Domů
Obnovitelné zdroje
Německo: Neřízené dodávky z malých solárů ohrožují stabilitu sítě, hrozí "brownouty"
Solar panel against blue sky
Zdroj: SEF

Německo: Neřízené dodávky z malých solárů ohrožují stabilitu sítě, hrozí "brownouty"

Neřízená dodávka elektřiny z malých solárních elektráren ohrožuje stabilitu německé elektrizační soustavy. Jeden z provozovatelů tamní přenosové soustavy, společnost TenneT, proto ve spolupráci s Německým svazem energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) tlačí na končící vládu, aby prosadila potřebnou úpravu legislativy ještě před únorovými volbami. Informoval o tom zahraniční server Clean Energy Wire.

Německo přidalo v loňském roce 17 GW nových solárních elektráren a celkově tak dosáhlo milníku 100 GW instalovaného výkonu v těchto zdrojích. Největší podíl na tomto růstu měly rezidenční střešní fotovoltaiky s 6,7 GW, nicméně tento sektor zaznamenal 15% meziroční pokles. Naopak silný růst zaznamenaly pozemní instalace, a to o 40 % na 6,3 GW. Rostl i nově instalovaný výkon střešních elektráren na komerčních budovách, a to meziročně o čtvrtinu na 3,6 GW. Dalších několik set MW výkonu přibylo v balkonových systémech, jejichž celkový instalovaný výkon se meziročně zdvojnásobil na 0,7 GW.

Svaz BDEW již v listopadu označil pokračující prudký rozvoj těchto zdrojů za potěšující, avšak varoval, že kvůli rychlému rozvoji menších instalací mohou do budoucna přibývat problémy s řízením elektrizační soustavy.

"Zhruba polovinu nového výkonu tvoří zdroje s výkonem pod 100 kW. Podle platné legislativní situace mohou tyto zdroje dodávat elektřinu do sítě prakticky nekontrolovaně, což se nyní stává problematickým v hodinách, kdy je do sítě dodáváno více elektřiny, než kolik síť zvládne pojmout," uvedla Kerstin Andreaeová, předsedkyně BDEW.

Podle BDEW jsou výše popsané situace očekávány zejména na jaře a v létě letošního roku během slunečných nedělí. Problém by přitom podle sdružení nevyřešil ani "perfektní rozvoj sítě".

Riziko "brownoutů" má vyřešit úprava legislativy

Zákonodárci by kvůli popsané situaci měli tento týden projednat návrh zákona, který má umožnit řízení výkonu i z menších zdrojů. Je přitom snaha, aby parlament schválil nový zákon ještě předtím, než se ujme moci nová vláda.

"Abychom zajistili efektivní a ekonomicky příznivou integraci rostoucího podílu obnovitelných zdrojů do našeho energetického systému, je třeba implementovat navrženou právní úpravu cílící na omezení špičkové dodávky ještě před koncem tohoto legislativního období," řekl výkonný ředitel TenneTu Tim Meyerjürgens.

Šéfka svazu BDEW dodala, že bez možnosti řídit v kritických situacích výrobu solárních elektráren existuje riziko, že bude potřeba vybrané části vedení dočasně odpojovat, aby byla zajištěna stabilita sítě. Tím by podle ní docházelo k takzvaným brownoutům.

Další rozvoj mohou zpomalit záporné ceny elektřiny

S rostoucím instalovaným výkonem fotovoltaických elektráren se na evropských trzích stále častěji objevují i nulové či záporné ceny elektřiny. Vyšší výskyt hodin, kdy je cena elektřiny na krátkodobých trzích de facto bezcenná, může zkomplikovat další rozvoj solárních elektráren.

Záporné či nulové ceny totiž zhoršují návratnost projektů, které nemají zajištěny prodejní ceny přes provozní podporu nebo takzvané PPA smlouvy, což může komplikovat financování vzhledem k opatrnému přístupu bank.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Slavomil Vinkler
17. leden 2025, 08:14

Je ale velmi jednoduché řídit síť zhoršením účinnosti výroby. Postavme mařiče, jsou levné a situaci řeší.

Miloslav Černý
17. leden 2025, 09:37

Mařiče fungují jako brzda v autech. Rekuperace tyto nesnáze vyřeší, jen je třeba se obrnit větší trpělivostí, všechno chce svůj čas. Ona se ta nejefektivnější cesta nebo cest pro toto řešení nakonec najde. Rodí se to sice těžce, ale o to s větším významem. Nejdůležitější je smysluplnost tohoto tohoto úsilí.

Bob
17. leden 2025, 10:52

Ovšem podpora FVE je nastavena tak, že vznikají záporné ceny a pro majitele mařičů se jim to vyplatí více, než aby uvažovali o akumulaci.

Petr prochaska
17. leden 2025, 15:37

Jenže ten mařič neplatí distribuci. Je to jen prvek na stabilizaci sítě. Samozřejmě by se to dalo vyřešit tak, aby se místo mařiče ohřívala TUV někde v teplárně.

