Domů
Obnovitelné zdroje
Datová centra Facebooku budou napájena "zelenou" elektřinou
Německo spoléhá na větrné turbíny hlavně na severu země. Jedna z moderních turbín firmy Siemens, které přesahují výšku 100 m (zdroj Siemens).
Zdroj: Siemens

Datová centra Facebooku budou napájena "zelenou" elektřinou

Ani společnost Facebook se nevyhýbá trendu, kdy si velké nadnárodní firmy zajišťují elektřinu pro svůj provoz z obnovitelných zdrojů energie. Pro datová centra v Dánsku a Švédsku má být dodávka elektřiny zajištěna z norského větrného parku.

Gigant mezi sociálními sítěmi Facebook skoupil pomocí tzv. PPA smluv celé množství vyráběné elektřiny z větrného parku, který má být vybudován v Norsku. Zajímavostí je, že projekt doposud nestojí a má být uveden do provozu na konci roku 2019.

Při instalovaném výkonu 294 MW se počítá s dodávkou elektřiny v objemu 1 TWh/rok mezi dodavatelskou firmou Luxcara, která park staví a bude provozovat, a Facebookem po dobu 15 let. Datová centra Facebooku jsou umístěna v Dánsku a Švédsku.

Tímto krokem se Facebook připojuje k firmám jako Google nebo Apple, které si také pomocí smluv PPA zajišťují energii z obnovitelných zdrojů pro svá datová centra umístěná v Dánsku.

Investiční náklady větrného parku Bjekreim, který má dodávat elektřinu do datacentra Facebooku, se odhadují na 400 mil. €. Celý komplex bude rozdělen do 3 menších parků a dohromady bude osazen 70 turbínami od firmy Siemens Gamesa s instalovaným výkonem 4,2 MW.

Dánsko se stává poslední dobou významným uzlem technologických sítí a spousta firem tam staví svá datacentra. Očekává se, že díky tomuto trendu by do roku 2030 spotřeba elektřiny v Dánsku měla vzrůst o 35 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Vláďa
26. květen 2018, 10:48

Tak že když nebude foukat tak Facebook bude zticha?

Milan Vaněček
26. květen 2018, 13:14

Vláďo proč tak hloupá otázka. Každý důležitý počítač musí být jištěn baterkou, natož datové centrum. Určitě to není jištěno/zásobováno JE.

Pavel
26. květen 2018, 19:41

No v německu určitě ne. Tam byly jaderné elektrárny nahrazeny pálením uhlí, přičemž je to maskováno litím bilionů do kanálu oze parodií na elektrárny.

Carlos
26. květen 2018, 20:17

Neřešili jsme to už několikrát?

Německo na to jde blbě, poněkud, první měli odstavit uhlí, hnědé a lignit, potom si hrát se zbytkem, také měli lépe hlídat rozvoj OZE a soustavy (tak mne napadá proč nezačnou předělávat vedení <400kV na 400kV?). Teď by měli začít přecházet co nejdřív na plyn a zároveň diverzifikovat jeho zdroje. Mělo by jej být na světě dost.

A pominu-li fyzikální principy, tak datacentra mají baterii na pár desítek minut než najedou dieselagregáty.

P.I.Z.
27. květen 2018, 08:08

Takže až nastane to co co píše pan Vláďa, tak pojedou diesely? Inu ekologie....

To je tak, když začnou světu vládnout zelení humanisté a energetiků a techniků se nikdo neptá.... Hlavně když stáhneme chudé o poslední peníz a vyplatíme jej na dotacích.

Milan Vaněček
27. květen 2018, 09:24

OZE a elektromobilitu řeší v Německu technici a vědci. Jen staří technici okolo starých zařízení reptají. Pochopitelně ...

Zelení humanisté akorát vítají.

Carlos
27. květen 2018, 10:00

pro P.I.Z.

Ne, pořád platí fyzikální principy, které jsem před tím pominul abych se dostal k tomu že datacentra se jistí nezávisle na vnější síti.

Obchod se zelenou elektřinou vypadá následovně. U výrobce se zaplatí objem elektřiny z OZE, ten se vyrobí nahodile a je nahodile spotřebován všemi v síti. Pokud nefouká či nesvítí jede se z jiného objemu který platil někdo jiný, který ale zároveň jel na elektřinu zaplacenou tím kdo koupil svůj celý odběr z OZE v době kdy OZE dodávaly.

Velmi velmi zjednodušeně jsem to popsal.

Pavel
27. květen 2018, 22:24

Hovadiny páchané ve jménu ideologie (až už hnědé, červené nebo zelené) je třeba připomínat neustále.

Německo (a další země) na to jde blbě především proto, že zákonem garantovalo zisk ze soukromého podnikaní. Což jinak než ekonomickou katastrofou skončit nemohlo.

P.I.Z.
28. květen 2018, 10:09

pan Carlos - já to vcelku chápu, ale to co píšete by bylo hezké, kdyby si ty Facebooky, Google, atd. platily cenu za OZE (plnou cenu), ale podporu platí bohužel všichni, i ti co nechtějí podporovat novodobé zlegalizované loupeže.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se