Domů
Obnovitelné zdroje
Dovoz fotovoltaických panelů z Číny do EU prudce roste, na skladě je 40 GWp panelů
Solar panel against blue sky
Zdroj: SEF

Dovoz fotovoltaických panelů z Číny do EU prudce roste, na skladě je 40 GWp panelů

Jak uvádí jedna z předních energetických konzultačních společností působících v Evropě, Rystad Energy, Evropa má na skladě ve fotovoltaických panelech pocházejících z Číny přibližně 40 GWp. Skladové zásoby panelů o tomto výkonu mají dle Rystadu hodnotu okolo 7 mld. EUR a Evropě by vystačily k pokrytí všech nových instalací zprovozněných v loňském roce. Zásoby se přitom mají dle predikce dále podstatně navýšit, což může ohrozit plány EU v oblasti soběstačnosti ve vlastní produkci panelů.

Závislost na Číně se zvyšuje, Evropa zaspala v investicích

Podle dat Rystadu se hodnota importu fotovoltaických panelů do Evropy za posledních 5 let takřka zčtyřnásobila. V roce 2018 se odhadovala na 5,5 mld. EUR, loni už dosáhla na více než 20 mld. EUR. Z toho celých 18,5 mld. EUR připadlo na dovoz z Číny. Jinými slovy dodala Čína 9 z 10 dovezených fotovoltaických panelů do Evropy.

Čína dle Rystadu naplno využívá svého dominantního postavení na trhu ve výrobě a zpracování polykrystalického křemíku, kterého byl v předešlých letech nedostatek a jehož cena v důsledku toho razantně vzrostla. Lokální produkcí a zpracováním si Čína rovněž zajistila u koncového produktu, tedy fotovoltaického panelu, že jej dokáže vyrobit za nižší cenu než například její evropská konkurence. Odhaduje se, že Čína dokáže vyrobit panel až o třetinu levněji, což dává tamním výrobcům a exportérům značný manévrovací prostor, co se týče cen.

Jak informuje Mezinárodní energetická agentura (IEA), tento stav není náhodný. Čína od roku 2011 do celého zpracovatelského řetězce investovala okolo 50 mld. EUR. V porovnání s Evropou jde o více než desetinásobek.

Skladové zásoby se zvyšují

Jak pak ukazují data za prvních 5 měsíců letošního roku, importy z Číny se v meziročních porováních zvyšovaly a pokud nastolené tempo vydrží, tak by se skladové zásoby v letošním roce mohly navýšit až o dalších cca 60 GWp. Odhaduje se totiž import na úrovni 120 GWp, přičemž se kalkuluje v letošním roce s instalací 63 GWp.

Vzhledem k navyšování zásob se dle Rystadu nedá očekávat v dohledné době rapidnější nárůst cen panelů – úzkým hrdlem je v tomto případě např. kvalifikovaná pracovní síla instalující a zprovozňující fotovoltaické elektrárny. Tento stav však může ohrozit ambiciózní plány EU. Ty cílí na to, aby od roku 2030 bylo využíváno 40 % instalovaných panelů místní výroby.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Jenyk
6. srpen 2023, 18:58

Super. Dotujeme čínské výrobce. Tím si také roze*íráme vlastní energetiku, o dopadech výroby FVE panelů na životní prostředí nemluvě. K tomu ještě emisní povolenky, no za břicho se hořkým smíchem popadám.

Pravoslav Motyčka
6. srpen 2023, 21:02

Čína nabízí lepší a levnější panely než kdokoli jiný. Vlastní FVE je jedinou cestou jak si jednotlivec může zajistit levnou energii a to napořád. Dovoz kvalitních FVE panelů, které vyrábějí elektřinu desítky let je mnohem lepší než neustálý dovoz plynu.

Baton David
7. srpen 2023, 09:55

jen to počasí jako je posledních několik dní tomu jednotlivci moc levné energie nepřinese, pokud někdo ohřívá tuv pomocí fve, je dobré to zálohovat něčím dostupným a skladovatelným, např, dřevem..

Milan Vaněček
7. srpen 2023, 10:52
Baton David
7. srpen 2023, 11:48

Němci se konečně dočkali větru a nemusí nakupovat ve velkém tu ošklivou jádrovou elektřinu z Francie

Jan Veselý
7. srpen 2023, 12:53

@Baton David: Němci žádnou francouzskou elektřinu kupovat nemuseli a nemusí, mají a vždy měli výkonovou dostatečnost. Jen občas ji kupovat chtějí, resp. nechají Francouze využít svou síť pro export elektřiny do Švýcarska.

A pro informaci, letos zatím byla německá výroba elektřiny ~270 TWh, import z Francie 6.6 TWh, export do Francie 9.3 TWh.

Takže příště míň dojmů a více reality.

Emil
7. srpen 2023, 13:06

Od odstavení posledních jaderných elektáren se Německo přetahuje o pozici největšího dovozce elektřiny v Evropě s Itálií, Francie je největším vývozcem elektřiny v Evropě, ale Němci prý "Jen občas ji kupovat chtějí, resp. nechají Francouze využít svou síť pro export elektřiny do Švýcarska" (které však elektřinu taky vyváží).

Netušil jsem že je to parodický účet, pane Veselý. V tom případě vše odpuštěno. :-D

Tomáš Foldyna
7. srpen 2023, 13:11

@Jan Vesely - a pokud v noci méně fouká vítr, z jakých elektráren mají tu "výkonovou dostatečnost"? Asi z fosilních, že.

Když přidají další množství tepelných čerpadel, budou potřebovat ještě více elektřiny z fosilních zdrojů...

Baton David
7. srpen 2023, 14:39

pane Veselý vy jste na ten odkaz pana Vaněčka ještě nekoukal? V Německu chybí v síti i více než 10GW výkonu, dnes se konečně dočkali větru a mají síť vybalancovanou, ale většinu času se bez zahraniční výpomoci neobejdou, ať už jde o nedostatek nebo přebytek

energetik
7. srpen 2023, 01:25

Pořád lepší než dotovat ty Ruské. Číňané se vypracovali, Rusáci ........

A to i hlediska přístupu k životnímu prostředí.

Milan Vaněček
6. srpen 2023, 19:20

Ceny fotovoltaických panelů už jdou zase dolů, situace po kovidových opatřeních v Číně už je zase normální, investice do rozšiřování a modernizace výroby rostou, cena polysilikonu klesá.

Čína představuje typický úspěch silných investic do fotovoltaiky,

USA pomocí IRA přitáhly silné investice ve fotovoltaice a bateriích do Ameriky,

jen Evropská unie je v krizi, chybí investice a laciný plyn a elektřina. Místo toho nastoupila hysterie a byrokratická buzerace.

De Carbon
6. srpen 2023, 23:22

Umoznete instalaci FVE svepomoci, nebo instalaci elektrikarem s opravnenim instalovat domovni rozvody a zruste nesmyslnou byrokracii. Zlevni to instalace a pak nebudou potreba ani dotace. Dotace beztak prasknou na buzeracni nesmysly. V DE zrusili DPH na komponenty pro soukrome FVE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se