Antonín Mikeš
17. leden 2025, 15:56

A co odpojit např. FVE a zaplatit ji za nevýrobu (zaplatit stejnějako by vyráběla)? Bude to bez nutnosti novych zařízení.

Proč se o tuto službu nehlásí samy FVE nebo VE? To doostanou za EE víc než za tuto službu? U VE to má ještě větší význam sníží se počet hodin v provozu = odloží se údržba a v létě stejně bývá méně vody.

Antonín Mikeš
17. leden 2025, 15:59

Dokonce by se mohli začít aktivně používat HDO i mimo plánované časy spínání, to vše je existující technologie a tedy nasazení by mělo být levné. Distributor jistě dobře ví kolik výkonu který signál aktivuje.

Emil
17. leden 2025, 16:29

Dokonce by stačilo platit i méně o tu zápornou cenu za kterou se ta elektřina prodává a výrobce by dostal v součtu to samé co za výrobu.

Petr prochaska
17. leden 2025, 19:50

to Antonín Mikeš:

Jenže HDO funguje tak, že za výhodnější sazbu jede při jeho spuštění celý objekt. Takže by se sice vyřešilo co s přebytečným proudem, ale celému objektu by se v tu dobu účtovala nižší cena proudu.

Antonín Mikeš
17. leden 2025, 19:59

A proč by nižší cena pro spotřebitele měl být problém, když v tu chvíli bude na trhu cena záporná?

Obchodník koupí extra levnou EE nechá nabít bojlery svým zákazníkům a ušetří dražší proud později k večeru/ v noci a nebo může tu kapacitu nabídnout OTE a zas kasirovat. Je to lepší řešení než elektřinu z FVE mařit a v noci nabít boiler z uhlí.

Karel Valenta
17. leden 2025, 10:33

Cituji příspěvek jednoho technika, který se FVE živí:

„Filip: Živí mě servis střídačů a jsem v kontaktu s kolegy z okolních zemi a třeba i EG.D laboratoří. Pozorujeme v letních měsících stoupající napětí v síti, v řadě oblastí už teď je v létě přes 240V , pořad ok, ale třeba v Polsku mají standardně 248V a začínají odcházet domácí spotřebiče. V Polsku si v létě pošlete možná dopis ale elektřinu ne. A proč , protože na začátku před par lety to chtěli udělat tak jako by chtěla většina z vás ale vedlo to k tomu ze v průběhu času spousta lidi zjistila že napětí v síti jim ani nedovolí aby se ten střídač připojil tak začali nelegálně manipulovat se síťovými parametry aby se přeci jen připojili . Když je střídač nastaven správně tak se uplatňuje charakteristika Q(U) a P(f) a P(U) které mají za následek brzdění střídače s dodávkami do, sítě když ta síť má problém s napětím a frekvenci a to lidi rozčiluje , co si to ta síť dovoluje, a snaží se to více či méně legálním způsoby přejet narušením nastavení.“

Dle něho správně nastavený střídač proud z FVE díky vysokému napětí do sítě nepustí. Stačí postihnout ty, co se střídači nelegálně manipulují.

Martin Velich
17. leden 2025, 12:28

V ČR by instalační firmy neměly uživatele do nastavení vůbec pouštět, protože za nastavení ručí právě ty firmy a podepisují protokol o nastavení.

Další věcí je možnost vypnutí FVE na dálku distribuční společností pomocí HDO, tzv. N0%. Distribučky to ale při PPP většinou nekontrolují a v praxi už jsem našel několik N0% nefunkčních.

Jarda
17. leden 2025, 16:47

@Martin Velich 17. leden 2025, 12:28

Tohle taky nechápu, u mě také N0% vůbec nekontrolovali, natož zkoušeli.

Zapojené to mám, ať si mi klidně FVE odstřihnou, kdy potřebujou.

Stejně tak, kdyby na to byla pravidla, tak jim budu vypínat přetoky podle potřeby, nebo je omezím, možností je více.

Karel Valenta
17. leden 2025, 10:51

Celá situace v Polsku (viz výše) byla způsobena neuváženým zavedením net meteringu, kdy se majitelé malých FVE snaží zoufale „nacpat“ FVE elektřinu do sítě. A jako bonus za eko elektřinu nyní vysoké napětí v síti ničí elektrospotřebiče :

oenergetice.cz/zahranicni/polsko-transformuje-energetiku-vlada-podporuje-oze-i-klasicke-zdroje-celou-radou-opatreni

Viz cituji: “Samospotřebitelé čerpají také výhody při dodávce elektřiny do soustavy. Všechny elektrárny, které byly připojeny do soustavy před dubnem 2022, mají po dobu 15 let zaručen tzv. „net metering“. To znamená, že za každou kWh dodanou do soustavy získává výrobce „kredit“ na spotřebu elektřiny. V Polsku získává v rámci net meteringu samospotřebitel 0,7-0,8 kWh za každou kWh dodanou do soustavy a tyto „kredity“ musí být vyčerpány během následujících 12 měsíců.“

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se