Domů
Obnovitelné zdroje
MPO: Notifikace obnovitelných zdrojů bude příští týden
Solární elektrárna

MPO: Notifikace obnovitelných zdrojů bude příští týden

Evropská komise vydá povolení k podpoře většiny obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Česku 28. listopadu. Provozovatelé OZE by na základě toho měli během příštího roku získat přes 40 miliard korun. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Schválením EK podmiňoval výplatu peněz Energetický regulační úřad.

Kvůli chybějícímu schválení EK, takzvané notifikaci, odmítal ERÚ podporu řadu měsíců vypsat už loni. Podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku.

Výplatu umožnil během nepřítomnosti předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové tehdejší místopředseda úřadu Jan Nehoda, jehož pak Vitásková odvolala z funkce. Vitásková už dříve uvedla, že většina podpory, která byla letos dosud vyplacena, byla vyplacena nezákonně.

„Dokud nemáme notifikaci v ruce, tak se pro nás nic nemění. To, že notifikace někdy budou, jsme už slyšeli mockrát,“ řekl dnes ČTK mluvčí ERÚ Vladimír Černý.

Uvedl, že pokud ale zdroje notifikaci skutečně obdrží, je úřad připraven vydat upravené cenové rozhodnutí, které bude s výplatou počítat. Vitásková se podle něj v záležitosti ještě dnes setká s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD).

ERÚ dříve uvedl, že chybějící notifikace se týkají obnovitelných zdrojů energie zprovozněných do konce roku 2012, dále kombinované výroby energie a tepla, výroby tepla a druhotných zdrojů.

Platná notifikační rozhodnutí jsou naopak podle úřadu už k dispozici k obnovitelným zdrojům energie zprovozněným v letech 2013 až 2015, malým vodním elektrárnám a bioplynovým stanicím uvedeným do provozu letos.

Podporu podporovaným zdrojům energie v Česku od roku 2013 vyplácí Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny.

Výše podpory vzrostla ze zhruba jedné miliardy korun vyplacené v roce 2006 na 43,5 miliardy korun vyplacených loni. Celkem tak bylo na podporu zelené energie od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno více než 205 miliard korun.

Solární teplárna v dánském městě Marstal. Autor: Erik Christensen
Ilustrační foto

Poskytnutá podpora obnovitelným zdrojům v ČR od roku 2006 (v mld. Kč)

rok výše podpory
2006 1,1
2007 1,47
2008 1,91
2009 2,62
2010 9,11
2011 32,15
2012 35,71
2013 37,46
2014 40,59
2015 43,51

Zdroj: ERÚ, od roku 2013 OTE.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Milan Vaněček
23. listopad 2016, 20:32

Jediná naděje českých spotřebitelů elektřiny je v tom, že

1)EK požaduje po ČR zavedení kontrol proti zamezení překompenzace spočívající v omezení budoucí podpory nebo zkrácení doby podpory v případě zjištění reálné překompenzace, chce kontrolu návratnosti po 10 letech (a je jisté, že návratnost FVE je lepší než 10 let a ne 15 či 20). Takže v letech po 2019-20 by podpora mohla velmi silně klesnout

2) EK konečně přišla na to že biopaliva první generace nejsou to správné a chce je omezit

Takže 45 miliard podpory OZE ročně by se mohlo smrsknout na méně než polovinu.

Tomáš Molek
24. listopad 2016, 09:03

Máte pravdu, podle mých informací skutečně k takové notifikaci spějeme... Jenže taková notifikace má i svá negativa. Přece jen se v období 2006 - 2012 v oblasti OZE nepostavil jen solární tunel a taková notifikace se dotkne všech obnovitelných zdrojů. Spousta obnovitelných zdrojů jako např. VtE nebo MVE ve snaze opticky snížit náklady využívala práci svépomocí nebo zdrojů svých mateřských či spřízněných společností, aby dosáhly na investiční úvěry. Takovéto náklady nejsou nikde zaneseny a složitě se prokazují. Jenže tyto zdroje mohou být také po 10 letech označeny za překompenzované, pokud se budou posuzovat pouze optikou návratnosti vztažené k oficiálně proinvestovaným výdajům.

Pokud v ČR chceme nárůst podílu OZE (dle Vašich příspěvků zde soudím, že je to i Vaše přání), tak zde musíme mít stabilní a motivující prostředí pro jejich rozvoj. Neustálé pochyby, retroaktivní zásahy a nejistota v oblasti podpory posledních let příhodné podmínky pro jejich rozvoj a důvěru v systém neposkytují.

ad2) tam je to naprosto zřejmé a není o čem diskutovat

Milan Vaněček
24. listopad 2016, 11:02

Nadměrná státní podpora soukromého podnikání v EU je zakázána. Když je to zjištěno, náprava stavu není žádná retroaktivita. Vypsaná hodnota podpory pro instalace "na polích" byla pro rok 2010 nejvyšší na světě, proto se u nás také v tomto roce nainstaloval největší výkon FVE přepočteno na počet obyvatel.

energetik
24. listopad 2016, 16:36

Tržní kompenzace pro narovnání trhu v ČEZku nazývaná jako "podpora" klesne a klesá, účet je v přebytku, ale několikrát zdaněný poplatek vybíraný pod záminkou podpory OZE neklesne, je zastropovaný. Museli by se sejít poslanci a odhlasovat to a to je v ČR na moc dlouho, navíc jim tem přebytek nevadí, ale hraje do karet:

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/podpora-zelene-energie-vykazuje-prebytek-stat-letos-usetri-1084799

nikdo
24. listopad 2016, 21:10

Ten clanek je vice nez 2 roky stary!?

Stanislav Zimny
25. listopad 2016, 00:10

Pokud by to bylo takto, tak vítězem jsou ti, kteří prodávali hotové FVE za 120 mil. Kč a víc za MWp ČEZu. A ti kteří stavěli levně, svépomocí, na vlastních pozemcích apod. vydělají daleko méně než počítali. To je nespravedlivé a demotivující a skoro bych řekl socialistické. Ještěže jsem na to byl moc líný a teď nemusím litovat :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se