Domů
Obnovitelné zdroje
Cena offshore větrných parků v Evropě klesá, v Belgii meziročně o více než třetinu

Cena offshore větrných parků v Evropě klesá, v Belgii meziročně o více než třetinu

Belgická vláda dospěla na konci minulého týdne k dohodě s developery tří nových offshore větrných elektráren, které mají u pobřeží země vyrůst do roku 2020. Provozovatelé těchto zdrojů budou za každou vyrobenou megawatthodinu elektrické energie inkasovat 79 EUR/MWh, což je výrazně méně ve srovnání s projekty schválenými v předchozím roce s cenou 138 EUR/MWh.

Offshore větrné parky Mermaid, Northwester II a Seastar s celkovým výkonem 716 MW mají být uvedeny do provozu mezi lety 2018 a 2020. Tyto projekty jsou součástí rozvoje offshore větrné energetiky v belgické části Severního moře, kde má být do roku 2020 v provozu přes 2 GW výkonu v offshore elektrárnách.

„Tato dohoda je dobrou zprávou pro všechny: je zaručena bezpečnost investic belgických společností, spotřebitelé zaplatí na svých účtech méně za offshore větrné elektrárny a naše země je jasně odhodlaná dosáhnout klimatických a energetických cílů pro rok 2020. S výstavbou těchto posledních tří větrných farem bude do roku 2020 v provozu 2200 MW výkonu v offshore větrných zdrojích.“

Marie Christine Marghem, belgická ministryně pro energetiku

Větrné parky budou mít garantovánu výkupní cenu 79 EUR/MWh v podobě contract for difference, kdy provozovatelé zdrojů obdrží k výnosům z prodeje elektrické energie prémii v podobě rozdílu mezi cenou na trhu a takzvanou strike price, tedy sjednanou cenou. V případě prodeje za vyšší ceny naopak provozovatelé zdrojů musí rozdíl zaplatit. Tímto způsobem budou zdroje podporovány po dobu 16 let s možným prodloužením o rok v případě nepříznivých povětrnostních podmínek.

Rozvoj větrné energetiky má Belgii pomoci přiblížit se svému cíli pro obnovitelné zdroje pro rok 2020. Podíl obnoviltených zdrojů na hrubé konečné spotřebě energie v zemi dosahoval v roce 2015 pouze 7,9 %, a k dosažení 13% cíle tak zemi stále scházelo 5,1 procentních bodů.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.