
Dálkové řízení fotovoltaik otevírá cestu k zásahům cizích mocností do dodávek elektřiny, varuje německý úřad
Končící německá vláda připravuje úpravu legislativy, která má umožnit dálkové řízení výkonu malých fotovoltaik. Důvodem jsou obavy o stabilitu tamní sítě, kterou neřízená dodávka z velkého počtu malých zdrojů může ohrozit. V případě přetížení soustavy by to eventuálně mohlo vést až k lokálním výpadkům dodávek, takzvaným brownoutům. S případným zapojením obřího počtu malých zdrojů do dálkové regulace však vyvstávají otázky o možné manipulaci těchto zdrojů cizími mocnostmi. Německý Spolkový úřad pro bezpečnost informační techniky tak varuje před „značným rizikovým potenciálem“.
Se stále rostoucím počtem fotovoltaických zdrojů v Německu rostou i obavy o bezpečnost provozu tamní elektrizační soustavy. Neřízené dodávky z velkého počtu malých zdrojů by podle tamního Spolkového svazu energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) mohly do budoucna způsobovat problémy s řízením soustavy. Podle šéfky svazu by v kritických situacích mohlo bez možnosti řídit tyto zdroje dokonce docházet k odpojování části soustavy. Tím by rovněž docházelo k brownoutům v některých částech Německa.
Toto riziko by mělo omezit právě zapojení malých fotovoltaik do procesu řízení soustavy a možnost jejich dálkové regulace. Spolu s BDEW tak tlačí na tamní vládu i jeden z provozovatelů přenosové soustavy, aby ještě před koncem mandátu přijala potřebnou úpravu legislativy. Současně však před tímto krokem varuje Spolkový úřad pro bezpečnost informační techniky (BSI). Velký počet střídačů, ale i dalších komponentů, používaných ve fotovoltaických zdrojích je vyráběn v Číně, což by podle úřadu mohlo čínské vládě nebo jiným subjektům umožnit narušit bezpečnost provozu německé soustavy skrz takováto zařízení připojená k internetu.
První incidenty jsou dle úřadu alarmující
Mluvčí úřadu tak podle serveru Clean Energy Wire varoval v nedávném rozhovoru pro deník Welt před značným rizikovým potenciálem. Podle deníku Welt byl úřad v posledních měsících alarmován sérií incidentů napříč celým světem, které byly spojeny se střídači jednoho z čínských výrobců. V těchto případech mělo docházet k dálkovému vypínání střídačů, kdy byli samovýrobci ponecháni bez dodávek elektřiny.
K varování úřadu se podle serveru vyjádřila i šéfka svazu BDEW. To podle ní potvrzuje naléhavost prosadit reformu souvisejícího německého zákona o energetice. Dále zdůraznila, že Německo musí realizovat národní zavádění chytrých elektroměrů, aby bylo řízení sítě pružnější.
"Návrh obsahuje důležitá opatření pro zmírnění špiček v dodávkách fotovoltaických elektráren, a tím i pro stabilizaci sítě," uvedla Kerstin Andreaeová, šéfka BDEW.
Mohlo by vás zajímat:
Provozovat jakýkoliv (čínský) střídač s neomezeným přístupem k Internetu skrze domácí síť je z bezpečnostního hlediska čiré bláznovství. Když už někdo touží vidět barevné grafíky výroby/spotřeby, tak jedině v lokální HA, která si vyčte data ze střídače po Modbusu.
HA a podobné věci stojí peníze navíc. Kdyby nastal nějaký geopolitický problém s Čínou, tak není problém odpojit střídač od internetu. Kdyby Číňan na dálku něco se střídačem provedl, tak už si u nich nikdy nikdo nic nekoupí a to oni vědí.
Ty peníze navíc jsou v řádu jednotek tisíc za Raspberry, nebo něco podobného. SW je k dispozici zadarmo.
Jasný, FVE stojí stovky tisíc a já nebudu mít cca 1000kč na RPI + 250kč na převodník. Nastavit HA není pro každého, ale když chci statistiky a vyšší řízení je potřeba tomu věnovat trochu času, nebo si mohu koupit za 4-5k něco hotového. Produktů je spousta.
Ono stačí jaké problémy způsobí neočekávaná aktualizace operačního systému windows řízená ze spřátelené mocnosti.
Jsou i jiné operační systémy, které vám pod rukama nedělají psí kusy.
Jo, taky jsem zkoušel Linux. Na "velkém" počítači kdysi a na Raspberry Pi.
Na tom velkém skončilo zkoušení live distribuce (prý se dalo provozovat vedle Windows) totální havárií a nutnosti znovu nainstalovat systém a vše. Naštěstí důležité jsem měl zálohováno.
