Díky COVID-19 získáváme obrovsky hodnotná data o provozu elektrizačních soustav, tvrdí společnost Wartsila

DomůObnovitelné zdrojeDíky COVID-19 získáváme obrovsky hodnotná data o provozu elektrizačních soustav, tvrdí společnost Wartsila

Pokles spotřeby elektřiny v kombinaci s nižší výrobou elektřiny z konvenčních elektráren je podle společnosti Wartsila mimořádnou příležitostí pro elektrizační soustavy. Díky vysokému podílu obnovitelných zdrojů lze s předstihem až deseti let získat představu o tom, jak bude soustava fungovat v následujících letech, kdy se vyšší podíl OZE předpokládá. 

Současná krize spojena s pandemií onemocnění COVID-19 má na budoucnost energetiky i pozitivní vlivy. Jak uvádí finská společnost Wartsila, máme jedinečnou příležitost pozorovat, jak budou energetické soustavy fungovat s mnohem vyšším podílem obnovitelných zdrojů na celkovém zatížení.

„Aktuálně můžeme sledovat, jak se naše elektrizační soustavy chovají s vyšším podílem OZE – to jsou znalosti, které jsou nedocenitelné k tomu, abychom dokázali urychlit přechod k soustavě založené na obnovitelných zdrojích,“ uvedl pro server S&P Global Bjorn Ullbro z Wartsila Energy. 

Hlavním dopadem současné pandemie na energetický sektor je bezesporu propad spotřeby energie. Některé evropské země zaznamenaly propad spotřeby elektřiny ve vybraných týdnech až o 20 %. Kvůli nižší spotřebě mnohem častěji nedodávaly elektřinu do sítě uhelné a plynové elektrárny, zatímco obnovitelné zdroje dodávaly i za ceny nižší, než byly pro fosilní zdroje přijatelné.

Podle dat společnosti Wartsila se v Evropě snížila výroba elektřiny z uhelných elektráren  v prvních třech měsících roku 2020 o 25,5 % a obnovitelné zdroje se na výrobě podílely z 43 %. Podíly na výrobě byly ještě výraznější k 10. dubnu tohoto roku, kdy se výroba uhelných elektráren meziročně propadla celkem o 29 % a obnovitelné zdroje se podílely na výrobě z 46 %, což znamenalo meziroční nárůst 8 %.

Wartsila vychází z dat ENTSO-E, které lze najít také na stránce https://oenergetice.cz/energostat.