkladně připravili,“ řekl Andy Powell, manažer elektrárny Cottam.

Na rozdíl od West Burton A (druhé britské elektrárny EDF Energy v North Nottinghamshire s kapacitním kontraktem až do září 2021), elektrárna Cottam nebyla úspěšná v rámci kapacitního mechanismu, a proto by její provoz musela EDF Energy dotovat.

Za smutnou zprávu označily toto oznámení odbory kvůli 158 zaměstnancům elektrárny, kteří budou muset hledat nové uplatnění. EDF Energy již o tom s odboráři zahájila jednání a pro své pracovníky hledá jiné zařazení.

Britský odklon od uhlí

Kromě elektrárny Cottam je ve Velké Británii v provozu již jen 6 uhelných elektráren, které v provozu drží zejména kapacitní platby. Británie má ambici odstavit všechny uhelné elektrárny do roku 2025.

„Jsme si vědomi potřeby podporovat přechod k nízkouhlíkové energetice. Naším cílem je bezpečně a zodpovědně odstavit elektrárnu, chovat se zodpovědně k pracovníkům i životnímu prostředí a nadále být dobrým sousedem,“ dodal Powell.

Ještě v roce 2012 tvořila výroba z uhlí téměř 40 % britské výroby, za minulý rok však podíl klesl k 5 % na úkor obnovitelných zdrojů energie.

Zdroj úvodní fotografie: EDF Energy

Komentáře

(1)

Petr

12. únor 2019, 01:20

To bude asi nějaká náhoda, že Británii po staletích dojde uhlí a po 50ti letech doslouží generace uhelných elektráren zrovna v té samé době, kdy se díky CO2 náboženství konečně prosadí odpustkové povolenky a masově se rozjede jejich spekulativní obchodování za vyskočivší ceny.

Skoro jako by se židozednáři, po porážce hříšné katolické církve v minulém století, teď rozhodli začít všechny její špinavé metody včetně prodeje odpustků a zneužívání homosexuálů v mocenské striktuře znovu zavést do praxe v Evropě, tentokrát ve svém pokusu diktátorské potlačování hlasu původních místních obyvatel.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.