Domů
Obnovitelné zdroje
Cena offshore větrných parků v Evropě klesá, v Belgii meziročně o více než třetinu

Cena offshore větrných parků v Evropě klesá, v Belgii meziročně o více než třetinu

Belgická vláda dospěla na konci minulého týdne k dohodě s developery tří nových offshore větrných elektráren, které mají u pobřeží země vyrůst do roku 2020. Provozovatelé těchto zdrojů budou za každou vyrobenou megawatthodinu elektrické energie inkasovat 79 EUR/MWh, což je výrazně méně ve srovnání s projekty schválenými v předchozím roce s cenou 138 EUR/MWh.

Offshore větrné parky Mermaid, Northwester II a Seastar s celkovým výkonem 716 MW mají být uvedeny do provozu mezi lety 2018 a 2020. Tyto projekty jsou součástí rozvoje offshore větrné energetiky v belgické části Severního moře, kde má být do roku 2020 v provozu přes 2 GW výkonu v offshore elektrárnách.

„Tato dohoda je dobrou zprávou pro všechny: je zaručena bezpečnost investic belgických společností, spotřebitelé zaplatí na svých účtech méně za offshore větrné elektrárny a naše země je jasně odhodlaná dosáhnout klimatických a energetických cílů pro rok 2020. S výstavbou těchto posledních tří větrných farem bude do roku 2020 v provozu 2200 MW výkonu v offshore větrných zdrojích.“

Marie Christine Marghem, belgická ministryně pro energetiku

Větrné parky budou mít garantovánu výkupní cenu 79 EUR/MWh v podobě contract for difference, kdy provozovatelé zdrojů obdrží k výnosům z prodeje elektrické energie prémii v podobě rozdílu mezi cenou na trhu a takzvanou strike price, tedy sjednanou cenou. V případě prodeje za vyšší ceny naopak provozovatelé zdrojů musí rozdíl zaplatit. Tímto způsobem budou zdroje podporovány po dobu 16 let s možným prodloužením o rok v případě nepříznivých povětrnostních podmínek.

Rozvoj větrné energetiky má Belgii pomoci přiblížit se svému cíli pro obnovitelné zdroje pro rok 2020. Podíl obnoviltených zdrojů na hrubé konečné spotřebě energie v zemi dosahoval v roce 2015 pouze 7,9 %, a k dosažení 13% cíle tak zemi stále scházelo 5,1 procentních bodů.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.