Domů
Elektrárny v Evropě
EDF odstaví jednu z posledních uhelných elektráren ve Velké Británii
Cottam power station (Zdroj: EDF energy)

EDF odstaví jednu z posledních uhelných elektráren ve Velké Británii

Společnost EDF Energy odstaví na konci září 2GW elektrárnu Cottam, jednu z posledních uhelných elektráren ve Velké Británii, která byla v provozu přes 50 let. Důvodem je zejména ekonomika provozu, jelikož elektrárna nebyla úspěšná v kapacitních aukcích. EDF Energy již zahájila diskuzi s odbory kvůli propuštění více než 150 pracovníků, kteří se starají o chod elektrárny.

Provozovatel britské uhelné elektrárny Cottam, společnost EDF Energy, minulý týden oznámila, že elektrárnu s výkonem 2 GW po 50 letech provozu odstaví, a to na konci září tohoto roku. EDF Energy v prohlášení uvedla, že důvodem je situace na trhu s elektřinou, který se v posledních letech vydal směrem dekarbonizace.

„Když byla elektrárna postavena, byla navržena tak, aby fungovala 30 let. Je to zásluha našich pracovníků, inženýrství a investic společnosti EDF Energy, že funguje již více než 50 let. Snaha o ústup od uhlí je zde již dlouho a my jsme se na uzavření důkladně připravili,“ řekl Andy Powell, manažer elektrárny Cottam.

Na rozdíl od West Burton A (druhé britské elektrárny EDF Energy v North Nottinghamshire s kapacitním kontraktem až do září 2021), elektrárna Cottam nebyla úspěšná v rámci kapacitního mechanismu, a proto by její provoz musela EDF Energy dotovat.

Za smutnou zprávu označily toto oznámení odbory kvůli 158 zaměstnancům elektrárny, kteří budou muset hledat nové uplatnění. EDF Energy již o tom s odboráři zahájila jednání a pro své pracovníky hledá jiné zařazení.

Britský odklon od uhlí

Kromě elektrárny Cottam je ve Velké Británii v provozu již jen 6 uhelných elektráren, které v provozu drží zejména kapacitní platby. Británie má ambici odstavit všechny uhelné elektrárny do roku 2025.

„Jsme si vědomi potřeby podporovat přechod k nízkouhlíkové energetice. Naším cílem je bezpečně a zodpovědně odstavit elektrárnu, chovat se zodpovědně k pracovníkům i životnímu prostředí a nadále být dobrým sousedem,“ dodal Powell.

Ještě v roce 2012 tvořila výroba z uhlí téměř 40 % britské výroby, za minulý rok však podíl klesl k 5 % na úkor obnovitelných zdrojů energie.

Zdroj úvodní fotografie: EDF Energy

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
12. únor 2019, 01:20

To bude asi nějaká náhoda, že Británii po staletích dojde uhlí a po 50ti letech doslouží generace uhelných elektráren zrovna v té samé době, kdy se díky CO2 náboženství konečně prosadí odpustkové povolenky a masově se rozjede jejich spekulativní obchodování za vyskočivší ceny.

Skoro jako by se židozednáři, po porážce hříšné katolické církve v minulém století, teď rozhodli začít všechny její špinavé metody včetně prodeje odpustků a zneužívání homosexuálů v mocenské striktuře znovu zavést do praxe v Evropě, tentokrát ve svém pokusu diktátorské potlačování hlasu původních místních obyvatel.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se