Chystané aukce OZE v Indii by měly výrazně snížit cenu

DomůObnovitelné zdrojeChystané aukce OZE v Indii by měly výrazně snížit cenu

Odhadovaná cena pro aukci elektřiny z OZE je nižší, než bylo loňské minimum. Za poklesem stojí celosvětově nižší úrokové sazby, zlevnění technologie a konkurence developerů, kteří se chtějí uchytit na velkém trhu.

Podle informací jednoho zainteresovaného developera by ceny v indické aukci mohly být nižší než loni vysoutěžených 6 centů/kWh.

“Tento rok uvidíme, že se ceny dostanou pod hranici 4 rupií/kWh ( =5,5 centu pozn. redakce) a tato cena bude konkurenceschopná,“ uvádí Rahul Munjal, jednatel skupiny Hero Future Energies Pvt.

Jeho fima patří v Indii s instalovaným výkonem 360 MW v solárních a větrných elektrárnách mezi jednou z největších v oboru. Do března mají být vypsány 2 aukce a celkově se počítá s objemem přesahujícím 8 GW, který by měl být letos v Indii vysoutěžen.

Ze zkušeností z loňského roku je patrné, že vysoutěžená cena může být ještě nižší, když v Arabských Emirátech a v Chile byly vysoutěženy rekordní ceny, které se pohybují pod hranicí 3 centů za vyrobenou kilowatthodinu. To je v celosvětovém průměru poloviční cena oproti energii vyrobené z uhlí. Ovšem porovnávání cen z těchto zdrojů je nutno brát s jistou rezervou, protože elektřina z OZE má zcela jiný dopad na chování sítě, než energie z konvenčních zdrojů.

V letošním roce chce kromě Španělska vypsat aukce na OZE také Čína s Japonskem a celkový soutěžený objem energie by mohl dosáhnout dle Bloombergu až 25 GW.  V loňském roce došlo ke zlevnění panelů o 30 % a letos se očekává, že zlevní o dalších 20 %. Od roku 2009 zlevnily panely o více jak polovinu a Jenny Chase, solární analytik Bloombergu očekává, že by se letos měly panely prodávat okolo 32 centů/Wp.

Štítky: OZEIndieaukce