Další solární boom na obzoru? Tentokrát v režii koncentračních elektráren

DomůObnovitelné zdrojeDalší solární boom na obzoru? Tentokrát v režii koncentračních elektráren

Loňský rok byl pro koncentrační solární elektrárny (CSP) slabý, když jejich instalovaný výkon v globálním měřítku vzrostl pouze o 100 MW. Ke konci minulého roku tak dosáhl celosvětový výkon tohoto typu solárních elektráren 4,95 GW. Během tří let se však má jejich výkon díky Číně a Dubaji více než zdvojnásobit.

Loňské tempo růstu celosvětového instalovaného výkonu koncentračních solárních elektráren dosáhlo podle agentury IRENA stejně jako v roce 2016 úrovně 2,1 %. Přitom až do roku 2015  zaznamenávaly CSP elektrárny stabilně dvouciferný růst instalovaného výkonu. Letos se plánuje zahájení provozu koncentračních elektráren o výkonu 450 MW, z čehož více než tři čtvrtiny budou v Maroku. Takovýto přírůstek výkonu by znamenal více než 9% nárůst.

Nejvýznamnějším projektem s plánovaným připojením do sítě v letošním roce, je druhá a třetí fáze marockého CSP komplexu Noor. Výkon elektrárny Noor II uvedené do provozu počátkem roku je 200 MW. Noor III pak přidá do marockého energetického mixu dalších 150 MW. První fáze marockého projektu disponuje výkonem 160 MW a byla uvedena do provozu již před dvěma lety.

Výstavba marocké koncentrační elektrárny (CSP) Noor III. Zdroj Twitter: @MasenOfficiel

Ambiciózní čínské plány

Instalovaný výkon čínských koncentračních elektráren byl ke konci roku 2017 pouhých 14 MW. Čína tak zatím výrazně zaostává za nejrozvinutějšími trhy v oblasti koncentračních elektráren, kterými jsou Španělsko (2,3 GW) a Spojené státy (1,76 GW). Pokud jde o koncentrační elektrárny, tak má Čína stejné ambice jako v segmentu fotovoltaiky nebo větrných elektráren, kde se již stala globálním lídrem.

Do roku 2020 tak země plánuje mít v koncentračních solárních elektrárnách k dispozici výkon 5 GW. Jen díky příspěvku nejlidnatější lidové republiky by se tak do tří let měl zdvojnásobil aktuální celosvětový instalovaný výkon CSP.  Prozatím čínské plány zahrnují výstavbu 16 koncentračních elektráren.

V Dubaji už CSP konkuruje fosilním zdrojům

Do konce roku 2020 má být v Dubaji uveden do provozu 700MW koncentrační solární zdroj nesoucí jméno premiéra Spojených arabských emirátů. Výstavbu bude mít na starosti konsorcium společností z Číny a Saudské Arábie.

Úspory z rozsahu a technologický pokrok umožnily developerům projektu požadovat garantovanou cenu elektřiny na úrovni 73 USD/MWh (1580 Kč/MWh). Takováto cena již činí z CSP zdroj plně konkurenceschopný s elektrárnami využívajícími k výrobě elektřiny fosilní paliva.

Přitom stejně jako elektrárny na fosilní paliva jsou koncentrační elektrárny stabilní zdrojem, a to díky zásobníkům pro akumulaci tepelné energie v podobě nádob s tekutými solemi. Tyto zásobníky umožňují technologii CSP vyrábět elektřinu i při zatažené obloze nebo v noci.

Koncentrační elektrárny jsou pro arabské šejky jednou z variant, jak snižovat závislost na těžbě ropy. Zdroj: CSP Focus

USA podpoří výzkum koncentračních elektráren

Americké ministerstvo energetiky zase v úterý oznámilo záměr podpořit výzkum a vývoj technologie CSP částkou 72 milionů dolarů (1,5 mld. Kč). Snahou Spojených států je dosáhnout navýšení účinnosti koncentračních elektráren prostřednictvím zvýšení teplot, kterých je při jejich provozu dosahováno.

Dosavadní komerční systémy CSP dokáží pracovat s teplonosnými médii o teplotě 565 °C. Cílem ministerstva je, aby byla vyvinuta taková technologie, která zvládne pracovat s provozními teplotami alespoň 700 °C. Spojené státy chtějí dosáhnout takového pokroku ve vývoji technologie CSP, aby cena elektřiny produkovaná těmito zdroji klesla na úrověň 50 USD/MWh do roku 2030.

Také v USA mají v plánu výstavbu nových elektráren. Za největším americkým projektem koncentrační elektrárny Sandstone, jejíž výstavba byla oznámena v roce 2016, stojí společnost SolarReserve. Tato společnost zaměřující se na výstavbu koncentračních elektráren totiž počítá s výstavbou 2GW CSP elektrárny v nevadské poušti.

Technologie koncentračních elektráren se zatím pohybovala na okraji zájmu investorů a poslední tři roky nevykazovala významný růst. Dle zmíněných plánů a počtu projektů, které jsou v přípravě, se však zdá, že se koncentračním elektrárnám blýská na výrazně lepší časy.