Na Raspberry po počátku, až jsem si zvykl, nakonfiguroval (na několika místech systému s různými závislostmi) a našel přijatelné hardwarově málo náročné grafické prostředí, tak celkem OK.
Ale jen do další aktualizace systému s novým jádrem. Tam bylo zase vše jinak. Připojené zařízení (1-wire síť) mi přestalo fungovat a nastavení byla najednou v jiných částech systému a s jinou logikou.
Tož asi tak.
A to jsem odchován ještě DOSem, takže příkazová řádka mi není úplně cizí a někdy je i užitečná. Ale, že bych ji zrovna miloval, to ne. Proč myslíte, že si za těch časů hned každý instaloval souborový manažer? Aby nemusel používat příkazovou řádku a pamatovat si přesnou syntaxi příkazů.
@Bob 23. leden 2025, 11:01
No vidíte a já zase nainstalovat HA podle návodu pro nooby z připraveného image, hodil to na NUC, nainstaloval pár integrací, nastavil uživatelsky pár parametrů a jede to 2 roky bez problémů, včetně aktualizací.
Však já taky instaloval připravenou distribuci (image) pro Malinu. Akorát tam standardně není (nebylo) grafické rozhraní a to připojení 1-wire si musíte nakonfigurovat sám, včetně propojení s příslušnou databází a zobrazení na displeji pomocí příkazové řádky a podle vzoru si naprogramovat časové spouštění načítání a zápisu.
Ve Windows by to bylo podstatně jednodušší a komfortnější a není to jen kvůli nižšímu výkonu Maliny.
@Bob 23. leden 2025, 14:31
Jakou jste si vybral distribuce byla vaše volba, já si vybral noob friendly a problém nebyl:-)
Každopádně je možnost volby, ať již SW tak i HW.
Na Malině moc možností výběru systému nemáte.
Na "velkém" počítači je těch distribucí zase tak moc, včetně kombinací s grafickým prostředím, že nevíte, co vybrat. A každý Vám poradí něco jiného.
@Bob 23. leden 2025, 15:34
Já vám napsal moji reálnou zkušenost.
HA jsem si vybral během několika hodin pročítání fór a studování webu tvůrce, stejně tak vhodnost NUC pro můj případ a doporučení vyhnutí se malině.
V celkové ceně investice FVE je to prkotina a čas ukázal, že jsem se rozhodl dobře.
A jen dodám:
Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.
Správně nastavený střídač proud z FVE díky vysokému napětí do sítě nepustí. Stačí postihnout ty, co se střídači nelegálně manipulují.
Tady se ale jedná o to, že čínan, případně kdokoliv kdo se dostane do správy zařízení v cloudu a už se to tak stalo, vám může nahrát jakýkoliv firmware, připadně přenastavit jakákoliv nebezpečná nastavení. Plně odpovědný za to je vlastník FVE.
Zabezpečení je opravdu špatné.
Viz třeba tato přednáška etického hackra, který hackl většinu čínských systémů a bylo jim to celkem jedno.
www.youtube. com/watch?v=7T6I-VcWQ0o&t=1198s&pp=ygUkcGhvdG92b2x0YWljIGhhY2tpbmcgVmFuZ2VsaXMgU3R5a2Fz
Solax měl přes 220k zařízení, mohl si s nimi dělat co chtěl.
Pokud jedete přes čínský cloud, tak to je vaše volba.
A pokud to tak řeší instalační firmy, tak si EU musí dupnout, protože jde o dotované instalace. Výše je doporučováno ovládání přes HA.
Je celkem jedno jaký cloud to je. Díry se našli i u jiných. Stačí mít doma třeba robotický vysavaš, který je připojen na domácí WIFI a zase do cloudu. Drtivá většina lidí neví co je to VLAN a zabezpečení. Přesto vám jsou schopni nahrát do ostatních spotřebičů, včetně střídačů cokoliv. Klidně i do offline systémů jako je victron.
Instalační firmy jedou podle doporučení výrobce a distributora. Tak to to má cca 95% nainstalovaných FVE i po světě.
Díky moc za ten odkaz, velice zajímavé, doporučuji k shlédnutí i ostatním.
Mám Solax, který podle videa také nezůstal ušetřen :-)
Že se dá hacknout jsem si bohužel vyzkoušel na vlastní kůži - týden po instalaci, kdy jsme si s dodavatelem notovali, jak to pěkně šlape, jsem měl dům v totálním blackoutu. Způsobilo to přepnutí jednoho parametru, který kompletně odpojil střídač, a bylo vyloučeno, aby to někdo změnil omylem. Došlo k dodatečnému zabezpečení, upgrade firmware a od té doby se žádný incident nestal, ale je evidentní, že způsob se najde. Když to dokáže jednotlivec - etický hacker - musí to v pohodě zmáknout i skupiny napojené třeba na čínskou nebo ruskou vládu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se