Domů
Obnovitelné zdroje
Dálkové řízení fotovoltaik otevírá cestu k zásahům cizích mocností do dodávek elektřiny, varuje německý úřad
Střešní instalace fotovoltaické elektrárny
Zdroj: Pixabay

Dálkové řízení fotovoltaik otevírá cestu k zásahům cizích mocností do dodávek elektřiny, varuje německý úřad

Končící německá vláda připravuje úpravu legislativy, která má umožnit dálkové řízení výkonu malých fotovoltaik. Důvodem jsou obavy o stabilitu tamní sítě, kterou neřízená dodávka z velkého počtu malých zdrojů může ohrozit. V případě přetížení soustavy by to eventuálně mohlo vést až k lokálním výpadkům dodávek, takzvaným brownoutům. S případným zapojením obřího počtu malých zdrojů do dálkové regulace však vyvstávají otázky o možné manipulaci těchto zdrojů cizími mocnostmi. Německý Spolkový úřad pro bezpečnost informační techniky tak varuje před „značným rizikovým potenciálem“.

Se stále rostoucím počtem fotovoltaických zdrojů v Německu rostou i obavy o bezpečnost provozu tamní elektrizační soustavy. Neřízené dodávky z velkého počtu malých zdrojů by podle tamního Spolkového svazu energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) mohly do budoucna způsobovat problémy s řízením soustavy. Podle šéfky svazu by v kritických situacích mohlo bez možnosti řídit tyto zdroje dokonce docházet k odpojování části soustavy. Tím by rovněž docházelo k brownoutům v některých částech Německa.

Toto riziko by mělo omezit právě zapojení malých fotovoltaik do procesu řízení soustavy a možnost jejich dálkové regulace. Spolu s BDEW tak tlačí na tamní vládu i jeden z provozovatelů přenosové soustavy, aby ještě před koncem mandátu přijala potřebnou úpravu legislativy. Současně však před tímto krokem varuje Spolkový úřad pro bezpečnost informační techniky (BSI). Velký počet střídačů, ale i dalších komponentů, používaných ve fotovoltaických zdrojích je vyráběn v Číně, což by podle úřadu mohlo čínské vládě nebo jiným subjektům umožnit narušit bezpečnost provozu německé soustavy skrz takováto zařízení připojená k internetu.

První incidenty jsou dle úřadu alarmující

Mluvčí úřadu tak podle serveru Clean Energy Wire varoval v nedávném rozhovoru pro deník Welt před značným rizikovým potenciálem. Podle deníku Welt byl úřad v posledních měsících alarmován sérií incidentů napříč celým světem, které byly spojeny se střídači jednoho z čínských výrobců. V těchto případech mělo docházet k dálkovému vypínání střídačů, kdy byli samovýrobci ponecháni bez dodávek elektřiny.

K varování úřadu se podle serveru vyjádřila i šéfka svazu BDEW. To podle ní potvrzuje naléhavost prosadit reformu souvisejícího německého zákona o energetice. Dále zdůraznila, že Německo musí realizovat národní zavádění chytrých elektroměrů, aby bylo řízení sítě pružnější.

"Návrh obsahuje důležitá opatření pro zmírnění špiček v dodávkách fotovoltaických elektráren, a tím i pro stabilizaci sítě," uvedla Kerstin Andreaeová, šéfka BDEW.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Roman Kosařík
22. leden 2025, 14:10

Provozovat jakýkoliv (čínský) střídač s neomezeným přístupem k Internetu skrze domácí síť je z bezpečnostního hlediska čiré bláznovství. Když už někdo touží vidět barevné grafíky výroby/spotřeby, tak jedině v lokální HA, která si vyčte data ze střídače po Modbusu.

Petr prochaska
22. leden 2025, 16:36

HA a podobné věci stojí peníze navíc. Kdyby nastal nějaký geopolitický problém s Čínou, tak není problém odpojit střídač od internetu. Kdyby Číňan na dálku něco se střídačem provedl, tak už si u nich nikdy nikdo nic nekoupí a to oni vědí.

Richard Vacek
22. leden 2025, 16:26

Ono stačí jaké problémy způsobí neočekávaná aktualizace operačního systému windows řízená ze spřátelené mocnosti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se