Domů
Obnovitelné zdroje
Ceny na dodávku elektřiny z OZE v rámci PPA kontraktů v minulém čtvrtletí rostly v Evropě i Americe
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: Pixabay

Ceny na dodávku elektřiny z OZE v rámci PPA kontraktů v minulém čtvrtletí rostly v Evropě i Americe

Narušení dodavatelských řetězců, které v posledních měsících vedlo ke značnému navýšení cen řady komodit a produktů, již postupně dopadá i na cenu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Podle reportu společnosti LevelTen Energy, která pravidelně sleduje vývoj cen PPA kontraktů, ceny PPA kontraktů pro obnovitelné zdroje v posledním čtvrtletí loňského roku na evropském i americkém trhu opět rostly.

Kontrakty na dodávku elektrické energie, takzvané PPA (power purchase agreement), jsou oblíbeným nástrojem pro zajištění výkupu výroby elektrické energie z různých zdrojů, a to zejména v případě kdy zdroje nemohou získat zaručenou výkupní cenu či jinou formu provozní podpory. Vývoj cen uzavíraných PPA může investorům i odběratelům poskytnout důležitou informaci při rozhodování o výstavbě nových zdrojů elektřiny.

Vývoj cen PPA kontraktů ve svých pravidelných kvartálních reportech sleduje i společnost LevelTen Energy, a to na základě dohod uzavřených na jejich platformě LevelTen Energy Marketplace. Podle společnosti ceny v minulém kvartálu v průměru vzrostly, přičemž na evropském trhu se jednalo již o třetí čtvrtletí v pořadí, kdy ceny stouply.

Na vývoji cen se podle společnosti podepsala jak probíhající energetická krize, tak narušené dodavatelské řetězce, rostoucí ceny komodit a silná inflace či problémy s nedostatkem kapacity v distribučních a přenosových sítích, stejně tak i aukce pro OZE, které omezují nabídku na trhu s PPA.

Index P25, tedy průměrná cena pro 25 % nejlevnější nabídek, podle LevelTen Energy v Evropě v daném čtvrtletí vzrostl o 7,8 %. Na tomto růstu se zásadně podílely trhy s PPA ze solárních elektráren ve Španělsku, kde index vzrostl o 11,5 %, a v Itálii, kde se jednalo dokonce o 21 %.

„S velkoobchodními cenami tak vysoko, jak jsou, je prodej energie na velkoobchodní trhy s elektřinou pro developery obnovitelných zdrojů stále lákavějším. Developeři často prodají většinu z instalovaného výkonu projektu skrz PPA a zbylou část prodávají na velkoobchodním trhu – i přesto, že toto s sebou nese jistou míru rizika vzhledem ke kolísavým cenám elektřiny. S takto vysokými velkoobchodními cenami developeři navyšují ceny PPA, aby kompenzovali příjmy, kterých by jinak mohli docílit prodejem vyšší části výroby na denním trhu,“ říká Fred Carita, manažer pro developerské služby na evropském trhu.

Ceny PPA rostou i v Severní Americe

Evropský trh však není jediný, kde ceny PPA podle LevelTen Energy v uplynulém čtvrtletí rostly. Faktory přitom byly podobné jako v Evropě, a to zejména omezení v dodavatelských řetězcích a rostoucí ceny komodit, stejně jako regulatorní nejistoty a omezení v distribučních a přenosových soustavách. Podle indexu P25 vzrostly ceny PPA na severoamerickém trhu ve srovnání s loňským třetím kvartálem v průměru o 5,9 %.

Podobný vývoj společnost očekává i v následujících čtvrtletích, kdy inflace může vést k růstu nákladů na rozvoj obnovitelných zdrojů.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Martin Prokš
20. leden 2022, 13:02

Dobrý den,

Nevím kam to jinam napsat, s článkem to nesouvisí.

Agorameter asi mnozí znáte www .agora-energiewende. de

Zobrazte si prosím přelom 2020/2021, řekněme 15.12.2020-15.01.2021. Dále si zobrazte přelom 2021/2022 stejné časové rozpětí, 15.12.2021-15.12.2022. Porovnejte ta data. Doporučuji se soustředit na výrobu, vítr onshore, vítr offshore a slunce. Vše ostatní vypnout.

U toho větru a slunce bych to viděl nejspíše na technickou chybu na serveru, kde špatně bere datumy a buďto jen posílá špatná data, nebo v horším případě přepisuje přímo zdrojová data. To je evidentní chyba zpracování dat.

Ale u té spotřeby je to složitější, tam bych to asi na chybné zpracování dat nepředpokládal. V Německu se k 1.1.2022 něco stalo, že v podstatě lusknutím prstů snížili spotřebu. To není normální.

V každém případě data z agorameteru nejsou v současnosti důvěryhodná, přinejmenším než to opraví a vysvětlí.

Píšu i na agoru, ale nic si od toho neslibuji.

Vojtěch Mališ
20. leden 2022, 13:46

Snížení spotřeby - Několik továren v Německu kvůli vysokým cenám energií ohlásilo omezení provozu. Kolik to ale dělá v konkrétních číslech netuším

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/nemecko-ochromeni-prumyslu-drahe-energie_2201031740_kro

Martin Prokš
20. leden 2022, 13:58

Dobrý den,

Ano o tom vím, to se tu již několikrát uvádělo. Ale koukněte na tu míru a ten hodně ostrý pokles k 1.1.2022. To je hodně divné. Přeci neodstavili 6-10 GW továren v rozpětí několika hodin.

hlpb
21. leden 2022, 05:53

Nic zvláštního se neděje, a vše je na Agorametru OK. Ten pokles 1.1. je i v minulém roce. Rozdíl je jednoduše vysvětlitelný. Loni extrémně málo v lednu foukalo a svítilo letos je produkce elektřiny z větru o cca 30% vyšší a už zítra vítr vyrobí stejně jako za celý leden 2021, to samé FVE už dnes vyrobí FVE stejné množství EE jako loni za celý leden. Velký vliv na spotřebu má i velice teplá zima v letošním roce, proti chladné zimě loni.

Martin Prokš
21. leden 2022, 11:00

Dobrý den,

Rozhodně data v pořádku nejsou a za tím si stojím. Kdyby jste se jen trochu obtěžoval se na ta data z před roku kouknout jak jsem psal, tak by Vás na první pohled musel upoutat zlom v datech větru k 1.1.2021. A kdyby jste udělal porovnání jak jsem psal, ty grafy z přelomu roku před rokem a z přelomu roku letos - dal si ty grafy přes sebe, tak by jste tam tu chybu jasně viděl. Není možné aby vítr a slunce vyráběli před rokem identicky jako letost na minutu a na MW přesně stejně.

Data spotřeby opět kdyby jste se obtěžoval si dát přes sebe z před rokem a letos, tak by jste tam ten rozdíl také viděl. Ale tam to asi nebude chyba dat, to ukazuje, že se něco významného stalo v německé síti.

Na agoru jsem psal, ale jak jsem čekal bez jakékoli odezvy.

Martin Prokš
24. leden 2022, 21:36

Dobrý den,

Tak jsem jim trochu křivdil. Dnes se ozvali, poděkovali za upozornění na chybu, uznali že to je chyba dat a jdou ji řešit. Ano, koukám že už to je správně :-). Takže jsou ta data zase důvěryhodná.

Ohledně poklesu spotřeby souhlasí že to je zajímavé, přičítají to snížené aktivitě (menší spotřebě) průmyslu po novém roce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se