COVID-19 brzdí výstavbu obnovitelných zdrojů v Německu, chybí pracovníci

DomůObnovitelné zdrojeCOVID-19 brzdí výstavbu obnovitelných zdrojů v Německu, chybí pracovníci

Pandemie koronaviru dorazila pomalu ale jistě i do odvětví obnovitelných zdrojů u našeho západního souseda. Po zbrzdění dodávek materiálu z Číny, nemá nyní elektrárny kdo stavět.

Masová opatření proti šíření koronaviru se se zpožděním začínají projevovat i v energetice, a to i v německém sektoru obnovitelných zdrojů. Se zprávou přišly několik dní po sobě německý deník Tagesspiegel a web Pv-magazine.

Zatímco v prvních dvou měsících letošního roku došlo k poklesu produkce komponent pro solární a větrné projekty v Číně, v Německu se jejich nedostatek začíná projevovat až v posledních týdnech. Taiwan i Čína odhadují, že koncem března pojedou fabriky na solární panely a střídače po únorovém útlumu opět alespoň na 80 % své kapacity.

„Nicméně pokračující vlna koronaviru hrozí ekonomickou krizí se znatelným dopadem na výrobní sektor a na globální poptávku v měsících březnu a dubnu,“uvedla Corrine Lin, analytička PV Info Link.

V Německu nyní firmy EPC, které mají stavět zejména větší projekty v řádech MW, začínají apelovat na státní organizace, aby prodloužily termíny, dokdy projekty musí být připojené na síť. V současné době totiž žádné projekty nedosahují grid parity a drtivá většina je stavěna na vysoutěžených cenách v aukcích pro obnovitelné zdroje.

Ovšem součástí všech aukcí a garantované výkupní ceny je i termín, do kdy musí být elektrárna postavena. Vzhledem k postupnému zpřísňování přeshraničního pohybu, se mnoho východoevropských pracovníků vrátilo do svých domovů a německé fotovoltaické a větrné elektrárny nemá kdo postavit. Kromě toho také dochází ke zpožďování termínů dopravy komponentů na samotné stavby.

Proto německé sdružení městských společností, sdružující mimo jiné i lokální energetiky, už vyzvalo k prodloužení dob na výstavbu těchto projektů o rok, tak aby bylo možné elektrárnu k síti připojit později a zároveň dodávat energii za nesníženou výkupní cenu. Poněkud lepší situaci mají projekty na principu PPA, kde existuje možnost se dohodnout na posunutí termínu výstavby s investorem, se kterým projekční společnost smlouvu na výkup elektřiny uzavřela.