Domů
Obnovitelné zdroje
V poslední německé aukci pro střešní FVE se vysoutěžila pouze čtvrtina výkonu
Střešní solární elektrárna
Zdroj: mjmonty / Creative Commons / CC BY 2.0

V poslední německé aukci pro střešní FVE se vysoutěžila pouze čtvrtina výkonu

V Německu i v letošním roce probíhá řada aukcí na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů, včetně solárních systémů na střechách či protihlukových barierách. Na začátku měsíce v zemi proběhlo druhé letošní kolo pro tyto systémy, avšak s podobným výsledkem jako v prvním kole. Německým aukcím v poslední době chybí projekty, a aukce se tak systematicky nedaří zaplňovat.

Německo si na letošní rok naplánovalo celkem tři kola samostatných aukcí na podporu výstavby fotovoltaických systémů na střechách a protihlukových barierách, ve kterých se mělo vysoutěžit celkem 2,3 GW instalovaného výkonu. První kolo, které proběhlo na začátku dubna, nabídlo k soutěžení 767 MW, developeři do aukce nicméně přihlásili 170 projektů o celkovém výkonu 212 MW, a aukce se tak ani zdaleka nenaplnila.

Nedostatek projektů netrápí pouze tento typ aukcí, podobně se nepodařilo vysoutěžit veškerý nabízený výkon ani během letošních prvních dvou kol pro fotovoltaické elektrárny na volných plochách. Stejná je přitom situace i na poli aukcí pro podporu výstavby onshore větrných elektráren.

Na začátku tohoto měsíce poté proběhlo druhé letošní kolo se stejným objemem. Druhá aukce přinesla podobné výsledky jako první kolo, jelikož do aukce bylo přihlášeno pouze 115 projektů o výkonu 214 MW. Devět nabídek nicméně musel regulátor z aukce vyloučit, vysoutěženo tak nakonec bylo 201 MW.

Vysoutěžené ceny se dle německého síťového regulátora pohybovaly mezi 82 a 89,1 EUR/MWh, jejich vážený průměr činil 88,4 EUR/MWh. Ve srovnání s průměrnými 85,3 EUR/MWh z předešlého kola se tak jedná o mírný růst. Z regionální perspektivy tentokrát aukci nedominovalo Bavorsko, nejvíce projektů připadalo na spolkovou zemi Severní Porýní-Vestfálsko (52 MW), dále následovaly Sasko-Anhaltsko (35 MW) a Braniborsko (22 MW).

Vzhledem k nízké účasti v první dvou letošních kolech bude upraven objem poslední letošní aukce pro tyto systémy. Zatímco původně měl soutěžený výkon činit rovněž 767 MW, nově bude stanoven jako průměr vysoutěžených výkonů v předešlých dvou kolech, tedy na 202 MW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Rejpal
25. srpen 2022, 21:31

Všude v EU je boom FVE akorát v Německu nezaplní aukci.... zřejmě tam nastavili takové podmínky , že investoři raději budou stavět FVE v KLDR.... :)

Ladislav Novák
26. srpen 2022, 11:12

V Německu zrušili povinný výkup el. energie z fotovoltaiky do rozvodné soustavy?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516