Domů
Obnovitelné zdroje
Díky COVID-19 získáváme obrovsky hodnotná data o provozu elektrizačních soustav, tvrdí společnost Wartsila

Díky COVID-19 získáváme obrovsky hodnotná data o provozu elektrizačních soustav, tvrdí společnost Wartsila

Pokles spotřeby elektřiny v kombinaci s nižší výrobou elektřiny z konvenčních elektráren je podle společnosti Wartsila mimořádnou příležitostí pro elektrizační soustavy. Díky vysokému podílu obnovitelných zdrojů lze s předstihem až deseti let získat představu o tom, jak bude soustava fungovat v následujících letech, kdy se vyšší podíl OZE předpokládá. 

Současná krize spojena s pandemií onemocnění COVID-19 má na budoucnost energetiky i pozitivní vlivy. Jak uvádí finská společnost Wartsila, máme jedinečnou příležitost pozorovat, jak budou energetické soustavy fungovat s mnohem vyšším podílem obnovitelných zdrojů na celkovém zatížení.

„Aktuálně můžeme sledovat, jak se naše elektrizační soustavy chovají s vyšším podílem OZE – to jsou znalosti, které jsou nedocenitelné k tomu, abychom dokázali urychlit přechod k soustavě založené na obnovitelných zdrojích,“ uvedl pro server S&P Global Bjorn Ullbro z Wartsila Energy. 

Hlavním dopadem současné pandemie na energetický sektor je bezesporu propad spotřeby energie. Některé evropské země zaznamenaly propad spotřeby elektřiny ve vybraných týdnech až o 20 %. Kvůli nižší spotřebě mnohem častěji nedodávaly elektřinu do sítě uhelné a plynové elektrárny, zatímco obnovitelné zdroje dodávaly i za ceny nižší, než byly pro fosilní zdroje přijatelné.

Podle dat společnosti Wartsila se v Evropě snížila výroba elektřiny z uhelných elektráren  v prvních třech měsících roku 2020 o 25,5 % a obnovitelné zdroje se na výrobě podílely z 43 %. Podíly na výrobě byly ještě výraznější k 10. dubnu tohoto roku, kdy se výroba uhelných elektráren meziročně propadla celkem o 29 % a obnovitelné zdroje se podílely na výrobě z 46 %, což znamenalo meziroční nárůst 8 %.

Wartsila vychází z dat ENTSO-E, které lze najít také na stránce https://oenergetice.cz/energostat.

Komentáře

(3)

Karlos

19. duben 2020, 12:44

Úžasný, ale chtělo by to takováto data z celého roku. Zatím z těchto dat vyvozovat jak bude OZE levné atd. je předčasné.

Ivan Novák

19. duben 2020, 13:01

Finům jako takovým fandím. Ke komentářům Wärtsilä týkajícím se energetiky je ovšem nutné být obezřetný, nejsou nezaujatí. Vyrábějí skvělé lodě a lodní motory, v poslední době se snaží pomocí těch motorů dělat kogeneraci a elektrické mikrosítě, též přidali kontejnerovou akumulaci. Konvenční elektrárny jsou pro ně konkurence.

Samozřejmě nutno souhlasit, že současná situace je pro praktický výzkum souběhu neřiditelných střídačových zdrojů a točivých synchronních generátorů ve velké síti unikátní a zajímavá.

Dušan

19. duben 2020, 15:52

Podľa mňa je dosť odvážne odôvodňovať vyšší podiel OZ tvrdením z článku ...zatímco obnovitelné zdroje dodávali aj za cenu nižší, než byly pro fosílní zdroje přijatelné. Dôvod je podľa mňa oveľa prozaickejší - dotovaná elektrická energia z OZ ( napr.na Slovensku zo solárnych elektrární z prvej vlny za cenu 400 €/MWh) má prednostný prístup na trh a pri poklese celkového odberu ostatné zdroje v podstate predstavujú doplnok do 100 percent.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.