Díky COVID-19 získáváme obrovsky hodnotná data o provozu elektrizačních soustav, tvrdí společnost Wartsila
Pokles spotřeby elektřiny v kombinaci s nižší výrobou elektřiny z konvenčních elektráren je podle společnosti Wartsila mimořádnou příležitostí pro elektrizační soustavy. Díky vysokému podílu obnovitelných zdrojů lze s předstihem až deseti let získat představu o tom, jak bude soustava fungovat v následujících letech, kdy se vyšší podíl OZE předpokládá.
Současná krize spojena s pandemií onemocnění COVID-19 má na budoucnost energetiky i pozitivní vlivy. Jak uvádí finská společnost Wartsila, máme jedinečnou příležitost pozorovat, jak budou energetické soustavy fungovat s mnohem vyšším podílem obnovitelných zdrojů na celkovém zatížení.
„Aktuálně můžeme sledovat, jak se naše elektrizační soustavy chovají s vyšším podílem OZE – to jsou znalosti, které jsou nedocenitelné k tomu, abychom dokázali urychlit přechod k soustavě založené na obnovitelných zdrojích,“ uvedl pro server S&P Global Bjorn Ullbro z Wartsila Energy.
Hlavním dopadem současné pandemie na energetický sektor je bezesporu propad spotřeby energie. Některé evropské země zaznamenaly propad spotřeby elektřiny ve vybraných týdnech až o 20 %. Kvůli nižší spotřebě mnohem častěji nedodávaly elektřinu do sítě uhelné a plynové elektrárny, zatímco obnovitelné zdroje dodávaly i za ceny nižší, než byly pro fosilní zdroje přijatelné.
Podle dat společnosti Wartsila se v Evropě snížila výroba elektřiny z uhelných elektráren v prvních třech měsících roku 2020 o 25,5 % a obnovitelné zdroje se na výrobě podílely z 43 %. Podíly na výrobě byly ještě výraznější k 10. dubnu tohoto roku, kdy se výroba uhelných elektráren meziročně propadla celkem o 29 % a obnovitelné zdroje se podílely na výrobě z 46 %, což znamenalo meziroční nárůst 8 %.
Wartsila vychází z dat ENTSO-E, které lze najít také na stránce https://oenergetice.cz/energostat.
Mohlo by vás zajímat:
Úžasný, ale chtělo by to takováto data z celého roku. Zatím z těchto dat vyvozovat jak bude OZE levné atd. je předčasné.
Finům jako takovým fandím. Ke komentářům Wärtsilä týkajícím se energetiky je ovšem nutné být obezřetný, nejsou nezaujatí. Vyrábějí skvělé lodě a lodní motory, v poslední době se snaží pomocí těch motorů dělat kogeneraci a elektrické mikrosítě, též přidali kontejnerovou akumulaci. Konvenční elektrárny jsou pro ně konkurence.
Samozřejmě nutno souhlasit, že současná situace je pro praktický výzkum souběhu neřiditelných střídačových zdrojů a točivých synchronních generátorů ve velké síti unikátní a zajímavá.
Podľa mňa je dosť odvážne odôvodňovať vyšší podiel OZ tvrdením z článku ...zatímco obnovitelné zdroje dodávali aj za cenu nižší, než byly pro fosílní zdroje přijatelné. Dôvod je podľa mňa oveľa prozaickejší - dotovaná elektrická energia z OZ ( napr.na Slovensku zo solárnych elektrární z prvej vlny za cenu 400 €/MWh) má prednostný prístup na trh a pri poklese celkového odberu ostatné zdroje v podstate predstavujú doplnok do 100 percent.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se