Domů
Obnovitelné zdroje
COVID-19 brzdí výstavbu obnovitelných zdrojů v Německu, chybí pracovníci

COVID-19 brzdí výstavbu obnovitelných zdrojů v Německu, chybí pracovníci

Pandemie koronaviru dorazila pomalu ale jistě i do odvětví obnovitelných zdrojů u našeho západního souseda. Po zbrzdění dodávek materiálu z Číny, nemá nyní elektrárny kdo stavět.

Masová opatření proti šíření koronaviru se se zpožděním začínají projevovat i v energetice, a to i v německém sektoru obnovitelných zdrojů. Se zprávou přišly několik dní po sobě německý deník Tagesspiegel a web Pv-magazine.

Zatímco v prvních dvou měsících letošního roku došlo k poklesu produkce komponent pro solární a větrné projekty v Číně, v Německu se jejich nedostatek začíná projevovat až v posledních týdnech. Taiwan i Čína odhadují, že koncem března pojedou fabriky na solární panely a střídače po únorovém útlumu opět alespoň na 80 % své kapacity.

„Nicméně pokračující vlna koronaviru hrozí ekonomickou krizí se znatelným dopadem na výrobní sektor a na globální poptávku v měsících březnu a dubnu,“uvedla Corrine Lin, analytička PV Info Link.

V Německu nyní firmy EPC, které mají stavět zejména větší projekty v řádech MW, začínají apelovat na státní organizace, aby prodloužily termíny, dokdy projekty musí být připojené na síť. V současné době totiž žádné projekty nedosahují grid parity a drtivá většina je stavěna na vysoutěžených cenách v aukcích pro obnovitelné zdroje.

Ovšem součástí všech aukcí a garantované výkupní ceny je i termín, do kdy musí být elektrárna postavena. Vzhledem k postupnému zpřísňování přeshraničního pohybu, se mnoho východoevropských pracovníků vrátilo do svých domovů a německé fotovoltaické a větrné elektrárny nemá kdo postavit. Kromě toho také dochází ke zpožďování termínů dopravy komponentů na samotné stavby.

Proto německé sdružení městských společností, sdružující mimo jiné i lokální energetiky, už vyzvalo k prodloužení dob na výstavbu těchto projektů o rok, tak aby bylo možné elektrárnu k síti připojit později a zároveň dodávat energii za nesníženou výkupní cenu. Poněkud lepší situaci mají projekty na principu PPA, kde existuje možnost se dohodnout na posunutí termínu výstavby s investorem, se kterým projekční společnost smlouvu na výkup elektřiny uzavřela.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Ivan Novák
25. březen 2020, 11:38

Rozmazlené dítě: v létě chci postýlku u okna, v zimě u kamen.

Jiří
26. březen 2020, 08:13

Opět krásný příklad, na čem stojí evropské OZE. Na dodávkách z Číny. Strkáme hlavu do písku, nezajímá nás kolik emisí, znečištění vod a totální devastace ŽP to stojí, ale hlavně že MY snižujeme emise co2. Stejně jako roušky a ventilatory bychom měli vyrábět komponenty pro OZE u nás, v EU! Vytěžit surovinu, získat totálním vyloužením a naslednou rafinací vzácné kovy, pak je metalurgicky zpracovat, a to vše v EU. Proč ne? Vždyť suroviny máme a technologicky to umíme, tedy uměli jsme, než jsme to vyvezli do Činy... a pak začít uvažovat - a hlavně počitat, jakého efektu pro "čistou" planetu jsme dosáhli.

Filip Kondapaneni
26. březen 2020, 19:40

Ale to je přeci logické. Průmyslová výroba čehokoliv v EU je svázána spoustou pravidel, která dělají výsledný produkt velmi drahým ve srovnání se zeměmi, kde se na to tak nekouká. A krásná slova o ekologii platí jen do momentu než se to musí zacvakat.

Jiří
26. březen 2020, 10:02

Ještě jeden odkaz k doplnění výše uvedeného:

https://ekonomickydenik.cz/nacher-neudrzitelne-aby-cela-zapadni-civilizace-fungovala-jen-sluzbach/

Minulá doba - posledních 30 let u nás - nás odnaučily se starat o náš blahobyt vlastní prací. A toto je důsledek. Včetně chybějících pracovníků na montáž FV. Chceme jen vydělávat a mít se lépe a nezajímá nás, kde skutečná hodnota vzniká a za jakých podmínek vzniká. A to nejsem ani obdivovatel švédské dívenky ani příznivec těch, kteří se přilepují k asfaltu "za lepší klima".

St
26. březen 2020, 17:32

Že se Ti Němci na to nevykašlou. Mají spoustu jaderných elektráren, které by mohli v klidu a pohodě provozovat... jenže...

Jo, jednu věc nechápu, jak to, že jim chybí lidi z východu? Vždyť jednak je tam nechtěli a speciálně si Německo vyjednalo výjimku z liberalizace pracovního trhu a hlavně mají tam spoustu inženýrů a doktorů, tak jistě nebudou mít problém s kvalifikovanou pracovní silou.

Filip
26. březen 2020, 19:45

Současná i minulá německá vláda nemá důvěru v nového německého člověka, nevěří, že by dokázala před tímto novým německým člověkem své JE ochránit. Proto stále mluví o nebezpečnosti JE, ale nemyslí tím tu provozní bezpečnost, ale jinou, fyzickou.

St
27. březen 2020, 17:27

Tak proč si je tam vzali? Chápu, že potřebují levnou pracovní sílu, ale dá rozum, že jistí jedinci z jistých zemí prostě nemají práci jakou svou hlavní životní náplň. Když už chtějí importovat, tak proč to neudělali jako Poláci, kteří si do země pozvali Ukrajince. S těmi v porovnání s tím co je nyní v Německu, žádné problémy nejsou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se